Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

InkLink – digitální psaní a kreslení (2)

aktualizováno 
Dokončení velké recenze rozpoznávacího systému InkLink od firmy Seiko. Aneb speciálním perem píšete po listech papíru a vše, co nakreslíte, se ihned přenáší do PDA. Tyto data se pak synchronizují se stolním PC, kde se dají tisknout, měnit, exportovat do souborů JPG atp.

 

Software (aplikace nejenom pro PalmOS)

Výrobce se nesnažil vyrobit příslušenství jenom pro jednu platformu, ale rovnou pro několik nejzastoupenějších na trhu a musím uznat, že se mu to nejenom povedlo, ale také tím dokázal, že pokud vyvinete produkt multiplatformní, je mnohem lépe prodejný, než když je zaměřen na úzkou část populace. Software je tak dodáván nejenom pro systém PalmOS, ale také PocketPC a také jako synchronizace s Desktop částí na PC a také jako vlastní propojení snímacího členu s PC pomocí USB portu. Aplikace se nazývá InkNote Manager ve verzi 3.0, tento program ukládá a prohlíží kreslené poznámky, které jste pomocí InkLinku vytvořili. Na přenosu dat není nic extra a je to velice snadné, pouze kreslíte či píšete a data se posílají on-line do PDA, kde se uchovají, a potom je při synchronizaci rovnou přenesete do stolního PC.

 

  • Aplikace pro PDA

Pokud píšete či kreslíte PDA Vám ihned vykresluje na displeji celou stránku, takže vidíte části Vašeho písma či kreseb prosté detailů, ale máte představu jak jste na tom s rozvržením náčrtku na vlastním listu. Při editacia prohlížení pak můžete zvolit funkci Zoom (pŕiblíźení) a Pan (nebo-li posuv) až do zvětšení 400%.Dokumenty nebo náčrtky je možné rovnou v PDA otevírat, prohlížet, doplňovat údaje pouhým nacvaknutím snímacího klipu a připojením k infračervenému vysílači, nebo kreslení stylusem s výběrem několika stylů atp.

Dobrým trikem na závěr je udělat si na Vašem papírovém bloku na horní hraně tečky podle snímacího klipu a pak pouze měnit papíry, takže každý bude mít stejné linie jako ten předtím…

Po prvním spuštění je dobré si nastavit velikost papíru, na který budete náčrtky ukládat. InkLink má samozřejmě před-uloženy rozměry, které se standardně používají jako A4, A5, Letter, Legal atp. Pokud však budete chtít použít jiný rozměr, je to možné, pouze ukážete snímacímu klipu okraje daného papíru a uložíte, není problém psát třeba na roličku papíru do ……… pokladny :)Dobrými nástroji v aplikaci ve vlastním PDA jsou editační schopnosti, můžete mazat a editovat jednotlivé čáry, text, nadpisy atp. Samozřejmostí v přehlednosti ukládání souborů je zařazování do kategorií, informace o datu a času vzniku, či editaci dané stránky a podpora dlouhých názvů souborů.

 

Pokud bychom chtěli hovořit o tom, kolik zabere místa v paměti taková jedna stránka, je těžké nějakým způsobem popsat, snad jen pro představu stránka s pár linkami zabere 2 kB, stránka se složitější malbou již 13 kB, záleží ovšem na velikosti papíru, složitosti kresby atp. Tato informace mne nadmíru potěšila a sám jsem si ji mohl vyzkoušet. Na A4-ku jsem nakreslil graf a několik odstavců textu a bylo to 12 kB, což je údaj úctyhodný, a můžete tak do PDA ukládat opravdu velkou spoustu dokumentů a nebát se o volné místo v paměti.

Pro správnou funkci je nutné dodat, že InkLink potřebuje tvrdý podklad, tj. desky, pracovní stůl atp., protože jinak může vynechávat kresba alias detekce psát či ne, která je závislá na tlaku vyvíjeném na hrot. Kuličkové pero sice může psát, ale tlak nebude dostatečný, a tím pádem nebude snímač v podobě klipu detekovat píšící pero.

 

  • Desktop

Velkou výhodou je možnost desktopové části s Conduitem do Palm Dekstopu, tato část obstarává výměnu dat mezi PDA a vlastním stolním PC. Z desktopu je možné exportovat obrázky ve formátu BMP, JPG nebo PNG s rozlišením standardních 72 dpi (dots per inch / teček na jeden palec).Další bombou v dodávce je možnost celý komplet využít s Vaším stolním PC. V balení je totiž USB kabel, kterým se přenášejí data do Desktopu a zároveň se vše napájí, takže můžete kreslit i s Vaším stolním PC, nebo notebookem. Zde mne napadá symbióza s touchpady, touchscreeny a jinými systémy přenosu grafiky do PC, na tento problém by dnešní InkLink byl mistrem, a proto nelze než nedoporučit.

 Vlastní zkušenosti z používání

O tomto zařízení jsem již psal malý článek, když se objevilo toto zařízení v USA. Už tehdy mne velice zaujalo, ale tentokrát po víkendovém používání jsem ohromen a myslím si, že toto zařízení v mnohém předčí klávesnice. Můžete nejenom psát, ale i kreslit. Navíc pokud si uvědomíte silnou stránku tohoto zařízení, že na poradě si uděláte záznam, ten můžete ihned poslat svým kolegům emailem v elektronické podobě, nebo použít jako podklady pro práci. Pokud si jako student děláte poznámky ve škole, můžete je mít nejenom v papírové formě, ale rovnou v elektronické, můžete se s nimi podělit se spolužáky. Pokud jste učitel, uděláte si poznámky k přednášce, a tyto poznámky můžete pak rozeslat svým kolegům nebo studentům či zpřístupnit na svých stránkách, jak lehké…Možnost editace, tisku, ukládání do různých obrázkových formátů, vkládání přímo do emailu, dokumentů atp. Vytváří z tohoto malého pomocníka opravdového obra na poli informačních technologií tohoto tisícletí.

 

Přistroj InkLink zapůjčila na testování firma PDA Planet, Praha.

 

Závěr:

Pokud chcete ke svému PDA (Palm, PocketPC), stolnímu PC či notebooku velice užitečnou věc, která Vám usnadní vkládání kreslených poznámek a náčrtků, je toto asi ta správná věc, kterou potřebujete. Navíc pokud uvážíme v potaz cenu, začíná to být velice lákavé. Pokud si totiž s sebou do tašky dám toto zařízení na místo klávesnice, mohu kromě textu také kreslit… A vše mám uložené v malém úhledném penálku.

 
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Berte telefon jako kreditní kartu, radil odborník v Rozstřelu o podvodném volání

Redaktor Mobil.iDNES.cz Jan Matura (vlevo) a mluvčí Českého telekomunikačního...

V posledních dnech se opět ozvali podvodníci, kteří se snaží vydělat na snadné záměně telefonních čísel. Prozvoní vás z...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Další z rubriky

Konečně trocha originality. Vtipně zrušili výřez v displeji

Doogee MIX 4 (prototyp)

Čínský výrobce Doogee ukázal světu prototyp smartphonu, který by elegantně obešel potřebu dělat kvůli senzorům výřezy v...

Diskontní Huawei P20 se představí už zítra. V Evropě ale ušetříme později

Honor 10

Huawei nedávno uvedl zcela novou řadu P20, ovšem v chrlení smartphonů evidentně nehodlá polevit. Nejbližší chystanou...

Radíme, které atraktivní Huaweie se vyplatí koupit

Huawei P20 Pro premiéra

Čínský Huawei v posledních letech neustále výrazně posiluje svou pozici na trhu a dokazuje to i nová modelová řada P20....Najdete na iDNES.cz