Jablocom Help Me! kit

Jablocom Help Me! kit | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Český maximobil umí nový kousek. Umí zavolat z náramku

  • 22
Jeden z nejúspěšnějších "mobilů" od české společnosti Jablotron dostal v nové generaci praktický doplněk. Náramek s tísňovým tlačítkem pomůže hlavně starším lidem přivolat pomoc, i když nemají telefon v dosahu.

Originální stolní mobil se v nové generaci od první verze liší výklopným, modře podsvíceným displejem s opravdu rozměrnými znaky. Při jeho představení v roce 2006 komentoval šéf Jablotronu Dalibor Dědek proměnu slovy "záchodové prkýnko střídá elegantní dámská bota na podpatku". I po více než sedmi letech výroby je JabloPhone (model GDP-04) stále elegantní.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • snadné přivolání pomoci v nouzi (až pět čísel)
  • lze spárovat s až deseti nouzovými tlačítky
  • nouzové tlačítko odolné proti stříkající vodě
  • lze použit další zařízení Jablotron OASiS
  • výklopný a dobře čitelný podsvícený displej
  • velká tlačítka numerické klávesnice
  • nahradí pevnou linku

Proč nekoupit?

  • vyšší cena
  • telefon pouze k domácímu použití (nelze nosit při sobě)
  • při zapojení do elektrické sítě stálé podsvícení displeje
  • drobná QWERTY klávesnice k psaní SMS
  • nízká kapacita baterie

Kdy? V prodeji

Za kolik? 5 990 Kč s DPH

Společnost JabloCom, dceřiná společnost Jablotronu zabývající se výhradně telefony, jej nyní navíc naučila novému kousku. V kitu JabloPhone Help Me! dodává s modelem GDF-04i RF také bezdrátové nouzové tlačítko RC-87, kterým lze v případě nutnosti snadno přivolat pomoc. Například při uklouznutí na mokré podlaze či zakopnutí tak již zejména starší lidé nebudou muset řešit, jak si v dané situaci přivolat pomoc ze vzdáleného telefonu.

Vzhled a ovládání

JabloPhone s rozměry 230 × 220 × 100 milimetru a hmotností 920 gramů působí bytelným dojmem. Kvalita zpracování je výborná. Překvapí snad jen hmotnost do ruky jinak dobře padnoucího sluchátka. Ta činí 170 gramů a při delších hovorech může být pro starší uživatele nepříjemná. Telefon lze však nejen v takových případech přepnout do hlasitého režimu. Příslušné tlačítko se nachází vpravo od numerické klávesnice.

Ta je dominantním prvkem přístroje, který podporuje 2G (850/900/1 800/1 900 MHz) a v provedení GDP-04i 3G pak i 3G sítě (900/2 100 MHz). Tlačítka jsou dostatečně velká s dobře čitelnými číslicemi. Naopak QWERTY klávesnice sloužící k psaní SMS může osobám s vadami zraku činit problémy. Tlačítka jsou totiž výrazně drobnější, čemuž odpovídá i velikost znaků.

Oproti původnímu modelu disponuje JabloPhone modře podsvíceným polohovatelným LCD displejem. Ten má rozlišení 132 × 65 pixelů a vyniká velkými znaky. Stejně jako u klasického mobilu zobrazuje samozřejmě i sílu signálu či stav baterie. Ta však plní spíše záložní funkci pro případ krátkodobého výpadku proudu. Její kapacita 1 300 mAh tak telefon předurčuje ke stálému připojení k elektrické síti přes standardně dodávaný adaptér. To však s sebou přináší nevýhodu, a to nepřetržité podsvícení displeje. Zhasne pouze při provozu telefonu na baterii. V nastavení telefonu lze upravovat pouze jeho kontrast.

Vpravo od numerické klávesnice jsou přístupová tlačítka do SMS schránky, telefonního seznamu, k historii hovorů, vyvolání posledního volaného čísla, aktivaci hlasitého hovoru a křížová navigační klávesa. Vlevo pak šest tlačítek rychlého vytáčení. Každému z nich připadají dvě pozice, druhou šestici předvolených čísel vyvolá přidržení klávesy k přepínání velkých/malých písmen na QWERTY klávesnici. Pod displejem pak jsou tlačítka k přístupu do menu a k vyvolání dalších voleb.

Paměť telefonu pojme 500 kontaktů, ke každému lze kromě mobilního čísla přiřadit také telefon domů a do práce. Kontakty lze odlišit i vyzváněcím tónem, těch je k dispozici dvacet. SMS schránka pojme 124 přijatých a 50 odeslaných SMS. Na doručení i přijatou textovku je uživatel upozorněn krátkým pípnutím, při doručené SMS pak i blikáním červeného proužku nad tlačítkem k přijímání hovorů. Společně s tlačítkem k jejich ukončení se nachází vpravo pod displejem. Textovky je možné psát i během hovoru. Seznam posledních odchozích, příchozích a nepřijatých hovorů pojme maximálně 100 záznamů.

Pomoc přivolá z balkonu i předzahrádky

Jednou z rozšiřujících funkcí je přivolání pomoci v případě nouze. Slouží k tomu nouzové tlačítko, které lze díky hypoalergennímu gumovému pásku nosit stejně jako náramkové hodinky. Jeho konstrukce disponuje stupněm krytí IP44, odolá tedy stříkající vodě ze všech úhlů.

Ne každému uživateli však bude nošení na zápěstí vyhovovat. Pásek lze proto odstranit a tlačítko nosit zavěšené například na krku. K tomu je však potřeba odstranit zadní kryt, který je zajištěn drobnými šroubky. Avšak pro většinu seniorů, pro něž je primárně určeno, bude tento úkon poměrně problematický. Pravděpodobně se tak neobejde bez pomoci jiné osoby. Minimálně jednou za tři roky bude nutné v tlačítku vyměnit baterii.

Odstranění zadního krytu tlačítka si vyžádá i jeho přenastavení. Lze totiž volit mezi třemi způsoby přivolání pomoci. Standardním je pětisekundový interval s akustickým upozorněním, pouze v tomto případě má uživatel možnost aktivaci zrušit. Další možností je vyvolání čísla okamžitě po stisknutí tlačítka, oznámené jedním pípnutím, poslední pak okamžité tiché vyslání signálu.

K jednomu telefonu se dá přiřadit až 10 zařízení a nemusí jít pouze o nouzová tlačítka. S telefonem lze použít i další zařízení z rodiny Jablotron OASiS, jako jsou například inteligentní bezdrátová zásuvka či požární detektor. Jednotlivá zařízení v seznamu rozlišíte pojmenováním.

Stolní mobil, který dobyl svět

První stolní telefon, který se nezapojuje do telefonní zásuvky, ale v útrobách ukrývá slot pro SIM kartu, představila jablonecká společnost již v roce 2005. Kvůli nelichotivému designu se modelu GDP-02 přezdívalo "záchodové prkénko".

I přesto s ním firma zaznamenala obrovský úspěch, a to především v okolních státech. Pro tamní operátory se stal tento stolní mobil cestou, jak zaútočit na pevné linky.

Omlazení se dočkal až v roce 2007, kdy byl na trh uveden novější GDP-04. Jeho vzhled výrobce svěřil již do rukou designerů.

K tlačítku lze přiřadit až pět kontaktů a zvolit preferovaný způsob kontaktování. Pozice uložených čísel určuje i pořadí jejich kontaktování. Jejich držitelé mohou informaci o stavu nouze obdržet v SMS, automatickým hovorem, či oběma způsoby najednou. V takovém případě je nejdříve odeslána textovka, až poté uskutečněn hovor. V praxi to znamená, že například potomek osoby v ohrožení může být kontaktován telefonicky, přičemž jeho partner/-ka obdrží SMS.

Padesátimetrový dosah ovlivní překážky

Text nouzové SMS uživatel snadno přizpůsobí přímo v telefonu. Hlasový záznam se nahrává výhradně zavoláním z jiného telefonu, kdy po automatickém přijmutí takového hovoru lze po čtyřech pípnutích nahrát až patnáctisekundový záznam.

Po dvojím přehrání předvoleného hlasového záznamu dojde k automatickému přepnutí na hlasitý odposlech. Nouzový hovor je omezen na pět minut. V případě, že je k tlačítku uložen pouze jediný kontakt, a to s preferovaným způsobem kontaktování přes SMS, přijme telefon automaticky první příchozí hovor a přepne ho na hlasitý odposlech.

Výrobce udává dosah tlačítka 50 metrů při přímé viditelnosti. Pomoc si tak můžete zavolat před domem, na zahradě i třeba na zadním dvorku. Skutečnou vzdálenost však ovlivňují různé překážky. Bez větších problémů bude spojení obou zařízení v bytě, naopak v rodinném domku se zahradou pak doporučujeme zvolit vhodné místo, kde bude telefon umístěn.

Například v paneláku byl kontakt tlačítka s telefonem přerušen již tři patra od bytu, zcela nepoužitelné bylo i od zadního vchodu. Naopak z ulice, do níž měla místnost s telefonem okno, bylo spojení obou zařízení bezproblémové. S telefonem v šestém patře komunikovalo tlačítko i od vedlejšího vchodu.

Uplatnění najde i ve firmách

JabloPhone přitom neocení pouze senioři. Díky podpoře pokročilých funkcí, jako jsou přepojení hovoru, konferenční hovor (až šest osob), podržení a ztišení hovoru či podpora náhlavní sady, je vhodný i pro firemní využití. Díky mobilní 3G technologii je možné telefon využít i pro připojení počítače k internetu. Software JabloTool pak umožní synchronizaci s klienty Microsoft Outlook a Outlook Express, posílání SMS z počítače či použití telefonu coby virtuální pobočkové ústředny PBX. V takovém případě je však již zbytečnost pořizovat kit s tísňovým tlačítkem, který stojí necelých šest tisíc korun. Samotný telefon (model GDP-04Ai) je totiž o 1 000 korun levnější.

Na úspěchu Jablotronu, ve který původně firma ani nedoufala, se svezla řada dalších výrobců. Ti pak české firmě konkurovali zejména cenou, ale jejich přístroje byly často i jednodušší. Na trhu se tak zanedlouho objevily například telefony GE 23318, Sagem RT1000 a zkušenosti s výrobou stolních mobilních telefonů měla například i asijská společnost CSI Wireless.