iPhone 8 zakusil i klasickou ohybovou zkoušku. A uspěl, k nevratným deformacím...

iPhone 8 zakusil i klasickou ohybovou zkoušku. A uspěl, k nevratným deformacím nedošlo | foto: youtube.com

iPhone 8 bodoval v crashtestech. Youtuber jej neohnul

  • 13
Ve vodách chytrých telefonů známý youtuber Zachary Nelson prověřil sérií zatěžkávacích testů zbrusu nový iPhone 8. Telefonu uštědřil nespočet škrábanců, displej vystavil působení ohně a test zakončil ohybovou zkouškou. Přístroj vydržel.

Nelson, který provozuje youtubový kanál JerryRigEverything, pečlivě provádí své testy na každém zajímavém smartphonu, který se dostane na trh. Přednost samozřejmě dává špičkovým modelům, a tak není divu, že v jeho „sítích“ iPhone 8 uvízl krátce po uvedení.

Průběh testování se neliší, v první části nejprve důkladně testuje tvrdost krycího skla displeje a následně zkouší i odolnost dalších ploch celé konstrukce, byť ne tak pečlivě.

Displej iPhonu kryje zesílené sklo s oleofóbní úpravou proti ulpívání otisků a první škrábance na jeho povrchu zanechal hrot odpovídají stupni šest Mohsovy škály. Tvrdost povrchu displeje se tak nijak neliší od dalších špičkových přístrojů, jedinou nedostižnou výjimkou je v tomto ohledu speciální edice smartphonu HTC U Ultra, jehož panel překrývá safírové sklo. U toho se běžných škrábanců opravdu není třeba obávat (více zde).

Snímač Touch ID i optiku čelního 7MPix fotoaparátu rovněž chrání tvrzené sklo, které břitu kapesní žiletky spolehlivě odolalo. Za tři roky jsme si již zvykli, že jsou záda iPhonů hliníková, ovšem osmičky je mají ze skla, které je vůči poškrábání zřejmě odolnější než povrch minulých generací.

Apple se chlubí, že objektiv hlavního fotoaparátu chrání safír, přesto na něm už hrot 6. stupně tvrdosti zanechal jemné vrypy, které se s vzrůstající tvrdostí nástroje prohlubovaly. Problémem je, že sklo mírně vyčnívá nad povrch ochranného kovového prstence a bude to tak právě objektiv fotoaparátu, který se střetne s podložkou při každém odložení telefonu na rovný tvrdý povrch. Žiletce neunikl ani obvodový rámeček z hliníku série 7000, který Apple používá od iPhonu 6s.

Následovala zkouška, při které byl displej po dobu 10 sekund vystaven působení ohně. Na displeji se sice vlivem tepla objevila černá skvrna, ta však po vychladnutí zmizela. Displej byl tedy následně plně funkční, ovšem  povrchová oleofóbní vrstva byla samozřejmě v daném místě narušena.

Osmička se v kalhotách určitě neohne

Poslední částí testu byla tradiční ohybová zkouška. Možná si pamatujete kauzu bendgate, která před třemi lety postihla tehdy uvedené iPhony 6. Ty se podle některých majitelů snadno ohnuly při běžném nošení v kapse u kalhot. Ačkoli Apple problém zpočátku bagatelizoval, následný vývoj událostí prokázal, že je kauza vážnější, než výrobce navenek ukazuje (více zde).

U následující generace Apple použil zesílenou slitinu alumunium 7000 series a kauza ohnutých iPhonů se už neopakovala. Co bylo u této generace zajímavé, byla částečná voděodolnost. Přestože se konstrukce telefonů nechlubila žádným certifikovaným stupněm odolnosti, pobyt ve vodě tato generace iPhonů celkem bez potíží přežila (více zde).

Zpět ale k novému iPhonu 8 a zkoušce v ohybu. Telefon obstál na výbornou a youtuberovi se jej ani v jednom směru nepodařilo ohnout tak, aby konstrukce utrpěla nevratné změny. Nedošlo tak k oddělování skleněných ploch od kovového rámečku, což se u této zkoušky často stává a zdá se, že iPhone 8 ani nezůstal mírně ohnutý.

Důvodem takto velké odolnosti je skutečnost, že kovovému rámečku asistuje ještě ocelová zpevňující výplň, která kvůli bezdrátovému nabíjení chybí jen ve střední části zad.

Skleněná konstrukce iPhonu odolává i pádům na beton

V dalším videu se Zachary Nelson zaměřil na odolnost konstrukce nového iPhonu při pádu na zem, ze kterých si smartphony často odnášejí trvalé následky. K testování přizval dva kusy, ovšem zatímco jeden nechal zcela bez ochrany, druhému kousku dopřál odolný dvojvrstvý kryt Karapax od společnosti Anker.

Telefony se postupně musely vypořádat s následky pádu z výšky kolen, pasu a nakonec prsou. Průběh pádů a hlavně dopadů pak zaznamenávaly dvojice špičkových samsungů Galaxy S8+ a Note 8.

Pád z přibližně půlmetrové výšky nezanechal na telefonech žádné viditelné stopy. Při pádu z výšky pasu se již na holém iPhonu objevily oděrky na kovovém rámečku. Čelní i zadní sklo ale vyvázly bez poškození.

Obdobný průběh mělo i další upuštění ze stejné výšky. Sklo povolilo až následky čtvrtého pádu, praskliny se objevily vpravo od tlačítka se snímačem otisků.

Zadní sklo povolilo teprve při pádu z výšky prsou, který připsal i nové praskliny čelnímu sklu. Displej však zůstal nadále zcela funkční. Druhý kus opatřený krytem byl po jeho sejmutí stále jako nový, na hranách krytu však oděrky samozřejmě patrné byly.

Konstrukce nového iPhonu tak dokazuje, že sklo na obou stranách nemusí nutně znamenat nezvykle vysokou křehkost, jako tomu je v případě špičkových samsungů. I když je pravdou, že ty jsou zranitelnější bezpochyby i kvůli zahnutí po stranách (více zde). V každém případě je skleněná konstrukce iPhonu 8 podle youtubera zřejmě nejpevnější svého druhu vůbec.