Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Iris browser: stahujte zdarma prohlížeč, který se postavil Opeře mobile

aktualizováno 
Zatímco si majitelé iPhonu musí vystačit s jedním internetovým prohlížečem, u Windows Mobile mají možnost výběru. Vynikající Operu Mobile 9.5 se teď snaží dostihnout Iris Browser v nové verzi, kterou jsme krátce otestovali.

Mezi mobilními prohlížeči začíná být pořádně těsno, zkuste i nový Iris browser beta2 | foto: torchmobile.com

Prohlížení webových stránek na displeji Windows Mobile komunikátorů je pro většinu uživatelů denním chlebem. Ne vždy je po ruce notebook s přístupem na internet a díky pokročilým webovým prohlížečům lze spousty úkonů vyřídit přímo v telefonu.

Za nejlepší je dnes považována Opera Mobile 9.51. Ta sice ještě není dostupná ve finální verzi a přesto, nebo právě proto, je stále volně ke stažení. S tím však u hotové verze počítat nelze.

Brouzdání po internetu na WM zařízení ale není jen Opera nebo vestavěný Internet Explorer, svá řešení nabízejí i další softwarové týmy. V minulých dnech nabídla společnost Torch Mobile novou verzi svého Iris browseru, který je podobně jako Safari postaven na open-source vývojovém prostředí s názvem webkit.

Iris browser: nová verze, staré chyby

Při instalaci si aplikace vyžádá zhruba 6,5 MB datového prostoru na libovolném úložišti, což je plně srovnatelné s Operou. Již po prvních sekundách práce s novým prohlížečem ale zjistíte, že na kvality norského počinu zatím Iris zdaleka nemá.

Předně chybí ono intuitivní ovládání, například nějaká uživatelská lišta, kterou by aktivovalo třeba klepnutí na displej. Jediným podporovaným dotykovým gestem je tedy dvojklik pro maximální (minimální) přiblížení, tahy prstu po displeji pak samozřejmě posouváte zobrazené stránky.

Iris browser Iris browser Iris browser

Ty se však v porovnání s konkurencí načítají velmi dlouho, což rozhodně efektivitě práce nepřidá. Obstojné mezery má rovněž rychlost překreslování, která není ani na nejrychlejším WM komunikátoru dneška (ASUS P565) nijak závratná. A to se přitom tvůrci chlubí, že nová verze prošla právě v otázce optimalizace velkým vývojem a není tolik náročná na operační paměť. Na varovné hlášky nedostatku paměti tak prý na telefonech se 128 MB uživatelé téměř nenarazí. Přesto se nám nepříjemná obrazovka během testování mnohokrát zobrazila.

Iris browser Iris browser Iris browser

K základním funkcím prohlížeče se přistupuje přes dvojici kontextových tlačítek. Volba „Page“ ukrývá základní nastavení zobrazení stránky (mobilní, desktopové, sloupec) nebo zoom po krocích. Dále lze nastavit kódování textu, domovskou stránku nebo podporu vyskakovacích oken, JavaScriptu a dalších prvků. Poměrně užitečná je funkce zobrazení kurzoru, který následně ovládáte navigační klávesou.

 Iris browser Iris browser Iris browser

Tlačítko „Navigate“ slouží k přechodu na domovskou stránku, zpět, nebo k zobrazení historie, která je velmi přehledně zpracována a mezi dříve zobrazenými weby přehledně listujete jako v knize. Nechybí známá funkce pro vyhledávání zadaného řetězce v textu nebo výběr připojení.

Závěr: prozatím nemastné neslané

Druhá betaverze prohlížeče Iris se zatím nemůže rovnat téže verzi Opery Mobile 9.51. Proti ní je výrazně pomalejší, stránky načítá citelně déle a v testu Acid3, který analyzuje dodržování webových standardů dosáhl zisku pouhých 26 bodů (mobilní Opera pak celých 79 bodů). Sečteno podtrženo, Iris browser rozhodně stojí za vyzkoušení, v žádném zařízení se však asi zatím natrvalo nezabydlí.

Iris browser beta 2 pro komunikátory s Windows Mobile 5.0/6/6.1 stahujte zde

Další obrázky nového prohlížeče:

Iris browser Iris browser Iris browser

Iris browser Iris browser Iris browser

Iris browser Iris browser Iris browser

Iris browser Iris browser Iris browserNejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad...

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz