iPhony mají v Číně chudší zákazníci. Nevydělají si na ně ani za měsíc

  19:08aktualizováno  19:08
Podle poněkud kontroverzního průzkumu společnosti MobData používají v Číně iPhony zejména lidé spadající do takzvané kategorie „Invisible poor“, tedy „Neviditelní chudí“. Česky řečeno jsou to takoví, kteří se snaží vzbudit dojem, že vydělávají více, než jaká je skutečnost.

Společnost MobData se sídlem v Šanghaji uvádí, že iPhony v Číně používají zejména svobodné ženy ve věku 18 až 34 let. Vzdělání mají pouze středoškolské a vydělávají v průměru měsíčně 3 000 juanů, tedy v přepočtu zhruba necelých 10 000 korun.

Přitom aktuálně nejlevnější iPhone 7 přímo od Applu vyjde v Číně na 3 900 juanů (asi 12 800 korun), takže si tento telefon nemohou pořídit ani za jeden celý měsíční plat.

Naopak majitelé smartphonů Huawei jsou především ženatí muži ve věku 25 až 34 let, kteří mají vysokoškolský diplom nebo alespoň bakalářský titul. Jejich příjem je potom 5 000 až 20 000 juanů, v přepočtu tedy přibližně 16 500 až bezmála 66 000 korun. Navíc uživatelé smartphonů Huawei mají podle výzkumu ve velké míře nemovitosti a auta, majitelé iPhonů nikoliv.

Absolventi vysokých škol s příjmem vyšším než 20 000 juanů (v přepočtu přes 66 000 korun) pak podle průzkumu preferují opět smartphony Huawei a také Xiaomi. U Xiaomi je to poněkud překvapivé vzhledem k tomu, že ještě nedávno tato značka vyráběla pouze levné jednodušší smartphony. 

Majitelé smartphonů dalších čínských značek Oppo a Vivo zase mají v průměru měsíční příjem 3 000 až 10 000 juanů, tedy v přepočtu přibližně 10 000 až 33 000 korun. Naopak majitelé iPhonů vydělávají ze všech nejméně, tedy už uváděných 3 000 juanů a méně (10 000 korun).

iPhony jsou v Číně stále populární, ale jde především o starší modely a telefony z druhé ruky. Nejpopulárnějšími modelem je iPhone 6 z roku 2014, následován o rok novějšími iPhony 6s a 6s Plus. Applu patří na čínském trhu se smartphony devítiprocentní podíl. Čínské značky Huawei, Xiaomi, Oppo a Vivo mají dohromady podíl na tamním trhu téměř 80 procent. 

Výzkum, jehož detailní parametry společnost MobData neuvedla, je tak nutné brát s rezervou. Výsledná data není s čím porovnat. O výsledcích výzkumu informuje server South China Morning Post, patřící nyní do konglomerátu Alibaba, tedy jedné z nejbohatších čínských společností. Sídlo redakce je v Hongkongu.

Autor:

Nejčtenější

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Samsung zuří. Klíčové patenty skládacího smartphonu mu měli prodat do Číny

Rozkládací smartphone Samsung

Vypadalo to, že Samsung bude mít se skládacími smartphony technologický náskok. Jenže teď mu hrozí, že čínská...

Porazí Huawei poprvé iPhony a Samsungy? Rozhodněte Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Samsung má chystat monstrum. S10 bude mít šest foťáků a keramická záda

Rendry Samsungu Galaxy S10 Plus

Samsung finišuje s vývojem své prémiové řady Galaxy S10, k vidění by totiž mohla být už zkraje příštího roku. Celá řada...

Další z rubriky

Konkurence je hodně silná. Prodeje iPhonů před Vánoci budou nižší

iPhone XR

Apple chytře představuje své modely krátce před zásadní prodejní sezonou, tedy před Vánoci. Letos by však podle...

Apple rozjel nákupní akci. iPhone SE seženete už za 5 990 Kč

iPhone 7 Plus

Black Friday, tedy černý pátek, je tradiční období velkých slev. Apple slevové akce tradičně nenabízí. Přesto lze...

Prodeje drhnou, přesto má být iPhone XR nejprodávanějším smartphonem

iPhone XR

Ohledně nového levnějšího iPhonu XR se vyrojilo několik zpráv, podle kterých jsou jeho prodeje neuspokojivé a Apple...

Najdete na iDNES.cz