Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Invex: posílejte textovky na pevnou linku

aktualizováno 
Nové pobočkové ústředny, GPRS moduly, DECT terminál a mnoho dalších novinek se představilo české veřejnosti.

Přestože se z mnoha koutů ozývají hlasy, že letošní výstava informačních technologií je opět o něco slabší než předchozí ročníky, stále zde najdete mnoho přístrojů, které rozhodně stojí za zhlédnutí. Pokud se totiž důkladně porozhlédnete po pavilonu telekomunikací, rozhodně nebudete zklamáni.

invex-integral5 nahled

Jedna z největších výstavních ploch pavilonu Z patřila Tenovisu, dříve známému pod jménem Bosch, který zde mimo jiné prezentoval také svoji nejnovější ústřednu Integral 5. Svou kapacitou spadá do střední třídy, řádově tedy nabídne desítky poboček. Její velkou předností je stoprocentní kompatibilita se všemi modely řady Integral. Kromě společných rozšiřujících modulů používají stejný software, vyjma nejjednoduššího Integralu 1, který kvůli své nízké kapacitě využívá jen jeho určitou část.

V Integralu 5 jsou zastoupeny všechny nejnovější funkce jako počítačová telefonie CTI, podpora IP telefonie (tzv. Voice over IP) a směrování volání do nejvýhodnější sítě (LCR). Pozornost si vynutí i přítomností plnohodnotného Unified messagingu, tedy možnosti sdílení všech typů zpráv mezi jednotlivými komunikačními prostředky. Rozšíříte-li základní konfiguraci o LAN bridge, pak autorizovaní uživatelé dokáží přistupovat do vnitrofiremní sítě také z externích pracovišť.

invex-matrixnahled

Postoupíte-li pavilonem dál, uvítá vás expozice českého výrobce 2N. Prezentované ústředny i GSM brány sice žádnými novinkami nevynikají, ale o to zajímavější je část stánku zastupující produkty společnosti Kreatel. Tento systémový integrátor nabízí řešení například pro alternativní telefonní operátory, kteří s jeho dialery dokáží připojit ke své síti libovolnou telefonní ústřednu zákazníka. Z pohledu uživatele je však mnohem zajímavější nenápadný přístroj Matrix, oficiálně prezentovaný jako terminál telefonních služeb. Ve své podstatě je to zařízení přinášející funkce unified messagingu libovolné analogové telefonní lince. Dokáže mimo jiné indikovat novou hlasovou zprávu, přijmout e-mail nebo textovou zprávu. Vše přitom přehledně zobrazí na alfanumerickém čtyřřádkovém displeji. Ovšem to by stále k většímu rozšíření Matrixů nestačilo. Poradí si proto také s obsluhou všech doplňkových služeb jako přesměrování, identifikace volajícího, směrování hovorů do nejlevnějších sítí, rychlé vytáčení apod.

Možná teď zapochybujete, jak tyto funkce můžete získat k analogové telefonní lince. Poměrně snadno, ale přeci jen to má jistý háček. Celý princip je založen na přítomnosti zvláštního serveru zajišťujícího další distribuci zpráv. S ním se terminál dorozumívá prostřednictvím modulace FSK nebo tónové volby DTMF.

invex-modulalphatel nahled

Drobnými inovacemi upoutával i nedaleký stánek Alphatelu. Představením nového rozšiřujícího modulu MIS  získaly jeho pobočkové ústředny schopnost plnohodnotného připojení k síti ISDN. Svou jednoduchou konfigurací i možností použití se staršími modely je tento produkt vítaným zpestřením nabídky.

invex-zasuvka nahled invex-level nahled

Po dlouhé době se začínají na Invexu nenápadně prosazovat také GSM moduly. Kromě oficiálního představení GPRS produktů společností Siemens (MC35) a Wavecom (Wismo3) zde našly prostor také jejich přímé aplikace. Většině návštěvníků byly nejbližší dálkově ovládané zásuvky od Radomu, prezentované na stánku Siemens, ale pohledem zavadili také o GSM automat sloužící pro regulaci, sběr dat a obecně k dálkovému ovládaní přístrojů vyvinutém náchodským Levelem.

Krok směrem k jednoduššímu vývoji aplikací založených na bezdrátové síti DECT učinil Sectron uvedením terminálového provedení modulu Siemens MD32. Až dosud totiž bylo nutné používat speciální vývojový kufr. Do relativně malé plastové krabičky se vtěsnal převodník na RS-232 a interní anténa, takže z pohledu uživatele k němu přistupujete jako k počítačovému modemu, jen s širší paletou příkazů.

Současný, silně konkurenční trh sice neumožní nechávat zveřejnění převratných novinek až na Invex, ale i tak zde najdete dostatek zajímavých produktů. Pokud jste to ještě nestihli, máte poslední příležitost na brněnské Výstaviště zajet, zítra totiž končí.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Ohrožuje nás záření z mobilů? Tady je výsledek studie za půl miliardy

Apple prodal méně iPhonů ale měl rekordní zisk

Představuje záření z mobilů pro naše zdraví riziko, nebo ne? Odpověď na tuto otázku se snaží najít vědci už desítky...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Android se opičí po iPhonu X. Připravuje se na vykrojené displeje

iPhone X

Letošní verze systému Android má zatím interní označení Pistachio Ice Cream. Jednou z novinek má být možnost snadné...

Najdete na iDNES.cz