Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Internet 2002: zdražení tarifikace nás tlačí k dražším paušálům

aktualizováno 
Zvláštní tarifikace určená pro připojení k internetu prochází velkými změnami. Tarif Internet 2002 již bude počítat vaše připojení po minutách a počítejte s tím, že vás to bude stát víc. Ale pokud se připojujete okolo půlnoci a vždy na dlouhou dobu, nezoufejte, můžete si pomoci doplňkovým tarifem.

Změny v tarifikaci, které chystá Český Telecom na únor roku 2002, nám přinesou mimo jiné i zdražení speciálního cenového programu Internet 2001. Nově z něj bude Internet 2002, který bude možné využívat levněji jen v případě, že si připlatíte ke svému běžnému měsíčnímu paušálu ještě další, nadstavbový. Ten nejlevnější se vám však vyplatí jen v případě, že se nebudete připojovat přes den, ale jen v noci mezi desátou večerní a pátou ranní, a to alespoň 16 hodin měsíčně.

Pro připojení k Internetu se již dnes běžně používá speciální tarifikace Internet 2001. Od 1. února 2002 přejde Český Telecom na minutovou tarifikaci místo stávající, založené na různě dlouhých časových intervalech mezi impulsy. Kromě toho bude zrušeno večerní pásmo, naproti tomu lidé, kteří si připlatí v měsíčním paušálu, budou moci trochu ušetřit za spojení v nočních hodinách.

V rámci základních paušálních tarifů se cena za připojení zdražuje, například za jednu hodinu připojení ve výhodnějších nočních hodinách zaplatíte o 2,50 Kč více. Prvních deset minut připojení je navíc znatelně dražších než minuty další, proto se výrazně vyplatí připojovat se jednou denně na delší dobu, než si stahovat poštu každou hodinu.

Zatímco Internet 2001 pracoval s takzvaným časem „Večer“ (od 17. do 19. hodiny), nový Internet 2002 toto pásmo ruší a předěl mezi časem ve špičce a mimo špičku je určen na 18:00. Přesné minutové sazby pro jednotlivé tarify najdete v tomto dnešním článku.

Zvláště zdražením v rámci běžného paušálu bude Telecom tlačit internetové fanoušky k doplňkovým paušálním výdajům. K běžným paušálním tarifům si totiž budete moci připlácet některý nadstavbový cenový program: i-nonstop, i-night, i-office, i-surf a i-office gold. Za měsíční paušál v rozmezí od 89 do 1990 korun získáte nejen o trochu nižší ceny mimo špičku, ale především další časové pásmo (od 22:00 do 5:00), v němž je připojení znatelně levnější (průměrně o třetinu - asi 5,50 Kč). Na druhou stranu programy i-nonstop, i-night jsou určeny večerním surfařům, neboť připojení přes den oproti normálu podražují. V případě cenových programů i-surf a i-office gold jsou získanou výhodou volné minuty pro připojení k internetu, v prvním případě mimo špičku, v druhém ve špičce.

Rozumným řešením je používat přímo paušál Home Internet, který vám za příplatek 100 korun oproti klasickému Home Standard nabízí 13 hodin připojení mimo špičku zdarma. I přes vyšší paušál (399 Kč) ušetříte 100 až 150 korun měsíčně, v závislosti na tom, zda se připojujete často nebo nadlouho.

Výsledkem velkých tarifních a paušálních změn Telecomu je v každém případě zdražení. To se sice očekávalo, vždyť Telecom na to měl podle ČTÚ právo, ale asi málokdo čekal, že se celá akce zabalí do tolika nepřehledných ceníků. Než si totiž přesně vypočítáte, co se vám vyplatí, musíte velmi složitě projít své měsíční účty a zjistit si, kdy a jak dlouho se připojujete. Zvláště doplňkové cenové programy i-něco vypadají lépe, než ve skutečnosti jsou. Největší radost z nich budou mít asi sovy, netopýři a v noci se nudící ústředny Telecomu.

Doplňkové paušální programy pro Internet 2002:

Služba

i-nonstop

i-night

i-office

i-surf

i-office gold

Paušální příplatek (měsíčně)

159 Kč

89 Kč

149 Kč

360 Kč

1990 Kč

volný kredit (měsíčně)

 

 

 

25 hodin

40 hodin

využití volného kreditu (typ volání)

 

Internet mimo špičku

Internet ve špičce

Internet ve špičce

 

každá z prvních 10 minut

1,35 Kč

1,60 Kč

1,35 Kč

 

Dle cenového programu zákazníka

každá další minuta

0,60 Kč

0,95 Kč

0,55 Kč

Internet mimo špičku

 

každá z prvních 10 minut

0,53 Kč

0,55 Kč

0,55 Kč

 

Dle cenového programu zákazníka

každá další minuta

0,20 Kč

0,25 Kč

0,25 Kč

Internet od 22:00 do 05:00 hodin

 

každá z prvních 10 minut

0,50 Kč

0,50 Kč

0,55 Kč

 

Dle cenového programu zákazníka

každá další minuta

0,15 Kč

0,15 Kč

0,25 Kč

Autor:


Témata: analýzy

Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Evropská komise chce po Googlu něco, co zatím moc nefunguje

Evropská komise nakázala Googlu, aby přestal výrobce omezovat v alternativních...

Evropská komise nakázala v rámci rekordní pokuty Googlu i to, aby přestal výrobce smarpthonů omezovat v nabízení...

Na klávesnici od Googlu můžete mít jen dva znaky. Tečku a čárku

Klávesnice od Googlu bude umět i moresovku

Google oznámil, že jeho softwarová klávesnice Gboard bude podporovat psaní pomocí Morseovy abecedy. A to jak na...

Můžete přijít i o řidičák. Mobil za volantem v Evropě přísně trestají

Ilustrační snímek

Za volantem by měli řidiči věnovat pozornost především situaci na silnici, mnozí se ovšem neumí ani po usednutí za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz