Za zpožděním levnějšího iPhonu XR jsou problémy s displejem

  0:09aktualizováno  0:09
Apple začal prodávat nový iPhone XS, a to i ve větší verzi Max. Na levnější model XR si však musíme počkat. Důvodem jsou problémy s displejem. Oficiální start prodeje je naplánovaný až na konec října.

iPhone XR | foto: Apple

Apple měl podle dostupných informací v plánu začít prodávat všechny tři nové iPhony ve stejnou dobu. Jenže už od poloviny září prodávané modely řady XS doplní na pultech prodejen levnější model XR až s víc jak měsíčním zpožděním.

Důvodem odložení začátku prodeje iPhonu XR, od kterého analytici očekávají největší zájem zákazníků z trojice letošních novinek, je v použitém displeji. Paradoxně se tak technologicky náročnější iPhony XS mohly začít prodávat dříve.

iPhony XS totiž používají displeje typu OLED, u kterých je už technologie s minimálními rámečky a vykrojením odzkoušená. Nový iPhone XR má oproti tomu obyčejnější displej typu LCD, u kterého ještě nemají výrobci takovou zkušenost s vykrojením a bezrámečkovou konstrukcí v takové míře, jakou telefon má mít.  

Podle serveru The Verge, který cituje analytika Ryana Reitha ze společnosti IDC, jsou problémy s výrobou takového LCD displeje. Komplikace ovšem nejsou jen v samotné konstrukci displeje, ale i v jeho softwaru. 

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

Apple se podle Reitha navíc potýká s nedostatkem displejů od svých smluvních dodavatelů. Tím je především společnost Japan Display. Problémem je udržení výrobní kvality panelů, která je zatím nízká. Apple navíc bazíruje na dokonalém zobrazení, a tak intenzivně ladí software.

Jiný analytik Ben Stanton ze společnosti Canalys tvrdí, že by si Apple nedovolil odložení prodeje iPhonu XR z jiného důvodu, než že by ho nebyl schopen dodávat v dostatečném množství. 

Podle Stantona tak za opožděním prodeje není touha Applu, aby si lidé kupovali dražší iPhony řady XS. Cenový rozdíl mezi iPhony XS a XR jsou tak velké, že řada zákazníků si radši počká a dražší model by si stejně nekoupili. Apple na tom tedy má spíš tratit. 

Jestliže základní iPhone XS s pamětí 64 GB stojí 29 990 korun, tak iPhone XR se stejnou pamětí vyjde jen na 22 490 korun. To, co Apple získá na větší marži u dražších modelů, ztratí na neprodaných kusech iPhonu XR. 

Autor:


Nejčtenější

GLOSA: Proč je iPhone XS Max jednoduše nejlepší smartphone na světě

iPhone XS Max

Každý rok patří iPhony na špičku aktuální produkce a u nového modelu XS Max tomu není jinak. A to i přesto, že v...

Tomu říkáme omluva. Výrobce dá za zpoždění objednávek druhý mobil zdarma

RED Hydrogen One

Výrobce profesionální fototechniky RED bude mít brzy na trhu i vlastní smartphone. Sliboval jej ve dvou verzích, zatím...Honor bude mít smartphony se slevou 80 procent. Ale jen v pátek po obědě

Fronta na zlevněné smartphony Xiaomi na Černém Mostě

Honor se rozhodl okopírovat prodejní strategii Xiaomi. A tak s otevřením svého prvního prodejního stánku v obchodním...

Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Tři roky a tak obrovský skok. Porovnání fotoaparátu iPhonu SE a XS Max

Posunem si prošel i fotoaparát. iPhone SE měl v roce 2016 stejný foťák jako typ...

Fotoaparáty v mobilních telefonech v posledních letech dělají mílové pokroky. Mezi fotomobily patřily iPhony vždy na...

Další z rubriky

Megapřehled: srovnali jsme menší prémiový iPhone s konkurencí

iPhone XS a XS Max

V dnešním přehledu jsme iPhonu XS do cesty postavili trojici soupeřů s Androidem. Opět platí, že tábor nejrozšířenější...

GLOSA: Proč je iPhone XS Max jednoduše nejlepší smartphone na světě

iPhone XS Max

Každý rok patří iPhony na špičku aktuální produkce a u nového modelu XS Max tomu není jinak. A to i přesto, že v...

Google zaplatí Applu 200 miliard korun. Kvůli iPhonům se mu to vyplatí

iPhone XS Max

Hlavním zdrojem příjmu Googlu je reklama, proto se mu vyplatí platit úhlavnímu konkurentovi astronomické částky. Applu...Najdete na iDNES.cz