Iridium Flares

Zábesky na obloze nemusí znamenat jenom padající hvězdu…
Iridium je síť družicových mobilních telefonů vybudovaná firmou Motorola. Síť tvoří 66 aktivních + 6 záložních družic. Tyto družice byly vyneseny během 15 startů raketami Delta II (Vandenberg Air Force Base, California), Proton (Baikonur Cosmodrome, Kazachstan) a Long March 2C/SD (Taiyuan Satellite Launch Center, China). V současná době je všech 72 družic na oběžné dráze. Schema Družice Iridium Tyto družice se pohybují na nízkých drahách LEO (Low Earth Orbit) v šesti rovinách ve výšce 780 km a s inklinací 90°. Každá družice váží 690 kg a je vybavena třemi druhy antén a párem solárních panelů.

První GA (Gateway antenna) slouží pro spojení s řídícím střediskem v Ka-pásmu (uplink 19,4-19,6 GHz; downlink 29,7-29,3 GHz), druhý typ CA (Crosslink Antenna) slouží ke spojení mezi družicemi Iridium v Ka-pásmu (23,18-29,38 GHz) třetí typ MMA (Main Mission Antenna) slouží ke spojení mezi mobilním telefonem v L-pásmu (1,616-1,6265 GHz).

Co je to Iridium flare?

Iridium flare je záblesk způsobený odrazem slunce od antény družice Iridium. Tato anténa se nazývá Main Mission Antenna (MMA) a slouží ke spojení telefon družice a zpět. Anténa je plochá deska o velikosti 188 x 86 x 4 cm a každá družice Iridium má tři tyto antény rozmístěné dokola po 120° a skloněné 40° k tělu družice. Jedna anténa obsahuje 106 vyzařovacích elementů.

Iridium Flare Délka záblesku je 5 až 20 sekund podle síly záblesku. Síla záblesku se měří v magnitudě a pohybuje se od nejslabších 0 do nejsilnějších -7 v centru záblesku.

Magnituda je -2,5 logaritmus svítivosti. Takže rozdíl magnitudy o 5 odpovídá poměru jasností 100:1. Následující tabulka ukazuje magnitudu některých známých objektů a pomůže vám odhadnout sílu záblesku.

Magnituda (hvězdná velikost)

Objekt Mag.
Polárka +2
Hvězdy ve velkém voze 0
Sirius (nejjasnější hvězda) -1,6
Venuše v úplňku -4,9
Měsíc v úplňku -12
Slunce -26

Jak určit kdy a kde bude záblesk?

Pomocí internetu je to velice snadné na adrese http://www.gsoc.dlr.de/satvis lze po zadání zeměpisných souřadnic počítat nejen záblesky Iridia ale také předpovědi kdy poletí Mir a jiné větší družice. Lze také spočítat východ a západ slunce a měsíce. Tento server si automaticky nahrává kepleriánské prvky nutné pro výpočet takže informace jsou velmi čerstvé a předpovědi pro Iridium sedí s přesností na sekundu.

Nejlépe je vytisknout si předpověď a 2-3 minuty před zábleskem vyjít někam na volné prostranství a odhadem, nebo s kompasem určit azimut a pak ještě odhadnout elevaci. Pak stačí sledovat tento kus oblohy a hledat objekt který se pohybuje a pak se náhle ještě více rozsvítí. Iridium o magnitudě -4 až -7 nemůžete za jasného počasí přehlédnout.


Témata: Raketa, Slunce