Konec malých iPhonů. Apple se přesunul od miniatur k obrům

  0:09aktualizováno  0:09
Ještě před několika lety razil Apple cestu kompaktních smartphonů. Nyní se musel přizpůsobit světovým trendům a svoje portfolio maximalizoval.

iPhone SE | foto: Apple

Před pěti lety měl vrcholný iPhone 5s jen čtyřpalcový displej. To byl už i v roce 2013 oproti konkurenci opravdu malý zobrazovací panel. Zlom nastal o rok později s nástupem modelů řady 6, které jsou dodnes nejprodávanějšími smartphony od Applu.

Fotogalerie

Základní iPhone 6 dostal 4,7palcový displej, větší model s označením Plus potom 5,5palcový. Tehdejším standardům na trhu odpovídal spíš větší model, základní iPhone 6 měl na svou dobu malý panel. 

Úspěch většího Plusu ukázal, že zákazníci touží po velkých displejích. Za výjimku lze považovat pouze netradičně zkraje roku 2016 uvedený model iPhone SE, který opět měl čtyřpalcový displej. Byl to pokus Applu nabídnout levnější přístroj a kombinoval v té době již neaktuální design staršího iPhonu 5s a aktuální hardware. 

Jenže nyní jsou doby malých kompaktních iPhonů pryč. Apple s uvedením letošní trojice novinek vyřadil z nabídky nejlevnější model SE. Nejlevnějším aktuálním modelem, který Apple přímo nabízí ve svém obchodu, se tak stává předloňský iPhone 7 s 4,7palcovým displejem. 

Maximální maximalizace

Od minimalizace, která byla často vysvětlována tak, aby uživatel snadno dosáhl jednou rukou po celé ploše displeje, se Apple přesunul k maximalizaci. Už loňský iPhone X dostal 5,8palcový displej, ovšem díky minimálním rámečkům nejsou rozměry samotného telefonu velké. 

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

Letos vedle nástupce 5,8palcového modelu připravil opravdového obra. iPhone XS Max má 6,5palcový displej. To jsou rozměry známé spíše z tabletů, kde se drží tradice sedmipalcových modelů. I přes opět minimální rámečky je nový Max opravdový obr.

Konkurence však prodává ještě větší smartphony. Asi hlavní konkurent Galaxy Note 9 od Samsungu má o trochu menší displej, ale fyzické rozměry telefonu jsou větší. To platí i o blížícím se Honoru 8X rovněž s 6,5palcovým displejem. Extrémní Honor 8X Max s 7,1palcovým displejem asi v Evropě oficiálně v prodeji nebude. 

Trend maximalizování podtrhuje další letošní novinka od Applu. Jednodušší iPhone XR má 6,1palcový panel. S tenkými rámečky však telefon není o moc větší než konstrukčně starší iPhony 7 a 8 s 4,7palcovými displeji. 

Apple se musel přizpůsobit

Apple se tak zvětšením svých iPhonů přizpůsobil současným trendům. Zákazníci chtějí co největší displeje. Pokud možno v co nejmenším těle, což Apple dokázal. Dříve byly obří displeje doménou především asijských trhů, nový trend s displeji téměř přes celé čelo smartphonů je však nyní celosvětový.

První iPhony měly malé, ale na svou dobu vlastně velké displeje

První iPhony si musely vystačit s 3,5palcovými displeji, což v té době bylo opravdu hodně. O několik měsíců mladší HTC Touch měl dokonce jen 2,8palcový displej a první smartphone s Androidem HTC Dream  měl jen o trochu větší 3,2palcový displej. 

Uvidíme, zda Apple nepředstaví nástupce modelu iPhone SE. O něm se dlouho spekuluje. Představení by mohlo být opět „nesystémové“, tedy mimo tradiční termíny uvádění nových iPhonů. iPhone SE sice již oficiálně Apple na svých stránkách neinzeruje, je však pravděpodobné, že jeho výroba bude ještě pokračovat. Například v Indii

iPhone 6 už Apple vyřadil z nabídky s nástupem modelu iPhone 7. Přesto se tři roky po uvedení a rok po oficiálním ukončení výroby znovu objevil v prodeji ve verzi s pamětí 32 GB. Apple tento model nijak oficiálně neinzeroval. iPhone 6 32 GB však s nástupem modelu iPhone XR končí. 

Otevírá se prostor na trhu

Řadě zákazníků můžou kompaktní iPhony chybět. Ne každý využívá smartphony například k přehrávaní videí nebo hraní her. Kompaktní iPhone jim vystačí i s malým displejem. Vzhledem k současnému trendu malých rámečků okolo displeje by nový malý iPhone mohl dostat přibližně pětipalcový displej. 

Že jistý potenciál v malých smartphonech je, dokazuje Sony se svými Xperiemi Compact. Ale i u nich se displej zvětšil z 4,6 na pět palců. Nová řada Xperia XZ3 zatím ve verzi Compact představena nebyla. A možná ani nebude, protože celkově jsou prodeje smartphonů Sony minimální.

Malého smartphonu i tak dočkáme. A to s legendární značkou Palm. Ta už však s původním výrobcem nebude mít nic společného. Palm nyní patří podobně jako značky Alcatel nebo BlackBerry čínskému výrobci TCL. Chystaný nový smartphone Palm se systémem Android má mít displej s úhlopříčkou pouhých 3,3 palce. 

Autor:


Nejčtenější

Tomu říkáme omluva. Výrobce dá za zpoždění objednávek druhý mobil zdarma

RED Hydrogen One

Výrobce profesionální fototechniky RED bude mít brzy na trhu i vlastní smartphone. Sliboval jej ve dvou verzích, zatím...

Honor bude mít smartphony se slevou 80 procent. Ale jen v pátek po obědě

Fronta na zlevněné smartphony Xiaomi na Černém Mostě

Honor se rozhodl okopírovat prodejní strategii Xiaomi. A tak s otevřením svého prvního prodejního stánku v obchodním...Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...

Další z rubriky

Megapřehled: srovnali jsme menší prémiový iPhone s konkurencí

iPhone XS a XS Max

V dnešním přehledu jsme iPhonu XS do cesty postavili trojici soupeřů s Androidem. Opět platí, že tábor nejrozšířenější...

Rozebrali iPhone XS Max a spočítali cenu použitých součástek

iPhone XS Max

Společnost Techinsights spočítala hodnotu součástek nového iPhonu XS Max. Celkem jim vyšla cena 453 dolarů, tedy v...

Za zpožděním levnějšího iPhonu XR jsou problémy s displejem

iPhone XR

Apple začal prodávat nový iPhone XS, a to i ve větší verzi Max. Na levnější model XR si však musíme počkat. Důvodem...Najdete na iDNES.cz