Intel ukázal smartphone s procesorem z počítače, první vyrobí Lenovo a Motorola

  • 120
Las Vegas (Od zvláštního zpravodaje Mobil.cz) - Výrobce procesorů Intel se pochlubil funkčními prototypy smartphonů s procesorem Atom. Tyto procesory jsme doposud vídali v netboocích, nyní míří do chytrých mobilů.

Intel oznamoval příchod smartphonů s klasickými x86 procesory velmi dlouho, v minulých letech jsme viděli i několik různých prototypů v různě funkčních stavech. Na veletrhu CES v Las vegas ale konečně ukázal funkční platformu, která se zanedlouho vydá za zákazníky.

Platforma Medfield je další generací nízkonapěťových procesorů Atom, které známe třeba z netbooků. Ve smartphonech tak od nynějška budeme moci najít procesor stejné architektury, jako v prakticky všech PC.

Intel dále oznámil dva partnery, kteří smartphony s procesorem Atom vyrobí jako první. Budou jimi Lenovo a Motorola. Oba výrobci slibují špičkové chytré telefony s operačním systémem Android. Přístroj Lenovo by se měl objevit v prodeji u čínského operátora China Unicom už ve druhém čtvrtletí, Motorola se pak přidá v druhé polovině roku.

Přístroj jsme si na stánku dobře vyzkoušeli, Intel vystavoval a předváděl referenční hardware své platformy. V útrobách telefonu, který vypadal jako naprosto běžný smartphone se čtyřpalcovým (HD) displejem, dřímal procesor Atom Z2460. Chytrým mobilům má nabídnout tolik výkonu, že v jeho případě nejsou zapotřebí dvě nebo čtyři jádra. Je to klasický jednojádrový procesor se schopností hyper-threadingu.

Takt je 1,6 GHz, což dnes umí i dvoujádrové ARM procesory. Procesor je vyráběn 32 nm technologií, což má snížit spotřebu energie. Součástí čipsetu je i grafika Intel Graphics Media Accelerator a speciální procesor pro zpracování obrazu. Firma tvrdí, že její technika přivede na pole smartphonů doposud nevídaný výkon. K tomu, aby byl výkon opravdu využit, je zapotřebí upravený operační systém: v tomto případě prozatím Android, který byl upraven pro použití na platformě Intel. Uživatel by ale neměl vůbec nic poznat.

Na stánku jsme vyzkoušeli hraní náročných 3D her, přehrávání videa a rychlé skoky v něm, které telefon prováděl bez jakéhokoli zadýchání. Zajímavé bylo, že zatímco operační systém sice fungoval plynule a rychle, rychlost s jakou telefon prováděl extrémně náročné úkony byla ještě vyšší. Zjednodušeně řečeno: dokud jsme nespustili nějakou náročnější aplikaci, choval se telefon jako běžný špičkový smartphone s Androidem. Po spuštění aplikací je ale rychlost a plynulost práce oproti androidím ARM dvoujádrům subjektivně vyšší.

Intel kromě výkonu slibuje i vysokou výdrž na baterie. Firma sice chytře neuváděla kapacitu akumulátoru referenčního přístroje, ale i tak je udávaná výdrž 14 dní na jedno nabití ve stand-by režimu úctyhodná. Telefon má vydržet osm hodin hovoru, 6 hodin přehrávání Full HD videa, 5 hodin nepřetržitého surfování internetem nebo 45 hodin přehrávání hudby. To jsou v mnoha případech parametry přinejmenším srovnatelné, ale spíše lepší, než u dnešní klasické ARM konkurence.

Nová platforma Intelu působí připraveně. Otázkou je, zda se jí chopí výrobci. Motorola už oznámila, že partnerství se bude týkat většího množství zařízení. Intel by tak mohl zamíchat trhem, kterému doposud vládnou firmy jako Qualcomm, Nvidia, Texas Instruments, ST-Ericsson a další.

A výrobci mobilních telefonů budou muset najít způsob, jak zákazníkům nové technologie co nejlépe prodat. Jestliže totiž jednojádrový čip Intel nabídne ve smartphonu stejný výkon jako čtyřjádrový ARM procesor, zákazník může být zmaten.