Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

InkLink - blok, nebo displej ???

aktualizováno 
Filozofická otázka do názvu, to se mi opravdu povedlo, ale jak vlastně nazvat blok do kterého píšete na normální papír a zároveň vše přenášíte na displej Vašeho PDA? Název InkLink by se spíše dal z angličtiny volně přeložit jako podložka na psaní.

Výrobcem podložky s obchodním názvem InkLink je známá firma Seiko Instruments. Základním principem práce na podložce InkLink je to, že se nejedná vlastně u žádnou podložku, nebo zvětšenou část dotykové části displeje, po které byste kreslili své poznámky, ale o systém založený na psaní na normální papír pouze s tím, źe na horní hrané tuhé podložky je umístěn snímací klip a pero, jímž píšete, je vybaveno elektronikou. Vše pak završí infračervená komunikace s PDA. 

  • Hardware (železo)

InkLink se skládá ze tří komponent, které jsme si naznačili na začátku. Jsou to pero s elektronikou, snímací klip a infračervený vysílač.
Snímací klip je opatřen opravdovým "svíracím" mechanismem, takže ho lze připevnit na horní hranu sešitu, poznámkového - kroužkového bloku atp. Uvnitř jsou zabudovány senzory zjišťující polohu pera na papíře. Je pochopitelně možné použít cokoliv jiného, nejenom papír, ale na papíře alespoň dokáźete dobře psát a kreslit.

Elektronické pero je vybaveno bezdrátovým přenosem dat mezi vlastním perem a snímacím klipem tak, že můžeme detekovat polohu pera a zda píše, či ne. Na jedná straně pera je klasické kuličkové pero, na druhé straně pak hrot sloužící jako stylus pro práci na PDA. Elektronika je napájena třemi knoflíkovými bateriemi do hodinek.

Infračervený vysílač je na konci drátu, který se zapojuje do snímacího klipu. Uvnitř jsou umístěny baterie typu AAA, které napájejí vysílač a snímací klip. Snímací klip nemá žádné tlačítko pro zapínání, a tak je aktivováno, až když zasunete konektor kablíku od infračerveného vysílače. Vysílač je opatřen umělohmotným klipem, který pasuje na většinu PDA a je tak možné ho přichytit na tělu PDA přímo na místě, kde je umístěn infračervený port.

Všechny tyto tři části je možné umístit do úhledné krabičky, která je součástí dodávky. 

  • Software (aplikace)

Software pro systém PalmOS se nazývá InkNote Manager 3.0, tento program ukládá a prohlíží kreslené poznámky, které jste pomocí InkLinku vytvořili. Na přenosu dat není nic extra a je to velice snadné, pouze nakreslíte či napíšete a pošlete do Palma.

Pokud píśete či kreslíte, Palm vám ukazuje na displeji celou stránku, takže vidíte pouze obrysy písma, kreseb atp., prostě žádné detaily, ale zase si můžete udělat představu, jak jste na tom z rozvržením náčrtku. Po uložení stránky je pak pochopitelně možné využít funkci Zoom (pŕiblížení) a Pan (posuv).

Můžete dokumenty nebo náčrtky, či jak si je nazvete, otevírat, prohlížet a doplňovat údaje pouhým nacvaknutím snímacího klipu a připojením k infračervenému vysílači.Dobrým trikem na závěr je udělat si na papírovém bloku na horní hraně tečky podle snímacího klipu a pak pouze měnit papíry, takže každý bude mít stejné linie jako ten předtím…

Po prvním spuštění je dobré si nastavit velikost papíru, na který budete náčrtky ukládat. InkLink má samozřejmě předuloženy rozměry, které se standardně používají, jako A4, Letter, Legal atp. Pokud vśak budete chtít použít jiný rozměr, je to možné, pouze ukážete snímacímu klipu okraje daného papíru a uložíte.

Dobrými nástroji v aplikaci ve vlastním PDA jsou editační schopnosti, můžete mazat a editovat jednotlivé čáry, text, nadpisy atp. Samozřejmostí v přehlednosti ukládání souborů je zařazování do kategorií a podpora dlouhých názvů souborů.

 

Pokud bychom chtěli hovořit o tom, kolik zabere místa v paměti taková jedna stránka, je to těžké nějakým způsobem popsat, snad jen pro představu stránka s pár linkami zabere 2 kB, stránka se složitéjśí malbou již 13 kB, záleží ovśem na velikosti papíru, složitosti kresby atp.

Pro správnou funkci je nutné dodat, že InkLink potřebuje tvrdý podklad, tj. desky, pracovní stůl atp. protože jinak může vynechávat kresba.

 

  • Desktop

Velkou výhodou je možnost desktopové části s Conduitem do Palm Dekstopu, tato část obstarává výměnu dat mezi PDA a vlastním stolním PC. Z desktopu je možné exportovat obrázky ve formátu BMP, JPG nebo PNG s rozlišením standardních 72 dpi (dots per inch / teček na jeden palec).

Další bombou v dodávce je možnost celý komplet využít se stolním PC. V balení je totiž USB kabel, kterým se přenášejí data do Desktopu a zároveň se vśe napájí, takže můžete kreslit i se svým stolním PC nebo notebookem.

 

Závěr:

Pokud chcete ke svému PDA, stolnímu PC nebo notebooku velice užitečnou věc, která Vám usnadní vkládání kreslených poznámek a náčrtků, je toto asi ta správná věc, kterou potřebujete. Navíc, pokud uváźíme cenu 100 USD, začíná to být velice lákavé. Pokud si totiž s sebou do tašky dám toto zařízení namísto klávesnice, mohu kromě textu také kreslit…Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone Xs/Xs Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model Xs Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone Xs/Xs Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone Xr

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Klávesnice je návyková a vzbuzuje pozornost. Recenze BlackBerry Key2

BlackBerry Key2

Už loňský model BlackBerry KeyOne byl smartphonem bez jakékoli konkurence na trhu. Teď přichází nástupce Key2, který má...

Google opět selhal v utajení nového smartphonu, někdo ho zapomněl v taxíku

Zapomenutý Pixel 3 XL v taxíku

Nové smartphony řady Pixel od Googlu stále dělí od představení víc jak měsíc, ale firma zcela selhala v jejich utajení....

Motorola má levný model s výbornou baterií, do malých rukou se nevejde

Motorola Moto E5 Plus

Smartphone Motorola Moto E5 Plus je zajímavou volbou pro ty, kteří se nebojí velkých mobilů a zároveň požadují pořádnou...

Najdete na iDNES.cz