Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

iPAQ 3850 - obhajoba vítězných pozic začíná...

aktualizováno 
Recenzi jednoho z nových modelů iPAQů jsem psal s velkou zvědavostí. Mám totiž jeho staršího bratříčka iPAQ 3630, a tak mne zajímalo, v čem Compaq svoji fenomenální řadu zase zdokonalil a jestli to bude stačit proti stále lepší konkurenci.

 

Velký model si žádá poněkud delší rozsah recenze, kterou jsem nechtěl zbytečně dělit, tak alespoň vložím nahoru malý odkaz za základní části recenze :

Co najdete v krabici ?
Změny - v čem se liší iPAQ 3800 od předchozích řad
Software
Srovnávací tabulka některých parametrů
Klady a zápory, celkové hodnocení
Tabulka parametrů

Protože se jedná svým způsobem o unikátní zařízení, přinese v dokončení tohoto tématu již tento týden svůj pohled z testování iPAQu 3850 David Kubálek.

 

Co najdete v krabici ?

- handheld iPAQ 3850 a stylus
- jeden stylus navíc
- ochranný obal
- synchronizační kolébku s USB i sériovým připojením
- AC adaptér a DC napájecí konvertor
- příručka Getting Started
- CD-ROM Compaq iPAQ PocketPC Companion se synchronizačním software Microsoft Active Sync 3.5, dalším software, podrobnou příručkou a manuálem

krabide a co ukrývá ...

Změny - nejsou revoluční, ale potěší ...

iPAQy nové řady neznamenají takový technologický přelom, jako kdysi skok od Aera s WinCE k stříbrnému iPaqu s 206 StrongARM procesorem a PocketPC. Dá se říct, že se ani obdobný přelom nedal očekávat. Přesto Compaq opět zapracoval a všechny změny a vylepšení, které udělal, jsou pro uživatele velkým přínosem!

vlevo je H3835, vpravo H3630

SD slot - konečně, ale byla to spíš povinnost !
Asi nejvíc kritizovanou na starém iPAQu byla absence rozšiřovacího slotu. K iPAQu se sice dal dokoupit jacket s CF slotem, to ale jaksi nebylo ono, a při tloušťce modelu byl chybějící slot stále větším handicapem (řada modelů s menší tloušťkou má i dva sloty). Compaq vsadil na SD formát, který je na PDA stále oblíbenější (sází na něj i většina výrobců nových PalmOS handheldů, s výjimkou Sony).

dole H3630, nahoře H3835

Design - k tradiční stříbrné nyní černé doplňky
Stříbrné iPAQy - to byla kdysi malá revoluce a myslím, že se staly součástí legendy. Nyní Compaq přidal módní černé plastové doplňky. Nemohu se ale zbavit dojmu, že se mi nyní jeví PDA letošní vlny všechny podobné a čeká se na nějaký nový nápad, nový směr.

Kryt displeje
Starší iPAQ jste obdrželi v koženkovém pouzdře, bez krytu displeje. Nyní je na iPaq navlečen jacket s odklopným průsvitným krytem. Je to určitě pohotovější, i když jsem s klipem vždy trošku zápolil (asi jsem byl k testovanému vzorku nadměrně opatrný).

kryt
iPAQ v krytu

Není to pouzdro, který vám iPAQ ochrání při pádu na zem, na druhou stranu se nyní budete méně bát o displej. iPAQ má však v tomto pouzdře docela nehezký vzhled a kdyby to byl můj iPAQ, tak by pořádné kožené pouzdro bylo mým prvním nákupem...

Změna designu a funkčnosti hardwarových kláves
Tlačítka i kurzorový joystick mají oproti staršímu iPAQu trošku odlišené rozložení. Zejména ale mohou hráči jásat nad novou schopností iPAQu snímat současně víc zmáčknutých tlačítek. Můžete nyní třeba jít a střílet současně - to starší iPAQy neuměly!

Tlačítka jsou nyní menší, zato jsou víc vystouplá a lépe se mačkají. Kurzorový joystick je místo kulatého tvaru podlouhlý. Zdálo se mi, že se víc kymácí (ve srovnání s 3600 - je to trošku jiný pocit), jinak jsem nepozoroval žádný výrazný rozdíl.

Pro úplnost je třeba zmínit stylus - je nyní kulatý (Compaq vyráběl dosud zploštělé stylusy). Jsem na kulatý stylus zvyklý z PalmOS, takže mi to nedělalo potíže, ale starý stylus má taky něco do sebe...

Ještě lepší displej
iPAQy byly vždy pověstné vynikajícím displejem - iPAQ 3850 jej má zase vylepšený - je nyní schopen zobrazit přes 65 tisíc barev (oproti dosavadním 4.000 barvám). Inu, Compaq s tím přijít musel, 16-bitová grafika se již pomalu stává standardem i na barevných PDA, na druhou stranu neházejte svoji 3630 do koše na odpadky - ten rozdíl není až tak výrazný a měl by být poznat jen v nejnáročnějších grafických aplikacích. Tu "lepší barvu" na novém iPAQu spíš dělá nový, barevnější Pocket PC 2002.

Vylepšená baterie
Dosavadní řada iPAQů používala lithio polymerovou baterii 950 mAh, řada iPaq 3800 jedodávána s 1400 mAh baterií, která by měla vydržet déle (výdrž baterií je na multimediálních PocketPC PDA dost zásadní kriterium). Compaq uvádí zlepšení výdrže o 20%.

Kolébka - nový konektor, víc paměti

Zpětná kompatibilita je tatam - modely i přes podobný design mají jinak řešený konektor a kolébku. Standardem je 64 MB RAM.


Software - skvělá výbava !

Compaq přichází se skvělou softwarovou výbavou. Řada programů je na přiloženém CD, některé je nutno (a možno) stáhnout přes Internet.

Programy v ROM :
V ROM najdete klasické a standardní WinCE 3.0/Pocket PC 2002 aplikace :
- Sada Pocket Outlook - Calendar, Contacts, Tasks, Notes, Inbox, Calculator
- kancelářský balík - Pocket Word, Pocket Excel,
- mobilní programy - Pocket Internet Explorer
- ostatní "obvyklé" programy - Windows Media Player, Voice Recorder, Solitaire, Picture Viewer, Asste Viewer
- iPAQ Task Manager

Programy na CD :
Microsoft Outlook 2002
Microsoft ActiveSync 3.5
IBM Embedded ViaVoice Mobility Suite
iPresentation Mobile Converter LE
WordLogic Keyboard
Quick View Plus for Windows CE
Compaq Dashboard
Conduit Peacemaker Professional
Compaq WL110 Wireless LAN PC Card drivers
Callex PocketPC with ETPlayer - Voicemail
Microsoft Windows Media Player 8 for Pocket PC
Synovial's Virtual Game Gear Sega emulator
Microsoft Transcriber
JeodeRuntime Java environment
Ilium Software eWallet (Professional Edition)
Ilium Software ListPro (Professional Edition)
Enhance iTask: Download StarTap! (Trial Version)
Afaria
F-Secure FileCrypto for Pocket PC Personal Edition (download)

Program ke stažení :
Connection Wizard
Microsoft Money for Pocket PC
Microsoft Reader with ClearType for Pocket PC
Microsoft Reader Activation Pack
Microsoft Reader Books Microsoft Reader with ClearType for the PC
Microsoft Pocket Streets
Microsoft Pocket PC Games
Audible Player by Audible, Inc.
Microsoft Internet Explorer 6.0
Microsoft Windows Media Player 7.1 for Windows
F-Secure FileCrypto for Pocket PC Personal Edition

Není, pochopitelně, v možnostech této recenze podrobně popisovat přiložený software, několik zajímavých produktů ale je nutno zmínit :

WordLogic Keyboard
je program na automatické doplňování slov z rozsáhlé databáze. Tento systém velmi radiálně zvyšuje rychlost vkládání textu pomocí virtuální klávesnice (mluví se o 30 slovech za minutu).

Jsou zatím dostupné jen v základních jazycích: angličtina, francouština, němčina, italština, portugalština, španělština apod..

Dashboard
je integrovaná TODAY obrazovka od firmy SnoopSoft, který poskytuje souhrnný pohled na agendu, emaily, úkoly, kontakty a spouštění programu.

Lze ji plně přizpůsobovat v preferencích. K dispozici jsou i zajímavé skiny, které lze stáhnout na Internetu. je to významný skok k personalizaci iPAQu.

EWallet
- program pro správu různých důvěrných informací - hesel, kódů, přístupových jmen, PIN i dalších údajů.

ListPro
- vynikající program - seznamy i drobnější databáze všeho druhu.

F-Secure
- program, který ochrání vaše data v případě ztráty, nebo bude-li se vám v počítači "hrabat" nepovolaná osoba. Dokáže zašifrovat data podle vašeho určení.

 

 

 

Srovnávací tabulka současných modelů s Pocket PC 2002

 
RAM
Rozměry
Váha
Cena
Casio E200
64
130x81x18
190
$599
iPAQ 3870
64
135x84x16
190
$649
iPAQ 3850
64
135x84x16
190
$599
iPAQ 3760
64
130x81x17
178
$499
HP Jornada 565
32
130x78x18
173
$599
HP Jornada 568
64
130x78x18
173
$649
NEC Mobile Pro 300
32
120x80x19
190
$599
Toshiba Genio e550
32
125x76x18
179
$560

iPAQy jsou tedy relativně tenké modely (nedosahují však stále tenkosti manažerských počítačů s PalmOS). Jsou mírně těžší než průměr konkurence, ale ten rozdíl není příliš zásadní.

 

Shrnutí, závěr

Co se nejvíc líbilo :

- SD slot, víc RAM
- nový Pocket PC 2002
- lepší baterie a displej
- kryt displeje
- zlepšený design
- výborný přibalený software

Co se mi moc nezdálo :

- žádný revoluční krok, včetně designu
- mírně větší a těžší než některé konkurenční modely

 

Nové iPAQy jsou rozhodně důstojnými pokračovateli slavné řady iPAQů. Budou to mít ale rozhodně těžší než před rokem, neboť na trhu je nyní několik srovnatelných modelů lišících se spíše designovým řešením, počtem a typy slotů atd. než výkonem.

Stále větší roli sehrává při srovnatelných nabídkách softwarová výbava - ta v H3850 je opravdu více než důstojná - pokud vám přiložený software něco říká, získáte nákupem tohoto modelu výraznou přidanou hodnotu.

To, co iPAQ přinesl nového, se dalo čekat a je nutno zvolat - "BRAVO !", nový iPAQ naplnil očekávání a zlepšil se hlavně tam, kde byl jeho předchůdce trošku kritizován a po roce provozu poněkud sešlý věkem. Na druhou stranu mne nový iPAQ trošku zklamal v tom, že nepřinesl žádnou revoluční novinku. Nemá vlastně nic extra výjimečného, co by některý z konkurentů neměl. Zákazníci, kteří budou žádat specifické vlastnosti (třeba duální slot), se možná poohlédnou po konkurenčních modelech, se kterými dnes nemusí volit nějaké kompromisy.

Co má iPAQ dnes opravdu jediné výjimečné, je goodwill, dobré jméno, zvuk, značka. Pro mnoho lidí je dnes slovo "iPAQ" synonymem pro špičkový kapesní počítač s PocketPC. Nyní iPAQy podstoupí rovnocennný zápas s nadupanou konkurencí. Nebude ani tak o procesorech, designu, či jiných výjimečných vlastnostech, ale o jiných vlastnostech, závislých na tom, kde bude zápolení probíhat:

- ve firemní sféře to bude o poskytovaném servisu, kompatibilitě software s firemními systémy, zavedenými dodavateli a značkami "velkých" počítačů, kdežto:

- u drobných zákazníků bude rozhodovat dobrá cena, záruční podmínky, software navíc.

Přeji iPAQu, aby v nadcházejícím období v tomto soutěžení obstál se ctí - má k tomu všechny předpoklady!

 

Základní parametry modelu
Procesor - 206 MHz Intel® Strong ARM 32-bit RISC Processor
Paměť - 64 MB RAM 32 MB Flash ROM
Displej - Color reflective TFT (65,536 colors) Rozlišení: 240 x 320 pět režimů podsvětlení
Baterie - Lithium Polymer Rechargeable Batter (1400mAh)
Vstupy - dotykový displej, hlasový záznamník, mikrofon
Výstupy - IrDa (115 KBps), reproduktor, stereo audio sluchátka, LED alarm

 


Děkujeme firmě KapesníPočítače.cz zt Brna za zapůjčení modelu.

 

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Další z rubriky

Pro odvážné: papírově výborné smartphony za velmi nízké ceny

Levné smartphony s papírově zajímavou výbavou

Menší čínské značky produkují papírově velmi zajímavé smartphony s výbornou výbavou a za velmi nízké ceny. Některé lze...

Průkopník bezrámečkových smartphonů míří do Evropy. Ukáže se v září

Sharp Aquos S3

První bezrámečkový smartphone se představil v roce 2014 a vypadal skvěle, přitom byl Sharp Aquos Crystal levný...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Najdete na iDNES.cz