Iridium: minulost, současnost, budoucnost?

aktualizováno 
Ačkoliv se Iridium teprve rozjíždí na komerčních trzích, stačila cena za jednu akcii klesnout od loňského července klesnout o šestinásobek, což, jak sami uznáte, není zcela v pořádku. Jak to tedy půjde dále?

Poslední dobou čelí přední světový výrobce mobilních a satelitních telefonů Motorola Inc. problémům, které způsobují finanční ztráty společnosti Iridium LCC, která je finančně podporována společností Motorola. Ačkoliv se Iridium teprve rozjíždí na komerčních trzích, stačila cena za jednu akcii klesnout od loňského července klesnout o šestinásobek, což, jak sami uznáte, není zcela v pořádku.

V přiloženém grafu můžete vidět postupný vývoj cen.

graf ceny akcií

Na začátku měsíce si společnost Iridium najala investiční banku pro poradenství při restrukturalizaci. Cena akcie se nyní pohybuje kolem 10 USD.

Společnost Motorola vlastní kolem 18 procent akcií společnosti Iridium a zaručila se za většinu jejích pohledávek. Mnozí analytici si dávají otázku, zdali Motorola rezervovala dostatečné finance na provoz Iridia, kromě záruky za jeho dluhy. Je známo, že za poslední 2 měsíce o Iridium projevilo zájem mnohonásobně méně zákazníků, než se původně očekávalo.

"Věříme, že Motorola má dostatečnou rezervu 1.5 až 2 miliard dolarů," řekl analytik Mark Roberts, který sleduje dění kolem Motoroly pro Everen Securities. "Náš předpoklad je, že méně než polovina prostředků byla rezervována."

Mluvčí Motoroly, Scortt Wayman, odmítl komentovat specifické plány ohledně Iridia, ale prohlásil, že společnost zatím nepřevzala další finanční povinnosti než ty, které jsou již zveřejněny.

Tento týden na jednání s U.S. Securities a Exchange Commission oznámila Motorola podrobněji finanční povinnosti ke společnosti Iridium LCC, jejichž celková částka tvoří 1.66 miliard USD. Z toho Iridium již použilo 882 miliónů, prohlásil Wayman. Motorola také oznámila, že pokd Iridium nesplní očekávání, bude to mít "materiální negativní dopad" na finanční výsledky Motoroly.

Hovory v síti Iridium se cenově nevrátí okamžitě.
"Mají dvě možnosti: mohou nechat projekt plynout svou cestou a nebo mohou vyhodit víc peněz a v nejhorším zkusit získat zákazníky pro sebe,"řekl Roberts. "Pro Motorolu bude ovšem lepší, pokud tvolí první možnost."

Obě volby přinášejí Motorole úskalí, říkají analytici. Jestliže Iridium neuspěje, přijde Motorola o značné finance. Ve stejné době již Wall Street nedůvěřuje dalším investicím do Iridia, které by měly podle odhadů dosahovat do konce roku přibližně 1.65 miliard dolarů.

Podle jiných analytiků Iridium chybně posoudilo klíčové trhy. Původní předpoklady o cílových zákaznících se od nynějších zkušeností radikálně liší a ukazuje se, že předpoklady byly nesprávné. Začátkem měsíce Iridium oznámilo, že se nesplnil původní předpoklad, který hovořil o 27 tisících uživatelů do konce měsíce května. Na konci března měla síť jenom 10 294 zákazníků.

"Iridium nyní vypadá pouze jako vědecký multimiliardový projekt," prohlásil Chaney. "Jsou zde stále základní problémy, jako například to, že přístroje jsou moc velké, služby jsou moc drahé a hlavně nebyla do teď přesně identifikována cílová skupina uživatlů."

Kritici si stěžují, že dnešní telefony jsou moc velké a potřebují velkou anténu. Na to, že cena přístroje se pohybuje kolem 3200 dolarů a že potřebují anténu, která odpovídá velikosti telefonu (mnohdy nejen svou délkou). Také cena příslušenství - konkrétně antén, které potřebujete, pokud chcete rozumně používat telefon v autě a nechcete během hovoru zastavit a vystoupit z auta, pokud chcete rozumně telefonovat.

Analytik Timothy O'Neil tvrdí, že Iridium nejdříve potřebuje najít pevnou uživatelskou základnu, kde není jiného použití, než těchto přístrojů. Například pro vojenské použití nebo na vrtných plošinách, či v odlehlých oblastech přírodních rezervací.
Dále prohlásil, že Motorola našla uplatnění alespoň u americké armády, což je pro začátek velmi slušná zákaznická základna. "Je zatím moc brzo na házení ručníku ro ringu."Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Ostuda Androidu trvá, jen jediný smartphone na trhu má nejnovější verzi

Android 9.0 DP4 (Beta 4) na Nokii 7 Plus

Nokia 7 Plus je v podstatě prvním u nás běžně dostupným smartphonem, který dostal oficiální aktualizaci na nový Android...Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...

Už žádné výřezy. Samsung všechno potřebné schová pod displej mobilu

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Výřez displeje je naprosto dominantní trend smartphonů posledního roku, ovšem největší výrobce, Samsung, mu stále...

Hollywoodská kaskadérka otestovala detekci pádu u nových Apple Watch

Jednou z novinek Apple Watch Series 4 je detekce pádu. Redakce deníku The Wall...

Nová generace hodinek od Applu boduje především většími displeji a možností vykreslit EKG. Novinky přináší i omlazená...

Další z rubriky

Češi nejsou spokojení s cenami tarifů, ale do změny operátora se nehrnou

Ilustrační snímek

Považují Češi cenovou politiku tuzemských operátorů za přijatelnou? Co je případně vede ke změně poskytovatele?...

Studentský tarif T-Mobilu dotahuje konkurenci. Nejen daty, ale i cenou

Ilustrační snímek

T-Mobile 1. září rozšíří tarifní portfolio o nový studentský tarif. Student Data nabídne uživatelům do 26 let oproti...

Nenechte se napálit speciálními čísly. Volání je pak velmi drahé

Ilustrační snímek

V době neomezených tarifů není víceméně potřeba řešit, jak dlouho voláme. Platí to ovšem jen v případech, kdy je hovor...Najdete na iDNES.cz