Milionový elektrický skútr, který nejel. Našli v něm 28 nových iPhonů

  19:08aktualizováno  19:08
Čínsko-hongkongskou hranici překročí denně obrovské množství lidí, celníci na obou stranách mají napilno. Pašování levnějšího zboží není ničím výjimečným. Své o tom ví i celníci z hongkongského hraničního města Ša Tcha Kok, jejichž pozornosti koncem září neunikl muž tlačící elektrický skútr.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Niu.com

Na tom by nebylo nic neobvyklého, zapomínat je přeci lidské a tlačení skútru s vybitými bateriemi je jedinou možností, jak jej přepravit na jiné místo. Jenže celníci si podle čínského serveru Sina při běžné kontrole všimli jiné nesrovnalosti: nová nášlapná plocha viditelně neodpovídala celkovému provoznímu opotřebením skútru. A jejich narůstající podezření se záhy potvrdilo.

Skútr poslali na rentgen, který odhalil na první pohled nezjistitelný fakt: prostor pro baterie umístěný pod nášlapnou plochou na rentgenovém snímku vykazoval značné abnormality. Na jeho základě celníci patřičný díl demontovali, načež se jim naskytl pohled na čtyři zcela nové boxy s bateriemi. Jenže baterie vyplňovaly pouze jejich část. Spíše než o místo zdrojů energie potřebné pro provoz skútru šlo o důmyslný úkryt.

Po sejmutí malých baterií celníci v každém boxu objevili sedm kusů nových iPhonů. Celkem tedy 28 telefonů. Ve všech případech šlo o model XS Max s uživatelskou pamětí 256 GB, jehož pořizovací cena je 10 799 hongkongských dolarů (téměř 30 800 korun). Celková hodnota pašovaného zboží přesáhla 302 tisíc hongkongských dolarů, v přepočtu více než 861 tisíc korun.

Avšak na čínském trhu se iPhone XS Max v této paměťové variantě prodává v přepočtu za téměř 36 tisíc korun. Důvodem rozdílné ceny je nižší daň z přidané hodnoty v Hongkongu. Vzhledem k vysokému zájmu čínských mobilních uživatelů o iPhone XS Max by pro pašeráka nebyl určitě problém udat všechny kusy se značným ziskem. To by ovšem nesměl upoutat pozornost celníků.

Zdaleka přitom nejde o ojedinělý případ. Například celníci z čínského obvodu Ša-tchou-ťiao odhalili ženu, která pro propašování nových iPhonů XS Max do Číny použila skládací deštníky.

iPhony se z Hongkongu do Číny pašují běžně

Bohaté zkušenosti s pašováním iPhonů z Hongkongu mají čínští celníci i z předchozích let. Třeba loni jejich pozornost upoutala žena, která i přes teplé počasí na sobě měla tlustý svetr a pod ním tričko. Žena byla podezřelá i nepoměrem širokého pasu a hrudi vůči hubeným rukám a nohám. Svetrem maskovala celkem 102 iPhonů a 15 hodinek Tissot, které si přilepila okolo těla (více viz Ve vedru měla tlustý svetr. Pašovala pod ním 102 iPhonů).

Že se novým iPhonům daří na čínském černém trhu dobře i v době, kdy jsou už běžně dostupné, dokazuje případ z roku 2015. Pašeráka z Hongkongu tehdy prozradil až průchod detektorem kovů. Přes běžnou celní kontrolu totiž prošel téměř bez povšimnutí, až zpětně celníci přiznali, že se jim nepozdávalo mužovo držení těla a jeho nepřirozeně ztuhlé pohyby. Mohlo za to celkem 94 iPhonů 6, 6 Plus a starších generací přichycených lepicí páskou k mužově hrudi, pasu, stehnům a lýtkům (více viz Pašerák si na tělo přilepil 94 iPhonů. S divnou chůzí ho chytili).

Opravdu netradiční způsob pašování smartphonů z Hongkongu odhalily čínské úřady letos v březnu. Pašeráci použili drony, pomocí nichž mezi dvěma budovami napnuli dvousetmetrové lano. Po něm si pak v igelitových taškách posílali až 15 tisíc telefonů za noc. Čínský gang tímto způsobem do Číny propašoval telefony za zhruba 80 milionů dolarů, tedy v přepočtu 1,7 miliardy korun.

Autor:

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Další z rubriky

Microsoft ukázal Applu cestu. A ten ho teď možná převálcuje

Nový iPad Pro bude v prodeji od listopadu. Poněkud nám u něj chybí USB...

S nápadem na tablet PC se stylusem, ze kterého rozložením vytvoříte notebook, přišel Microsoft. Tablety s klávesnicí...

Jaký je smysl života? Nejvtipnější odpovědi asistenta Siri z iPhone 4S

Siri iPhone 4S

Asistent Siri, součást nového modelu iPhone 4S, je skutečně všestranný pomocník. Nejenom, že vám přečte nové zprávy,...

Apple předpověděl budoucnost na měsíc přesně. Byl za to kritizován

Siri iPhone 4S

Osobní asistent s názvem Siri je jedním z hlavních lákadel nového iPhone 4S. Pomocí něho můžete psát zprávy,...

Najdete na iDNES.cz