Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Intel XScale - nová generace mobilních procesorů

aktualizováno  1. ledna 0001 
Vysoký výkon, nízká spotřeba a relativně dostupná cena, to vše jsou základní vlastnosti nové generace RISC procesorů pro mobilní zařízení všech typů, hlavně ale pro kapesní počítače, organizéry, pentablety a mobilní telefony.

Dlouho očekávané nové procesory pro mobilní zařízení, jako jsou kapesní počítače, mobilní telefony a další mobilní "drobotinu", i větší zařízení jako například pentablety apod., jsou konečně na světě a během krátké doby bychom se měli dočkat prvních komerčně dostupných PDA. Podrobnosti o celé technologii a architektuře procesorů Intel XScale nenajdete nikde jinde než přímo u Intelu; pokusím se vás tedy seznámit se základními parametry jednotlivých typů procesorů vývojové řady XScale.

Procesory používající technologii XScale jsou momentálně rozděleny na dvě vývojové linie. Rychlejší (a dražší) PXA250 bude dostupný s frekvencemi 200, 300 a dokonce i 400 MHz, pomalejší varianta PXA210 s nižší spotřebou, určená zejména pro mobilní telefony z kategorie smartphones bude taktována na 133 a 200 MHz. Nové procesory jsou navrženy pro výrobu 0.18 mikronovou technologií a jsou softwarově zpětně kompatibilní s RISC CPU Intel StrongARM SA-1110 (0.35 mikronová architektura) a teoreticky by tedy na nich měl běžet software napsaný a zkompilovaný pro SA-1110. Obě nové verze procesorů PXA mají přímo v čipu 64 KB cache (SA-1110 taktovaný na 206 MHz má pouze 24 KB cache), integrovaný řadič pro LCD displeje, paměti a univerzální řadič pro různá rozšíření, například paměťové karty apod.

Procesory řady PXA250 navíc podporují nový power management (power management má ale samozřejmě i řada PXA210), dále snižující spotřebu v závislosti na potřebném výkonu pro danou aplikaci, takže celková spotřeba nových procesorů by měla být v optimálním případě zhruba čtvrtinová až tříčtvrtinová ve srovnání s procesorem StrongARM SA-1110 - například PXA250 s taktem 300 MHz má zhruba poloviční spotřebu oproti procesoru SA-1110. Řada PXA250 přímo podporuje (řadič atp.) karty typu Compact Flash a Secure Digital, řada PXA210, určená hlavně pro mobilní telefony a "menší" PDA pak podporuje pouze karty Secure Digital.

Předpokládaná cena mobilních zařízení s novými čipy PXA250 by se měla pohybovat od cca 350 USD výš, u zařízení s čipy PXA210 pak mezi 200 a 350 USD. Ceny samotný čipů jsou ve srovnání se stávajícími RISC procesory poměrně příznivé a časem navíc určitě ještě o něco klesnou - PXA210 s taktem 200 MHz stojí 19 USD, 400 MHz PXA250 pak 39,20 USD při odběru 10 000 kusů (StrongARM SA-1110 stojí 35 USD).

Ceny zařízení s novými procesory si ostatně můžete za pár týdnů zjistiti sami, na CeBITu bude oficiálně prezentován PDA Pocket LOOX od Fujitsu Siemens Computers, své premiéry se brzy dočká i nová HP Jornada, PDA značky ASUS a několik dalších kapesních počítačů.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

ZTE má našlápnuto předehnat Apple s „ledovým“ smartphonem

ZTE Iceberg

ZTE chystá zajímavý smartphone, který zaujme dvakrát vykrojeným displejem. Přístroj má vypadat, jako by byl vytesaný z...

Další z rubriky

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...Najdete na iDNES.cz