iPhone 6s i 6s Plus používají dvě verze čipové sady Apple A9

iPhone 6s i 6s Plus používají dvě verze čipové sady Apple A9 | foto: apple.com

Koupě iPhonu je loterie. Můžete dostat kus s menší výdrží

  • 28
Devátou generaci iPhonů pohání zcela nová čipová sada Apple A9. Tu výrobci dodávají Samsung a TSMC, každý ji přitom vyrábí jiným procesem. Čipy se tak liší velikostí a jak ukazují exaktní testy, značně jiné jsou i naměřené hodnoty výdrže. Záleží ale na způsobu používání. Procesor si vybrat nemůžete, je to loterie.

Každý kus nové generace iPhonů, tedy modely 6s a 6s Plus, pohání buď čipová sada vyráběná 14nm procesem v Samsungu, nebo u tchaj-wanské společnosti TSMC, kde využívají 16nm výrobní techniku.

Čipy tedy nejsou identické, mají různou velikost a liší se i jejich další vlastnosti, z nichž jsou pro uživatelé podstatné především výkon a výdrž.

TSMC boduje ve vysoké zátěži

Uživatel Jonathan Morrison provedl na obou typech iPhonů 6s sérii testů a sledoval postupný procentuální úbytek baterie. V první fázi nechal oba telefony nahrávat třicetiminutové video. To vzorku s čipem Samsungu uzmulo 16 procent baterie (84% zůstatek), zatímco TSMC variantě pouze 11 procent (89 % baterie).

Dalším úkolem byl záznam desetiminutové nahrávky ve vysokém rozlišení 4K, který oběma telefonům sebral dalších 9 procent baterie (zůstatek 75 a 80 procent). Následný export pořízeného videa pomocí aplikace iMovie zanechal telefony se 60 resp. 66 procenty baterie. Verze s čipem od TSMC si tedy vedla lépe, převod navíc proběhl o něco rychleji.

" class="video-youtube" style="background: url('http://img.youtube.com/vi/script>Misc.video({ type: "youtube", data: "pXmIQJMDv68", stats: "", ratio: 16/9 });/0.jpg') no-repeat; background-size: cover; width: 100%; height: 0; display: block; padding-top: 75%"> zdroj: www.youtube.com

Následoval test GFXBench Metal, který žádné rozdíly neodhalil. Po sérii testů zbylo verzi od Samsungu 55 procent baterie, zatímco variantě s TSMC zůstalo 62 procent.

Při obdobném využití, kdy telefony absolvovaly několik náročných úkolů, vykázala TSMC verze asi o 10 procent lepší výdrž, výkonově se však výsledky lišily jen nepatrně.

Čipy použité v iPhonech 6s

iPhone 6s s čipem Samsung má označení N71AP, TSMC verze pak N71mAP, 6s Plus (Samsung) N66AP, 6s Plus (TSMC) N66mAP.

Zákazník si při nákupu iPhonu zvolí verzi (6s/6s Plus) a na výběr má tři velikosti datového úložiště (16/64/128 GB). Ovšem zda dostane verzi s čipem Samsung, nebo TSMC, se nedozví. Na tuto otázku mu totiž odpoví až aplikace Lirum, která je ke stažení v App Storu.

Na tzv. Chipgate se zaměřil také Austin Evans, který nastavil na displejích obou iPhonů jas 200 nitů a spustil test výdrže v aplikaci GeekBench 3. Ten nechal běžet, dokud ukazatel baterie neklesl u obou vzorků na polovinu.

K tomu TSMC verze potřebovala 2 hodiny a 34 minut, zatímco varianta s čipem od Samsungu jen hodinu a 44 minut. Pokles na stejnou úroveň baterie tedy nastal o 50 minut dříve.

Druhým testem bylo přehrávání hodinového klipu na portálu YouTube, kde se však výsledky příliš nelišily, Tento úkon sebral baterii 14 resp. 15 procent. TSMC verze si opět vedla lépe, ovšem jen nepatrně.

Lišila se i sledovaná teplota obou přístrojů. Samsung verze měla 33 stupňů, TSMC byla pod zátěží o tři stupně chladnější.

Výsledkem testu tak je, že při náročných úkonech jako jsou nejrůznější syntetické testy, je rozdíl mezi oběma verzemi poměrně značný, ovšem při běžném používání se diference stírají.

Apple: oba čipy jsou kvalitní, rozdíly výdrže jsou minimální

Tento závěr se shoduje s oficiálním vyjádřením Applu pro server TechCrunch. V textu výrobce uvádí, že v každém kusu iPhonu 6s nebo 6s Plus zákazník získává nejpokročilejší čip, který se dnes u chytrých telefonů používá. Každý z nich samozřejmě splňuje přísná kritéria vysokého výkonu a zajišťuje výbornou výdrž baterie bez ohledu na typ iPhonu, velikost paměti nebo barevné provedení.

Některé syntetické testy, které zatěžují hardware na maximum až do úplného vybití baterie, prý nereflektují reálné používání telefonu. A takto naměřené výsledky jsou potom zavádějící.

Podle interních testů Applu i reakcí uživatelů se prý skutečná životnost baterie mezi oběma verzemi liší minimálně, o pouhá dvě až tři procenta.

Prakticky se tedy vlastně neliší, neboť takový rozdíl mohou vykázat dva kusy zcela jiných modelů telefonů, a vůbec tedy nemusí jít o iPhony.

Apple a Samsung aneb spolupracují konkurenti

Apple však neupřesňuje, v čí prospěch jím naměřené hodnoty hrají. V každém případě jsou testy obou verzí iPhonů překvapením, neboť jsme logicky očekávali, že čip vyráběný modernějším procesem, v tomto případě ten od Samsungu, bude mírně výkonnější a jeho běh úspornější, což se nepotvrdilo.

To, že v dodavatelském řetězci čipových sad figuruje jak TSMC, tak i Samsung, je však pro Apple nezbytné, jelikož tím eliminuje možné nedostatky čipů v rozličných regionech. V případě výrobních komplikací u jednoho dodavatele tak může výpadek produkce kompenzovat druhý dodavatel. Z důvodu omezených výrobních kapacit ovšem pochopitelně jen v krátkodobém horizontu.

Pokud testy uživatelů i interní zkoušky Applu hovoří spíše ve prospěch čipů TSMC, je to pro kalifornskou firmu rozhodně dobrá zpráva. Ačkoli je Samsung jeden z hlavních dodavatelů Applu, v konečném důsledku jsou to nesmiřitelní konkurenti, kteří mezi sebou stále vedou mnohé právní bitvy.

Zájmem Applu tak rozhodně je snižovat svoji závislost na jihokorejském gigantu a užší spolupráce s TSMC by přesně takovou cestou mohla být. Koneckonců tato firma byla primárním dodavatelem čipů již u loňské verze A8.

Přes možná pozitiva úplného odstřihnutí se od Samsungu takový krok nelze očekávat. Leda by se Apple domluvil na spolupráci třeba se značkou Intel, která aktuálně vyrábí také 14nm procesem, ovšem start produkce čipů 10nm technologií odkládá na rok 2017.