Iridium konečně povoleno i v Čechách

aktualizováno 
Satelitní síti Iridium bylo uděleno povolení pro provoz v České republice a tak satelitnímu šíření signálu nebude již nic bránit.
O satelitní síti telefonů Iridium se v poslední době dozvídáme pouze temné zprávy. Její výkonný ředitel odchází, společnost má na krku nůž investorů, neprodává tolik, kolik by měla. Nyní se ale našla jedna zpráva patřící mezi zprávy nejlepší.

Satelitní síť Iridium bylo totiž uděleno povolení pro provoz v České republice a tak satelitnímu šíření signálu nebude již nic bránit. Až doposud nemohly přístroje Iridium v České republice používat satelitní signál, neboť Iridium respektovalo neschválení sítě českými úřady a přístroje pohybující se na území ČR odmítlo přihlásit do satelitního spojení sítě a umožňovalo pouze GSM roaming.

Zatím není zcela jasné, zda jsou všechny problémy vyřešeny - licence totiž českým právním zástupcům Iridia oficiálně stále nedorazila a tak není naprosto jisté, čeho všeho se týká a zda se ještě neobjeví nějaký háček. Jeden tu je již nyní - stále nejsou homologovány žádné přístroje pro prodej v České republice, rovněž jejich homologace se zdržela. Díky tomu nelze telefony Iridium v ČR prodávat a tak v provozu budou pouze dovezené modely.

Telefonování  v Kosovu Podle neoficiálních zdrojů se o urychlení homologace zasadila výrazně i armáda. Ta dříve využívala frekvenční spektrum dnes používané Iridiem, takže k jejímu názoru na využítí této frekvence se přihlíželo. Česká armáda má ale o satelitní telefony Iridium velký zájem a to především pro možnost použít je jako záložní spojení pro operace mimo pokrytí vojenské radiotechniky - tedy ve zvláštních případech, ale i pro kontakty na zahraničních misích. Bez homologace by Iridium nemohla využívat i armáda.

Své úspěchy slaví Iridium i ve válce v Kosovu. Podle nepotvrzených údajů jsou telefony Iridium vybavováni i někteří piloti v krizových misích, telefon totiž při sestřelení může telefonovat kdekoliv a není vázán na přítomnost letadel v prostoru, kde došlo k sestřelu. Údajně to byl právě telefon Iridium, jenž výraznou měrou přispěl k záchraně amerického pilota sestřeleného začátkem konfliktu. Toto jsou ale informace, které Iridium nepotvrdilo a jejich důvěryhodnost je nevysoká. Pravdu se v tomto případě dozvíme cca. za 50 let.

Buď jak buď, dlouho očekávaný vstup satelitních telefonů Iridium na náš trh se nadějně blíží.

Autor:

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Proč ho kupovat, když má koncern to samé levněji. Test Huawei Nova 3i

Huawei Nova 3i

Čínský Huawei má letos velmi bohatou nabídku modelů ve střední třídě. Alespoň když k tomu připočteme i smartphony...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Další z rubriky

Černý pátek u O2: špičkový Galaxy S9 jen za 15 tisíc korun

O2 o Černém pátku zvyšuje bonusy na vybrané samsungy.

Až do 25. listopadu mohou zákazníci O2 pořídit vybrané samsungy z letošní vánoční nabídky s dodatečnou slevou. Operátor...

Vánoční dárek Vodafonu: 84 dnů bezplatného passy internetu na celý rok

Vánoční nabídka Vodafonu

Jako poslední ze tří tuzemských operátorů představil svou vánoční nabídku Vodafone. Je relativně štědrý, pro všechny...

Miliony lidí byly bez mobilního internetu. Chybu technici řešili celý den

Ilustrační snímek

Zdánlivě nesouvisející výpadky mobilního internetu postihly Velkou Británii a Japonsko. Jak se později ukázalo, oba...

Najdete na iDNES.cz