Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


iPhone se možná změní. EU se nelíbí kryt baterie

aktualizováno 
Evropská unie chce, aby baterie všech mobilních telefonů byly snadno vyměnitelné. To by mohlo znamenat velký problém pro Apple iPhone, jehož akumulátor je uživatelům nepřístupný.

Baterie telefonů musí být přístupná, vzkazuje Brusel výrobcům | foto: Apple

Evropská unie diskutuje o zavedení nové směrnice ohledně akumulátorů mobilních zařízení. Požaduje, aby baterie telefonů i jiných kapesních přístrojů byly uživatelům přístupné po jednoduchém odejmutí krytu.

Kvůli tomuto nařízení by mohla mít problémy společnost Apple. Mobilní telefon iPhone i přehrávač iPod totiž své baterie ukrývají pod "nedobytným" krytem. Pokud tak uživatel chce vyměnit svůj akumulátor, musí veškerou práci svěřit autorizovanému servisu.

V případě, že tedy již nemáte platný záruční list, vyjde vás obyčejná výměna na několikanásobně více peněz, než kdybyste si pomohli svépomocí.

Bruselu se nelíbí, že baterie končí spolu s mobilními telefony na skládkách. Pokud by se však firmě Apple podařilo prokázat, že její produkty nijak neomezují program zpětného odběru mobilních telefonů, je Unie ochotná udělit výjimku.

Drtivá většina ostatních výrobců tuto podmínku splňuje. Baterii lze vyjmout po oddělání krytu nebo rychlém odmontování několika šroubků.

EU versus Apple: věčné dohady

Nová směrnice není zdaleka první příčinou dohadů mezi společností Apple a Evropskou unií. Když například v roce 2003 přijal Brusel směrnici RoHS (zkratka z anglického Restriction of the use of Hazardeous Substances), která zakazovala použití nebezpečných látek v elektronických výrobcích, musel tehdy Apple ukončit prodej hned několika zařízení na evropském trhu.

Častým sporem je také internetový obchod Applu s hudbou iTunes. Evropská unie se již několikrát ohradila proti cenám a způsobu účtování za nákup nahrávek. Nelíbilo se jí například, že firma neumožňuje zákazníkům z jedné země nakupovat hudbu z jiné země, nebo že je hudba ve Velké Británii dražší než například ve Francii. Na začátku letošního roku se několikaletý spor dotáhl ke svému konci a Apple slíbil, že ceny ve všech evropských zemích srovná.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Systém pro iPhony se dočká změn později. Prioritou je jeho vyladění

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.

Letos nelze v systému iOS očekávat žádné výrazné inovace, Apple se má zaměřit na jeho stabilitu a vyladění. Přesto se...

iPhony nic moc, potvrdil přímo Apple. Ale zisk má firma rekordní

Apple prodal méně iPhonů ale měl rekordní zisk

Apple zveřejnil hospodářské výsledky za poslední loňský kvartál. Rekordní zisk zastínil meziročně horší prodej...

Nejmodernější iPhony X neumí přijímat hovory, stěžují si stovky majitelů

Jedním z hlášených problému iPhonu X jsou zelené linky po krajích displeje

Na nejdražší a nejvýkonnější smartphone od Applu se množí stížnosti ze strany uživatelů. Na oficiálních fórech a...Najdete na iDNES.cz