Milionový elektrický skútr, který nejel. Našli v něm 28 nových iPhonů

  19:08aktualizováno  19:08
Čínsko-hongkongskou hranici překročí denně obrovské množství lidí, celníci na obou stranách mají napilno. Pašování levnějšího zboží není ničím výjimečným. Své o tom ví i celníci z hongkongského hraničního města Ša Tcha Kok, jejichž pozornosti koncem září neunikl muž tlačící elektrický skútr.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Niu.com

Na tom by nebylo nic neobvyklého, zapomínat je přeci lidské a tlačení skútru s vybitými bateriemi je jedinou možností, jak jej přepravit na jiné místo. Jenže celníci si podle čínského serveru Sina při běžné kontrole všimli jiné nesrovnalosti: nová nášlapná plocha viditelně neodpovídala celkovému provoznímu opotřebením skútru. A jejich narůstající podezření se záhy potvrdilo.

Skútr poslali na rentgen, který odhalil na první pohled nezjistitelný fakt: prostor pro baterie umístěný pod nášlapnou plochou na rentgenovém snímku vykazoval značné abnormality. Na jeho základě celníci patřičný díl demontovali, načež se jim naskytl pohled na čtyři zcela nové boxy s bateriemi. Jenže baterie vyplňovaly pouze jejich část. Spíše než o místo zdrojů energie potřebné pro provoz skútru šlo o důmyslný úkryt.

Po sejmutí malých baterií celníci v každém boxu objevili sedm kusů nových iPhonů. Celkem tedy 28 telefonů. Ve všech případech šlo o model XS Max s uživatelskou pamětí 256 GB, jehož pořizovací cena je 10 799 hongkongských dolarů (téměř 30 800 korun). Celková hodnota pašovaného zboží přesáhla 302 tisíc hongkongských dolarů, v přepočtu více než 861 tisíc korun.

Avšak na čínském trhu se iPhone XS Max v této paměťové variantě prodává v přepočtu za téměř 36 tisíc korun. Důvodem rozdílné ceny je nižší daň z přidané hodnoty v Hongkongu. Vzhledem k vysokému zájmu čínských mobilních uživatelů o iPhone XS Max by pro pašeráka nebyl určitě problém udat všechny kusy se značným ziskem. To by ovšem nesměl upoutat pozornost celníků.

Zdaleka přitom nejde o ojedinělý případ. Například celníci z čínského obvodu Ša-tchou-ťiao odhalili ženu, která pro propašování nových iPhonů XS Max do Číny použila skládací deštníky.

iPhony se z Hongkongu do Číny pašují běžně

Bohaté zkušenosti s pašováním iPhonů z Hongkongu mají čínští celníci i z předchozích let. Třeba loni jejich pozornost upoutala žena, která i přes teplé počasí na sobě měla tlustý svetr a pod ním tričko. Žena byla podezřelá i nepoměrem širokého pasu a hrudi vůči hubeným rukám a nohám. Svetrem maskovala celkem 102 iPhonů a 15 hodinek Tissot, které si přilepila okolo těla (více viz Ve vedru měla tlustý svetr. Pašovala pod ním 102 iPhonů).

Že se novým iPhonům daří na čínském černém trhu dobře i v době, kdy jsou už běžně dostupné, dokazuje případ z roku 2015. Pašeráka z Hongkongu tehdy prozradil až průchod detektorem kovů. Přes běžnou celní kontrolu totiž prošel téměř bez povšimnutí, až zpětně celníci přiznali, že se jim nepozdávalo mužovo držení těla a jeho nepřirozeně ztuhlé pohyby. Mohlo za to celkem 94 iPhonů 6, 6 Plus a starších generací přichycených lepicí páskou k mužově hrudi, pasu, stehnům a lýtkům (více viz Pašerák si na tělo přilepil 94 iPhonů. S divnou chůzí ho chytili).

Opravdu netradiční způsob pašování smartphonů z Hongkongu odhalily čínské úřady letos v březnu. Pašeráci použili drony, pomocí nichž mezi dvěma budovami napnuli dvousetmetrové lano. Po něm si pak v igelitových taškách posílali až 15 tisíc telefonů za noc. Čínský gang tímto způsobem do Číny propašoval telefony za zhruba 80 milionů dolarů, tedy v přepočtu 1,7 miliardy korun.

Autor:


Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Honor bude mít smartphony se slevou 80 procent. Ale jen v pátek po obědě

Fronta na zlevněné smartphony Xiaomi na Černém Mostě

Honor se rozhodl okopírovat prodejní strategii Xiaomi. A tak s otevřením svého prvního prodejního stánku v obchodním...Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...

Megapřehled: srovnali jsme nový iPhone XS Max s hlavními rivaly

iPhone XS Max

Apple s novou generací iPhonů opět přepisuje cenové zvyklosti, za vrcholné verze dáte přes čtyřicet tisíc korun....

Další z rubriky

Megapřehled: srovnali jsme menší prémiový iPhone s konkurencí

iPhone XS a XS Max

V dnešním přehledu jsme iPhonu XS do cesty postavili trojici soupeřů s Androidem. Opět platí, že tábor nejrozšířenější...

Megapřehled: srovnali jsme nejlevnější nový iPhone s konkurencí

iPhone XR bude podle známého analytika bestsellerem

iPhone XR vystihuje rčení „to nejlepší na konec“. Ne snad, že by svou výbavou předčil duo XS a XS Max. Ovšem ústupky...

Rychlost i na iPhonu z roku 2013. Systém iOS 12 bez velkých novinek

Novinky v operačním systému Apple iOS12

Den před zahájením prodeje nových iPhonů uvolnil Apple oficiální verzi svého systému pro iPhony. iOS 12 oproti...Najdete na iDNES.cz