Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Invex: posílejte textovky na pevnou linku

aktualizováno 
Nové pobočkové ústředny, GPRS moduly, DECT terminál a mnoho dalších novinek se představilo české veřejnosti.

Přestože se z mnoha koutů ozývají hlasy, že letošní výstava informačních technologií je opět o něco slabší než předchozí ročníky, stále zde najdete mnoho přístrojů, které rozhodně stojí za zhlédnutí. Pokud se totiž důkladně porozhlédnete po pavilonu telekomunikací, rozhodně nebudete zklamáni.

invex-integral5 nahled

Jedna z největších výstavních ploch pavilonu Z patřila Tenovisu, dříve známému pod jménem Bosch, který zde mimo jiné prezentoval také svoji nejnovější ústřednu Integral 5. Svou kapacitou spadá do střední třídy, řádově tedy nabídne desítky poboček. Její velkou předností je stoprocentní kompatibilita se všemi modely řady Integral. Kromě společných rozšiřujících modulů používají stejný software, vyjma nejjednoduššího Integralu 1, který kvůli své nízké kapacitě využívá jen jeho určitou část.

V Integralu 5 jsou zastoupeny všechny nejnovější funkce jako počítačová telefonie CTI, podpora IP telefonie (tzv. Voice over IP) a směrování volání do nejvýhodnější sítě (LCR). Pozornost si vynutí i přítomností plnohodnotného Unified messagingu, tedy možnosti sdílení všech typů zpráv mezi jednotlivými komunikačními prostředky. Rozšíříte-li základní konfiguraci o LAN bridge, pak autorizovaní uživatelé dokáží přistupovat do vnitrofiremní sítě také z externích pracovišť.

invex-matrixnahled

Postoupíte-li pavilonem dál, uvítá vás expozice českého výrobce 2N. Prezentované ústředny i GSM brány sice žádnými novinkami nevynikají, ale o to zajímavější je část stánku zastupující produkty společnosti Kreatel. Tento systémový integrátor nabízí řešení například pro alternativní telefonní operátory, kteří s jeho dialery dokáží připojit ke své síti libovolnou telefonní ústřednu zákazníka. Z pohledu uživatele je však mnohem zajímavější nenápadný přístroj Matrix, oficiálně prezentovaný jako terminál telefonních služeb. Ve své podstatě je to zařízení přinášející funkce unified messagingu libovolné analogové telefonní lince. Dokáže mimo jiné indikovat novou hlasovou zprávu, přijmout e-mail nebo textovou zprávu. Vše přitom přehledně zobrazí na alfanumerickém čtyřřádkovém displeji. Ovšem to by stále k většímu rozšíření Matrixů nestačilo. Poradí si proto také s obsluhou všech doplňkových služeb jako přesměrování, identifikace volajícího, směrování hovorů do nejlevnějších sítí, rychlé vytáčení apod.

Možná teď zapochybujete, jak tyto funkce můžete získat k analogové telefonní lince. Poměrně snadno, ale přeci jen to má jistý háček. Celý princip je založen na přítomnosti zvláštního serveru zajišťujícího další distribuci zpráv. S ním se terminál dorozumívá prostřednictvím modulace FSK nebo tónové volby DTMF.

invex-modulalphatel nahled

Drobnými inovacemi upoutával i nedaleký stánek Alphatelu. Představením nového rozšiřujícího modulu MIS  získaly jeho pobočkové ústředny schopnost plnohodnotného připojení k síti ISDN. Svou jednoduchou konfigurací i možností použití se staršími modely je tento produkt vítaným zpestřením nabídky.

invex-zasuvka nahled invex-level nahled

Po dlouhé době se začínají na Invexu nenápadně prosazovat také GSM moduly. Kromě oficiálního představení GPRS produktů společností Siemens (MC35) a Wavecom (Wismo3) zde našly prostor také jejich přímé aplikace. Většině návštěvníků byly nejbližší dálkově ovládané zásuvky od Radomu, prezentované na stánku Siemens, ale pohledem zavadili také o GSM automat sloužící pro regulaci, sběr dat a obecně k dálkovému ovládaní přístrojů vyvinutém náchodským Levelem.

Krok směrem k jednoduššímu vývoji aplikací založených na bezdrátové síti DECT učinil Sectron uvedením terminálového provedení modulu Siemens MD32. Až dosud totiž bylo nutné používat speciální vývojový kufr. Do relativně malé plastové krabičky se vtěsnal převodník na RS-232 a interní anténa, takže z pohledu uživatele k němu přistupujete jako k počítačovému modemu, jen s širší paletou příkazů.

Současný, silně konkurenční trh sice neumožní nechávat zveřejnění převratných novinek až na Invex, ale i tak zde najdete dostatek zajímavých produktů. Pokud jste to ještě nestihli, máte poslední příležitost na brněnské Výstaviště zajet, zítra totiž končí.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Můžete přijít i o řidičák. Mobil za volantem v Evropě přísně trestají

Ilustrační snímek

Za volantem by měli řidiči věnovat pozornost především situaci na silnici, mnozí se ovšem neumí ani po usednutí za...

Najdete na iDNES.cz