Internet přes ADSL už má půl milionu lidí

aktualizováno 
Telefónica O2 ohlásila půlmiliontého zákazníka připojeného přes ADSL. Za necelý rok tak přibylo 100 tisíc uživatelů ADSL. Tento počet zahrnuje i linky ADSL poskytované alternativními operátory v rámci velkoobchodní nabídky.
ADSL má už půl milionu zákazníků

ADSL má už půl milionu zákazníků | foto: Profimedia.cz

Od roku 1996, kdy se připojení k internetu v Česku začalo rozvíjet, se rychlost připojení přes pevnou linku zvýšila z 28,8 Kb/s (vytáčené připojení) až na 8 Mb/s (ADSL) nebo dokonce na 16 Mb/s v případě kabelových televizí. To znamená, že během deseti let se rychlost připojení zvýšila téměř 300x.

Když začal tehdejší Český Telecom v roce 2003 nabízet připojení prostřednictvím ADSL (IOL Broadband), byla služba dostupná v Praze, Brně a Ostravě. Základní rychlost byla 192 Kb/s. O dva roky později již bylo ADSL dostupné na 90 % pevných linek, a v březnu 2007 ohlásila Telefónica O2 dostupnost už pro 97 % pevných linek.

Pokrytí ADSL

Už od roku 2003 nabízí Telefónica O2 (Český Telecom) ADSL i v rámci velkoobchodní nabídky pro alternativní operátory, ti pak nabízejí zákazníkům připojení pod vlastní značkou, mohou tvořit vlastní cenové programy, ale k připojení využívají síť O2. Půl milionu zákazníků ADSL tak znamená součet všech uživatelů ADSL v Česku, bez ohledu na to, kterého operátora zvolili. V minulosti se ale podíl O2 na ADSL trhu pohyboval kolem 80 %.

Pokrytí ADSL

"Přes ADSL je v České republice připojena k internetu téměř každá osmá domácnost. Toto světově jedinečné tempo růstu ukazuje, že pevná linka mění v domácnosti svou roli," uvedl Simon Burckhardt, výkonný ředitel pro prodej společnosti Telefónica O2 Czech Republic.

Dynamika přírůstku nových uživatelů je značně kolísavá. Zatímco prvních 100 tisíc uživatelů se pro ADSL rozhodlo během 22 měsíců, druhých už jen během 8 měsíců a třetích během 5 měsíců. Od té doby se ale rychlost přírůstku pomalu snižuje – hranici 400 tisíc prolomil počet uživatelů po 6 měsících a dosažení půlmilionové hranice trvalo už zhruba 10 měsíců. To zřejmě znamená, že většina potenciálních zákazníků si už ADSL pořídila a nelze očekávat přírůstky podobným tempem jako v minulosti.

Navíc nové technologie připojení k internetu znamenají pro ADSL další konkurenty – rychlostí nad 1 Mb/s se dnes už můžeme připojit nejen pomocí pevných linek či kabelových televizí, ale i prostřednictvím mobilních a bezdrátových technologií. Rychle se rozvíjí Wi-Fi, bezdrátové technologie v licencovaných pásmech a samozřejmě HSDPA a 3G či CDMA EV-DO Rev. A, které chystá od léta U:Fon.

O2 se testovalo

V roce 2006 provádělo O2 nonstop měření na vybraném vzorku ADSL linek a výsledky byly zveřejněny na tiskové konferenci. Podle dlouhodobých výsledků by měla být průměrná hodnota zpoždění mezi ADSL modemem a měřícím serverem v internetovém uzlu od 44 do 48 ms.

Dlouhodobá průměrná hodnota ztrátovosti paketů je menší než 0.75 %. Průměrné rychlosti dosahovaly více než 90 % nominální hodnoty downloadu a více než 95 % nominální hodnoty uploadu. Podle údajů na tiskové konferenci měla nejběžnější služba v roce 2006, tedy Internet Expres 512/128 (PPPoE), na měřeném vzorku roční průměrnou rychlost 486 kb/s).

Zajímavé je, že výsledky testů na veřejných serverech jsou o něco horší. Jakou máte zkušenost vy?

Autor:
Témata: O2, Ostrava, Telefónica

Nejčtenější

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Vyhraje Mobil roku opět Samsung? Rozhodněte a hlasujte

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Samsung má chystat monstrum. S10 bude mít šest foťáků a keramická záda

Rendry Samsungu Galaxy S10 Plus

Samsung finišuje s vývojem své prémiové řady Galaxy S10, k vidění by totiž mohla být už zkraje příštího roku. Celá řada...

Apple oživí vyřazený iPhone, desítka se vrátí do prodeje

iPhone X byl prvním telefonem Applu s OLED displejem. Teď se možná vrátí na trh

Apple vždy současně s nejnovější kolekcí iPhonů vyrábí a prodává i několik starších generací. Výjimkou byl loni uvedený...

Další z rubriky

Rychlý internet pro statisíce domácností. O2 je připojí přes 5G technologii

O2 připojí k internetu statisíce domácností pomocí 5G technologie

Od poloviny listopadu je pro zákazníky O2 dostupný nový způsob připojení k internetu. Domácnosti, v nichž v současnosti...

Miliony lidí byly bez mobilního internetu. Chybu technici řešili celý den

Ilustrační snímek

Zdánlivě nesouvisející výpadky mobilního internetu postihly Velkou Británii a Japonsko. Jak se později ukázalo, oba...

Zajímavá novinka: skrz fotoaparát telefonu uvidíte sílu vaší wi-fi

Ukázka měření síly wi-fi signálu pomocí aplikace od O2

Operátor O2 má nově v aplikaci O2 Smart Box možnost změřit kvalitu signálu wi-fi v domácnosti prostřednictvím...

Najdete na iDNES.cz