Krátké zprávy

Takhle prý tedy ne. Odpověď „Jasně.“ je vnímána nedůvěryhodně, bez tečky je to...

Takhle prý tedy ne. Odpověď „Jasně.“ je vnímána nedůvěryhodně, bez tečky je to lepší | foto: Celia Klin

Tečka na konci věty působí nedůvěryhodně. Alespoň v SMS

  • 46
Pokud u vás často dochází k nedorozumění, když si s někým píšete, může být na vině dodržování pravidel pravopisu. K těmto závěrům došla studie z Birminghamské univerzity, která zjistila, že přítomnost tečky na konci zprávy působí neupřímně.

Elektronická komunikace je dnes všudypřítomná a zejména mladí lidé ji již kolikrát využívají častěji než tu „běžnou“ - podle průzkumu z Pew Research Center z roku 2012 jsou hlavně SMS nejčastější formou udržování kontaktu s vrstevníky u amerických teenagerů. Zatímco pouze 35 % z nich uvedlo, že se stýká každodenně s kamarády mimo školu, textových zpráv využívá hned 63 %.

Čistě textová komunikace s sebou přitom přináší řadu úskalí. Zatímco tváří v tvář spoléháme na řadu vodítek, ať už se jedná o tón hlasu, mimiku nebo postoj těla, při psaní nám tyto informace chybí. Často pak můžeme být svědky nejrůznějších nedorozumění a problémů v komunikaci - zejména sarkastická poznámka se často třeba v internetových diskuzích nemusí setkat s pochopením.

Nicméně i zde existuje řada možností, kterými se dá upřesnit význam našeho sdělení. Kromě smajlíků či emoji, což jsou ty více zjevné způsoby, jak chybějící vodítka nahradit, vykazuje textová komunikace také velmi nenápadná pravidla, kdy i malá změna ve způsobu, jakým větu napíšeme, může změnit celkové vyznění. Výzkumníci zjistili, že pouhá přítomnost či absence tečky na konci zprávy ovlivní, jak ji člověk vnímá.

Studenti, kteří se výzkumu zúčastnili, totiž hodnotili ukázkové SMS jako méně upřímné, když končily tečkou. Jednalo se přitom o jednoslovné kladné odpovědi, ne tedy delší věty. Šlo například o otázku: „Dave mi dal lístky, co měl navíc. Půjdeš se mnou?“ Odpověď „Jasně.“ pak prý působila neupřímně, zatímco „Jasně“ na tom bylo lépe. Zajímavé přitom je, že když byly stejné zprávy vyobrazeny jako ručně napsané na papíru, žádný rozdíl v hodnocení se neprojevil.

Jedna z autorek Celie Klinová navíc v navazujícím výzkumu zjistila, že vykřičník působí opačně, sdělení pak působí jako upřímnější. „To není překvapivé, ale podporuje to naše tvrzení,“ myslí si. „Interpunkce je při psaní SMS využívána pro komunikaci emocí a jiných komplexních informací, a je tak i chápána příjemcem.“

Zdá se tedy, že chcete-li se vyhnout osočení z neupřímnosti či ze lži, bude lepší na poslední tečku v SMS příště zapomenout.


Témata: pravopis, průzkum, SMS