Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


iPhonů je nedostatek, může za to šedý trh

aktualizováno 
Podle posledních zpráv mají operátoři, kteří prodávají Apple iPhone, nedostatečné zásoby tohoto přístroje. V některých prodejnách AT&T je iPhone doslova nedostatkovým zbožím. Na vině je možná šedý trh.
Mnoho iPhonů míří na šedý trh a ve skladech jich je tak nedostatek

Mnoho iPhonů míří na šedý trh a ve skladech jich je tak nedostatek

Kolem Apple iPhonu je neustále hodně rušno. Kromě očekávání 3G verze také média často řeší prodeje tohoto telefonu. A také momentální stav, kdy mnozí prodejci mají iPhonu nedostatek. Někteří se domnívají, že je to způsobeno právě brzkým očekáváním 3G iPhonu a že Apple si tak dělá místo ve skladech. Možné také je, že Apple má těchto telefonů prostě a jednoduše nedostatek, ať už jsou k tomu důvody jakékoli.

Velmi pravděpodobnou příčinou nedostatku iPhonů u operátorů ovšem může paradoxně být šedý trh. Mnoho iPhonů totiž z prodejen operátorů mizí především na trhy, kde se iPhone neprodává. Podle posledních odhadů se na šedý trh dostal více než jeden milion iPhonů. Do letošního února prozatím nebylo u operátorů aktivováno 1,4 milionu iPhonů, které ale byly u operátorů zakoupeny. Asi 400 000 z nich zmizelo v Číně. Právě s tímto stavem asi Apple nepočítal a tak mu prostě množství iPhonů chybí.

Podle konzervativních odhadů takto zmizí z USA do Číny, Indie, Brazílie a na Blízký východ asi 20 000 iPhonů týdně. Analytici se snaží přijít na to, jak problém řešit a spekulují o blokační politice Applu.

Málokdo si však uvědomuje, že na vině je samotný systém prodeje iPhonu – telefon si sice na prodejně u operátora koupíte blokovaný, ale samotný tarif si vyberete a aktivujete až v teple domova ze svého počítače. Pokud by operátor prodával telefon se smlouvou a tarifem tak, jak je to v ostatních případech běžné, mizejících iPhonů by jistě bylo podstatně méně.

Jak jsme již psali před nedávnem, Apple díky odblokovaným iPhonům přichází o zisky. A jisté je, že by tak měl nějakým způsobem zakročit. Mnohým se zdá logické řešení uvolnit iPhone pro běžný prodej, tímto způsobem by ale Apple nevydělal z každého iPhonu tolik, kolik chce. Logickým krokem by tak bylo právě omezení prodejů a podmínka aktivace tarifu přímo na prodejně. Jenže to by pak zase Apple nemusel v letošním roce dosáhnout plánovaných deseti milionů prodaných kusů. Steve Jobs má asi velké dilema.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Chtěli byste iPhone jako véčko? Takto by vypadal

koncept iPhone X jako véčko

Co kdyby se vrátily mobily s rozevíratelnou konstrukcí zpátky do módy a Apple by takto upravil svou současnou špičku...

Přítel ho požádal o doručení iPhonů. Dostal trest smrti

Vězení

Nejvyšší daň zaplatí muž, kterého zadrželi celníci na letišti v Abú Zabí kvůli dvěma zdánlivě originálním balením...

Spoluzakladatel Applu má k iPhonu X výhrady

Steve Wozniak

Spoluzakladatel společnosti Apple Computer Steve Wozniak se netají náklonností k produktům Applu, ale zároveň nemá...Najdete na iDNES.cz