Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Iris browser: stahujte zdarma prohlížeč, který se postavil Opeře mobile

aktualizováno 
Zatímco si majitelé iPhonu musí vystačit s jedním internetovým prohlížečem, u Windows Mobile mají možnost výběru. Vynikající Operu Mobile 9.5 se teď snaží dostihnout Iris Browser v nové verzi, kterou jsme krátce otestovali.

Mezi mobilními prohlížeči začíná být pořádně těsno, zkuste i nový Iris browser beta2 | foto: torchmobile.com

Prohlížení webových stránek na displeji Windows Mobile komunikátorů je pro většinu uživatelů denním chlebem. Ne vždy je po ruce notebook s přístupem na internet a díky pokročilým webovým prohlížečům lze spousty úkonů vyřídit přímo v telefonu.

Za nejlepší je dnes považována Opera Mobile 9.51. Ta sice ještě není dostupná ve finální verzi a přesto, nebo právě proto, je stále volně ke stažení. S tím však u hotové verze počítat nelze.

Brouzdání po internetu na WM zařízení ale není jen Opera nebo vestavěný Internet Explorer, svá řešení nabízejí i další softwarové týmy. V minulých dnech nabídla společnost Torch Mobile novou verzi svého Iris browseru, který je podobně jako Safari postaven na open-source vývojovém prostředí s názvem webkit.

Iris browser: nová verze, staré chyby

Při instalaci si aplikace vyžádá zhruba 6,5 MB datového prostoru na libovolném úložišti, což je plně srovnatelné s Operou. Již po prvních sekundách práce s novým prohlížečem ale zjistíte, že na kvality norského počinu zatím Iris zdaleka nemá.

Předně chybí ono intuitivní ovládání, například nějaká uživatelská lišta, kterou by aktivovalo třeba klepnutí na displej. Jediným podporovaným dotykovým gestem je tedy dvojklik pro maximální (minimální) přiblížení, tahy prstu po displeji pak samozřejmě posouváte zobrazené stránky.

Iris browser Iris browser Iris browser

Ty se však v porovnání s konkurencí načítají velmi dlouho, což rozhodně efektivitě práce nepřidá. Obstojné mezery má rovněž rychlost překreslování, která není ani na nejrychlejším WM komunikátoru dneška (ASUS P565) nijak závratná. A to se přitom tvůrci chlubí, že nová verze prošla právě v otázce optimalizace velkým vývojem a není tolik náročná na operační paměť. Na varovné hlášky nedostatku paměti tak prý na telefonech se 128 MB uživatelé téměř nenarazí. Přesto se nám nepříjemná obrazovka během testování mnohokrát zobrazila.

Iris browser Iris browser Iris browser

K základním funkcím prohlížeče se přistupuje přes dvojici kontextových tlačítek. Volba „Page“ ukrývá základní nastavení zobrazení stránky (mobilní, desktopové, sloupec) nebo zoom po krocích. Dále lze nastavit kódování textu, domovskou stránku nebo podporu vyskakovacích oken, JavaScriptu a dalších prvků. Poměrně užitečná je funkce zobrazení kurzoru, který následně ovládáte navigační klávesou.

 Iris browser Iris browser Iris browser

Tlačítko „Navigate“ slouží k přechodu na domovskou stránku, zpět, nebo k zobrazení historie, která je velmi přehledně zpracována a mezi dříve zobrazenými weby přehledně listujete jako v knize. Nechybí známá funkce pro vyhledávání zadaného řetězce v textu nebo výběr připojení.

Závěr: prozatím nemastné neslané

Druhá betaverze prohlížeče Iris se zatím nemůže rovnat téže verzi Opery Mobile 9.51. Proti ní je výrazně pomalejší, stránky načítá citelně déle a v testu Acid3, který analyzuje dodržování webových standardů dosáhl zisku pouhých 26 bodů (mobilní Opera pak celých 79 bodů). Sečteno podtrženo, Iris browser rozhodně stojí za vyzkoušení, v žádném zařízení se však asi zatím natrvalo nezabydlí.

Iris browser beta 2 pro komunikátory s Windows Mobile 5.0/6/6.1 stahujte zde

Další obrázky nového prohlížeče:

Iris browser Iris browser Iris browser

Iris browser Iris browser Iris browser

Iris browser Iris browser Iris browser

Iris browser Iris browser Iris browser
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Další z rubriky

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz