Iridium konečně povoleno i v Čechách

aktualizováno 
Satelitní síti Iridium bylo uděleno povolení pro provoz v České republice a tak satelitnímu šíření signálu nebude již nic bránit.
O satelitní síti telefonů Iridium se v poslední době dozvídáme pouze temné zprávy. Její výkonný ředitel odchází, společnost má na krku nůž investorů, neprodává tolik, kolik by měla. Nyní se ale našla jedna zpráva patřící mezi zprávy nejlepší.

Satelitní síť Iridium bylo totiž uděleno povolení pro provoz v České republice a tak satelitnímu šíření signálu nebude již nic bránit. Až doposud nemohly přístroje Iridium v České republice používat satelitní signál, neboť Iridium respektovalo neschválení sítě českými úřady a přístroje pohybující se na území ČR odmítlo přihlásit do satelitního spojení sítě a umožňovalo pouze GSM roaming.

Zatím není zcela jasné, zda jsou všechny problémy vyřešeny - licence totiž českým právním zástupcům Iridia oficiálně stále nedorazila a tak není naprosto jisté, čeho všeho se týká a zda se ještě neobjeví nějaký háček. Jeden tu je již nyní - stále nejsou homologovány žádné přístroje pro prodej v České republice, rovněž jejich homologace se zdržela. Díky tomu nelze telefony Iridium v ČR prodávat a tak v provozu budou pouze dovezené modely.

Telefonování  v Kosovu Podle neoficiálních zdrojů se o urychlení homologace zasadila výrazně i armáda. Ta dříve využívala frekvenční spektrum dnes používané Iridiem, takže k jejímu názoru na využítí této frekvence se přihlíželo. Česká armáda má ale o satelitní telefony Iridium velký zájem a to především pro možnost použít je jako záložní spojení pro operace mimo pokrytí vojenské radiotechniky - tedy ve zvláštních případech, ale i pro kontakty na zahraničních misích. Bez homologace by Iridium nemohla využívat i armáda.

Své úspěchy slaví Iridium i ve válce v Kosovu. Podle nepotvrzených údajů jsou telefony Iridium vybavováni i někteří piloti v krizových misích, telefon totiž při sestřelení může telefonovat kdekoliv a není vázán na přítomnost letadel v prostoru, kde došlo k sestřelu. Údajně to byl právě telefon Iridium, jenž výraznou měrou přispěl k záchraně amerického pilota sestřeleného začátkem konfliktu. Toto jsou ale informace, které Iridium nepotvrdilo a jejich důvěryhodnost je nevysoká. Pravdu se v tomto případě dozvíme cca. za 50 let.

Buď jak buď, dlouho očekávaný vstup satelitních telefonů Iridium na náš trh se nadějně blíží.

Autor:


Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...

Už žádné výřezy. Samsung všechno potřebné schová pod displej mobilu

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Výřez displeje je naprosto dominantní trend smartphonů posledního roku, ovšem největší výrobce, Samsung, mu stále...

Hollywoodská kaskadérka otestovala detekci pádu u nových Apple Watch

Jednou z novinek Apple Watch Series 4 je detekce pádu. Redakce deníku The Wall...

Nová generace hodinek od Applu boduje především většími displeji a možností vykreslit EKG. Novinky přináší i omlazená...

Další z rubriky

Operátor chtěl 37 tisíc, jenže smlouva byla uzavřena na ukradený průkaz

Ilustrační snímek

Operátoři by podle Českého telekomunikačního úřadu měli kontrolovat databázi neplatných dokladů. Informuje o tom v...

Operátoři slaví 100 let republiky a rozdávají slevy nebo výhry v soutěži

Operátoři připomínají stoleté výročí České republiky

V neděli 28. října oslaví Česko 100 let existence a mobilní operátoři toto významné jubileum nenechali bez povšimnutí....

Češi nejsou spokojení s cenami tarifů, ale do změny operátora se nehrnou

Ilustrační snímek

Považují Češi cenovou politiku tuzemských operátorů za přijatelnou? Co je případně vede ke změně poskytovatele?...Najdete na iDNES.cz