iPhony 7 během vodní lázně

iPhony 7 během vodní lázně | foto: squaretrade.com

Nové iPhony hluboká voda nezničí. Odolnější samsung tolik nevydržel

  • 28
Nové iPhony sice přišly o dosud nezbytný audio jack, ale vůbec poprvé se chlubí voděodolnou konstrukcí. Pojišťovna SquareTrade otestovala, jak si iPhony 7 vedou ve vodní lázni a také zda-li nehrozí další kauza s ohýbáním přístrojů.

V roce 2014 Apple uvedl iPhony 6 se zcela novým designem. Základní model doplnilo zvětšené 5,5palcové Plusko. Právě na jeho snadné ohnutí při běžném nošení v kapse u kalhot si krátce po uvedení začali někteří majitelé stěžovat. A kauza bendgate byla na světě. Testy společnosti SquareTrade, u které je možné zakoupit rozličné připojištění elektroniky, tehdy ukázaly, že ohnout větší iPhone rozhodně není úplně triviální (více zde).

Kauza přesto byla poměrně vážná, a Apple proto následující rok u edice 6s zvolil silnější šasi z pevnější slitiny 7000 series aluminium. Tento krok se vyplatil a kauza bendgate byla rychle zapomenuta, testy navíc ukázaly, že jsou iPhony 6s i částečně voděodolné, přestože jakákoli oficiální certifikace chybí (více zde).

Letos už iPhony 7 vyhovují požadavkům standardu IP67, který hovoří o 30minutové lázni v metrové hloubce. Pojišťovna SquareTrade proto opět na nových iPhonech provedla sérii testů, v nichž jim byl soupeřem nešťastný Note 7 s ještě vyšší odolností IP68.

Zatímco iPhony strávily 30 minut v metrové hloubce, Note 7 při testu čelil tlaku 150 cm vodního sloupce. Všechny tři telefony byly po vyjmutí z lázně plně funkční.

Při testu v ohybu se iPhone 7 začal deformovat při síle bezmála 760 N, což je stejný výsledek jako v případě předchozí generace. Naopak vůči verzi 6 je to značně lepší výsledek, jelikož k jeho ohnutí stačila síla jen 490 newtonů.

Větší z nových iPhonů si vedl ještě lépe a k nevratnému poškození bylo nutno použít síly 800 newtonů. Note 7 podlehl stejné síle jako iPhone 7, ovšem telefon už na rozdíl od iPhonu nebylo možné používat.

Následoval test pevnosti, kdy byly telefony na 30 sekund umístěny do rozměrné rotující krabice. Menší iPhone si z tohoto kolotoče odnesl odřeniny na rozích a také prasklé krycí sklo objektivu. Plusko si i v tomto testu vedlo o něco lépe, objektiv zůstal nedotčený. Note 7 měl praskliny na všech čtyřech hranách a nevydrželo ani zadní krycí sklo.

Následovala simulace pádu přístroje na chodník. Krycí sklo panelu prasklo u všech tří testovaných hned při prvním pádu. Po druhém pádu přestal iPhone 7 jakkoli reagovat, s větším pak natrvalo skoncoval až třetí pád. U Notu 7 nevydrželo ani zadní sklo.

Kompletní výsledky testů iPhonů 7 a Galaxy Notu 7

Každý test nebo parametr SquareTrade hodnotí 1 až 10 body podle stupně rizika. Platí tedy, že čím menší bodové ohodnocení, tím lépe a tím je riziko poškození nižší. Ačkoli si tedy iPhone 7 Plus vedl při pádovém i ohybovém testu lépe než základní model, celkově je riziko poškození vyšší kvůli značně větším rozměrům, a tedy většímu riziku vyklouznutí z ruky.

Topil iPhone v řece, ale neutopil

Ačkoli standardy IP67/68 mluví pouze o statickém tlaku vodního sloupce a nepřipouští proudění kapaliny, a tedy skokové zvýšení tlaku, youtuber EverythingApplePro iPhone 7 a Galaxy S7 od Samsungu právě takovým podmínkám vystavil.

Vzal je k řece Columbia a v první fázi je ponechal metr a půl pod vodou po dobu pěti minut. Tento test telefony zvládly bez poškození.

V dalších kolech byly telefony postupně na dobu pěti minut ponořeny do hloubky přibližně 3, 6 a 9 metrů. Telefony všechny testy přežily, aniž by se například v objektivu fotoaparátů objevily jakékoli stopky vlhkosti.

Následovalo ponoření do hloubky 35 stop (asi 10,5 metru), po kterém už Galaxy S7 přestal zcela reagovat. Naproti tomu iPhone 7 byl stále funkční. Paradoxně je to přitom právě Samsung, který u svého přístroje deklaruje vyšší stupeň ochrany vůči průniku vody.

V tak velké hloubce jednak na smartphony působil značně vyšší tlak vodního sloupce a pak také samotný proud řeky, byť asi nebyl nijak silný. Výsledky experimentu tak jasně říkají, že voděodolnost obou smartphonů je v reálu značně vyšší, než jakou deklarují konkrétní standardy.