Iridium: minulost, současnost, budoucnost?

aktualizováno 
Ačkoliv se Iridium teprve rozjíždí na komerčních trzích, stačila cena za jednu akcii klesnout od loňského července klesnout o šestinásobek, což, jak sami uznáte, není zcela v pořádku. Jak to tedy půjde dále?

Poslední dobou čelí přední světový výrobce mobilních a satelitních telefonů Motorola Inc. problémům, které způsobují finanční ztráty společnosti Iridium LCC, která je finančně podporována společností Motorola. Ačkoliv se Iridium teprve rozjíždí na komerčních trzích, stačila cena za jednu akcii klesnout od loňského července klesnout o šestinásobek, což, jak sami uznáte, není zcela v pořádku.

V přiloženém grafu můžete vidět postupný vývoj cen.

graf ceny akcií

Na začátku měsíce si společnost Iridium najala investiční banku pro poradenství při restrukturalizaci. Cena akcie se nyní pohybuje kolem 10 USD.

Společnost Motorola vlastní kolem 18 procent akcií společnosti Iridium a zaručila se za většinu jejích pohledávek. Mnozí analytici si dávají otázku, zdali Motorola rezervovala dostatečné finance na provoz Iridia, kromě záruky za jeho dluhy. Je známo, že za poslední 2 měsíce o Iridium projevilo zájem mnohonásobně méně zákazníků, než se původně očekávalo.

"Věříme, že Motorola má dostatečnou rezervu 1.5 až 2 miliard dolarů," řekl analytik Mark Roberts, který sleduje dění kolem Motoroly pro Everen Securities. "Náš předpoklad je, že méně než polovina prostředků byla rezervována."

Mluvčí Motoroly, Scortt Wayman, odmítl komentovat specifické plány ohledně Iridia, ale prohlásil, že společnost zatím nepřevzala další finanční povinnosti než ty, které jsou již zveřejněny.

Tento týden na jednání s U.S. Securities a Exchange Commission oznámila Motorola podrobněji finanční povinnosti ke společnosti Iridium LCC, jejichž celková částka tvoří 1.66 miliard USD. Z toho Iridium již použilo 882 miliónů, prohlásil Wayman. Motorola také oznámila, že pokd Iridium nesplní očekávání, bude to mít "materiální negativní dopad" na finanční výsledky Motoroly.

Hovory v síti Iridium se cenově nevrátí okamžitě.
"Mají dvě možnosti: mohou nechat projekt plynout svou cestou a nebo mohou vyhodit víc peněz a v nejhorším zkusit získat zákazníky pro sebe,"řekl Roberts. "Pro Motorolu bude ovšem lepší, pokud tvolí první možnost."

Obě volby přinášejí Motorole úskalí, říkají analytici. Jestliže Iridium neuspěje, přijde Motorola o značné finance. Ve stejné době již Wall Street nedůvěřuje dalším investicím do Iridia, které by měly podle odhadů dosahovat do konce roku přibližně 1.65 miliard dolarů.

Podle jiných analytiků Iridium chybně posoudilo klíčové trhy. Původní předpoklady o cílových zákaznících se od nynějších zkušeností radikálně liší a ukazuje se, že předpoklady byly nesprávné. Začátkem měsíce Iridium oznámilo, že se nesplnil původní předpoklad, který hovořil o 27 tisících uživatelů do konce měsíce května. Na konci března měla síť jenom 10 294 zákazníků.

"Iridium nyní vypadá pouze jako vědecký multimiliardový projekt," prohlásil Chaney. "Jsou zde stále základní problémy, jako například to, že přístroje jsou moc velké, služby jsou moc drahé a hlavně nebyla do teď přesně identifikována cílová skupina uživatlů."

Kritici si stěžují, že dnešní telefony jsou moc velké a potřebují velkou anténu. Na to, že cena přístroje se pohybuje kolem 3200 dolarů a že potřebují anténu, která odpovídá velikosti telefonu (mnohdy nejen svou délkou). Také cena příslušenství - konkrétně antén, které potřebujete, pokud chcete rozumně používat telefon v autě a nechcete během hovoru zastavit a vystoupit z auta, pokud chcete rozumně telefonovat.

Analytik Timothy O'Neil tvrdí, že Iridium nejdříve potřebuje najít pevnou uživatelskou základnu, kde není jiného použití, než těchto přístrojů. Například pro vojenské použití nebo na vrtných plošinách, či v odlehlých oblastech přírodních rezervací.
Dále prohlásil, že Motorola našla uplatnění alespoň u americké armády, což je pro začátek velmi slušná zákaznická základna. "Je zatím moc brzo na házení ručníku ro ringu."

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Proč ho kupovat, když má koncern to samé levněji. Test Huawei Nova 3i

Huawei Nova 3i

Čínský Huawei má letos velmi bohatou nabídku modelů ve střední třídě. Alespoň když k tomu připočteme i smartphony...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Další z rubriky

Vodafone má 10GB tarif za 538 korun pro osoby se speciálními potřebami

Vodafone připravil speciální tarify pro občany se speciálními potřebami.

Vodafone připravil dva speciální mobilní a jeden internetový tarif pro osoby se speciálními potřebami. Tarify jsou...

Miliony lidí byly bez mobilního internetu. Chybu technici řešili celý den

Ilustrační snímek

Zdánlivě nesouvisející výpadky mobilního internetu postihly Velkou Británii a Japonsko. Jak se později ukázalo, oba...

Snížení cen mobilních dat není prioritou, naznačil náměstek Pilný

Ivan Pilný - ANO (Praha 12)

Nižších cen za mobilní data se v Česku v nejbližší době nedočkáme. Nový náměstek na ministerstvu průmyslu a obchodu...

Najdete na iDNES.cz