Satelitní připojení k internetu Astra2Connect

Satelitní připojení k internetu Astra2Connect - Pro připojení k internetu prostřednictvím satelitu stačí výhled na oblohu, připojit se tak můžete téměř kdekoli. | foto: Jan Lodl, Mobil.iDNES.cz

Internet, kdekoli chcete. Test satelitního připojení Astra2Connect

  • 94
Připojení k internetu můžete mít kdekoli v Česku. Vlastně kdekoli v Evropě. Satelitní připojení je totiž k dispozici opravdu téměř všude. Rychlost je sice o něco nižší než v případě ADSL či kabelu, ale pro běžnou práci s internetem naprosto dostačující.

Satelitní připojení dnes ještě nenabízí rychlosti srovnatelné s ADSL či kabelem, maximum jsou 2 Mb/s, ale ve srovnání s mobilním připojením je to pořád velký rozdíl. Výhodou satelitu je absolutní nezávislost na čemkoli v okolí, stačí možnost umístit satelitní anténu tak, aby měla přímý výhled na oblohu. Pak už stačí jen zavedená elektřina, bez ní totiž nebude fungovat ani modem, ani počítač.

Dražší začátek

Ve srovnání s ostatními metodami připojení má satelit základní handicap v náročnější instalaci i vyšších "startovních" nákladech. Přijímací komplet se skládá ze satelitní antény s průměrem 80 cm, LNB a modemu. Doporučená cena kompletu je přitom 12 240 Kč. K tomu je ještě potřeba připočítat aktivaci ve výši 2 100 Kč. To je ve srovnání například s ADSL, kdy modem dostanete za korunu, poměrně hodně. Na druhou stranu, když sáhnete po satelitu, bude to zřejmě proto, že jinou možnost připojení nemáte.

Satelitní připojení k internetu Astra2Connect
Satelitní připojení k internetu Astra2ConnectSatelitní připojení k internetu Astra2ConnectSatelitní připojení k internetu Astra2ConnectSatelitní připojení k internetu Astra2Connect

Další informace o fungování Astra2Connect najdete v článku Rychlý internet, kdekoli chcete

Samotná instalace není úplně složitá, přesto určité zkušenosti se satelitní technologií vyžaduje. Satelitní anténu je totiž nutné poměrně přesně nasměrovat na družici – v tomto případě na družici Astra. V balení se ale nachází příručka s hodnotami nastavení pro konkrétní místa v Česku (vždy je potřeba použít hodnoty odpovídající nejbližšímu velkému městu). Na LNB i na držáku antény je pak stupnice, která s nastavením pomůže. Jemné doladění pak provedete pomocí měřáku, který je také součástí balení. Ten indikuje sílu signálu pomocí zvukových kódů, takže nastavení je pak poměrně jednoduché.

Na rozdíl od běžné satelitní antény, pro připojení k internetu musí mezi modemem a anténou vést dva koaxiální kabely (uplink/downlink). Astra2Connet totiž nabízí obousměrné satelitní připojení, nikoli jednosměrné, jak tomu bylo u satelitů v minulosti. Součástí dodávky je i poměrně komfortní množství kabelu s konektory, takže ani v tomto směru by s připojením neměl být problém. Připevnění antény je potřeba věnovat pozornost, bude přece jen vystavena povětrnostním vlivům a její plocha není zase tak úplně malá. Navíc pokud nebude držet dostatečně pevně, může docházet k výpadkům v důsledku větrných poryvů.

Satelitní připojení k internetu Astra2Connect
Satelitní připojení k internetu Astra2ConnectSatelitní připojení k internetu Astra2ConnectSatelitní připojení k internetu Astra2ConnectSatelitní připojení k internetu Astra2Connect

Instalace antény i s přimontováním držáku a natažením kabelů vám určitě zabere 2 až 3 hodiny. Jak už bylo zmíněno, součástí dodávky je i 80cm satelitní talíř, nicméně podle manuálu by měla v Evropě stačit anténa s průměrem od 40 cm. My jsme pro účely testování použili 60cm talíř ze staršího satelitního přijímače. I tak vše fungovalo bez problémů. S malou anténou se dá připojení teoreticky použít i na cesty, třeba s obytným přívěsem. Pak ale budete muset zajistit směrování antény podle místa pobytu. Připojení bude fungovat na většině míst v Evropě, nicméně v obchodních podmínkách se zavazujete používat ho jen na území Česka.

Maximálně dvojka, za dvojku

Samotné zprovoznění modemu je pak velmi jednoduché, méně zkušenému uživateli pomůže manuál. Zařízení je potřeba nejprve aktivovat prostřednictvím stránek Skylink, českého prodejce připojení. Aktivace by měla proběhnout téměř okamžitě, v testu bylo připojení aktivní během několika minut. Modem samotný má pouze jediný Ethernet port, takže pro připojení více než jednoho počítače bude třeba sáhnout po nějakém přepínači nebo wi-fi směrovači. S nimi modem ale spolupracuje naprosto bez problémů a není také důvod, proč by neměl.

Služba Rychlost připojení (Mb/s) Cena Služba Rychlost připojení (Mb/s) Cena Služba Rychlost připojení (Mb/s) Cena
Skylink A 0,256 / 0,064    650 Kč        
Skylink B 0,512 / 0,096    950 Kč       
Skylink C       1 / 0,128 1 350 Kč O2 Internet   8 / 0,512  750 Kč UPC 10M  10 / 1 490 Kč
Skylink D       2 / 0,128 2 200 Kč O2 Internet Plus 16 / 0,512   900 Kč UPC 30M  30 / 1,5   850 Kč

Omezením pro připojení více počítačů bude rychlost připojení. Skylink totiž nabízí připojení v rychlostech 256 Kb/s, 512 Kb/s, 1 Mb/s a 2 Mb/s. Za připojení pak zaplatíte 650 Kč, 950 Kč, 1 350 Kč a 2 200 Kč. To je ve srovnání například s ADSL skutečně hodně, u O2 zaplatíte 750 Kč měsíčně za připojení rychlostí 8 Mb/s, tedy zhruba čtyřikrát rychlejší než nejrychlejší varianta satelitního připojení. To je přitom zhruba třikrát dražší. Za srovnatelnou cenu si lze pak pořídit připojení k internetu rychlostí 30 Mb/s a kompletní nabídku kabelové televize od UPC. Jenže v místech, kde si budete Astra2Connect pořizovat, žádná z těchto možností obvykle není.

Satelitní připojení k internetu Astra2Connect
Satelitní připojení k internetu Astra2ConnectSatelitní připojení k internetu Astra2ConnectSatelitní připojení k internetu Astra2ConnectSatelitní připojení k internetu Astra2ConnectSatelitní připojení k internetu Astra2Connect

Rychlost 2 Mb/s je sice při dnešním pojetí internetu spíše dolní hranicí, na běžnou a pohodlnou práci ale dostačuje. Pokud máte chatu někde na konci civilizace a potřebujete být připojeni i o víkendech nebo na dovolené, bude možná nejpomalejší varianta vhodnou alternativou k mobilnímu připojení. Během testování se rychlost připojení pohybovala v rozmezí 500 Kb/s až 1,1 Mb/s.

Pro hráče on-line her bude asi problematická relativně velká odezva. Pro běžnou práci to ale není velký problém. Během testů se připojení chovalo podobně jako běžná satelitní anténa. K občasným výpadkům tak docházelo jen v případech opravdu hustého deště. Jinak ale bylo připojení stabilní a rychlosti příliš nekolísaly.

Spojte s televizí

Při použití dodávané 80cm antény lze spojit připojení k internetu se satelitním příjmem televize. Pak je potřeba dokoupit "televizní" LNB a duální držák pro LNB. Od antény pak povedou tři koaxiální kabely. Na družici Astra vysílají i české stanice v balíku Skylink a CSlink. K jejich příjmu budete potřebovat satelitní set-top-box a přístupovou kartu. Za tu zaplatíte jednorázově 1 990 Kč, přičemž vám umožní doživotní příjem všech českých volně šířených programů. K tomu jsou na Astře desítky dalších neplacených stanic. Nastavení antény bude shodné s internetem.