Tady mají smartphony smůlu. Senioři stále milují staré „tlačítkáče“

  0:18aktualizováno  0:18
Mobilní telefon používá podle statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ) 96 % Čechů starších šestnácti let, vůbec nejrozšířenějším je u věkové skupiny 45 až 54 let (98,6 %). Smartphone si oblíbili především mladí mezi 16 až 24 lety (94,8 %), naopak senioři stále upřednostňují klasické tlačítkové telefony.

Pro mladé jsou smartphony denním chlebem, senioři se jim často urputně brání. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Obyčejný mobil totiž používá 77 % českých seniorů. Vyplývá to z letošního průzkumu ČSÚ zaměřeného na využívání informačních a komunikačních technologií v domácnostech a mezi jednotlivci. Podle statistik si tak smartphone osvojilo doposud jen 14,4 % Čechů starších 65 let.

Fotogalerie

Častým důvodem, proč senioři upřednostňují „hloupé“ telefony, je strach nejen z vysokých výdajů kvůli čerpání mobilních dat, ale i třeba ze zneužití osobních dat. Mnozí senioři se smartphonům brání i z důvodu vyšších nároků na uživatelské znalosti, překážkou bývá třeba i absence fyzické klávesnice, tedy nulová mechanická odezva při stisknutí virtuálního tlačítka.

Právě mobilní telefon, respektive smartphone je přitom stále častější vstupní bránou do internetového světa. Zatímco totiž podle ČSÚ například v roce 2010 na internet prostřednictvím mobilního telefonu přistupovaly jen 4 % Čechů starších 16 let, tak letos to bylo již 58 %. Čtyři z pěti takových lidí si přitom platí mobilní data.

Nejvýraznější nárůst počtu mobilních uživatelů (skupina 16+) přistupujících na internet skrze mobilní telefon byl zaznamenám mezi lety 2016 a 2017 (41,2 % vs. 50,5 %). Česko se i tak nachází pod unijním průměrem, kdy třeba v loňském roce přistupovalo k internetu přes mobilní telefon ve skupině 16-74 let 62,6 % Evropanů oproti 54,9 % Čechům.

Z uživatelů starších 16 let, kteří se v posledních třech měsících připojili k internetu přes mobilní telefon, tak 4 % využili výhradně mobilní data, 20 % se pak připojilo pouze přes wi-fi sítě. Zbylí uživatelé (76 %) pak přistupovali na internet jak přes mobilní data, tak přes veřejné sítě.

Podle statistik ČSÚ si čeští uživatelé smartphonů uvědomují i rizika spojená s jejich používáním. Antivirový program na svém smartphonu používá 74 % Čechů starších 16 let (40 % koupilo smartphone s antivirem, 34 % jej instalovalo následně). Nicméně téměř čtvrtina uživatelů (23 %) žádný antivirový program nepoužívá, tři procenta pak neví, zda nějaký takový program v telefonu mají. Nejopatrnější, co se eliminace bezpečnostní hrozby týče, jsou uživatelé ve věku od 16 do 24 let, antivir totiž vědomě nepoužívá jen 17 % z nich. Tento podíl je ovšem s každou věkovou skupinou vyšší, třeba senioři (skupina 65+) jej nepoužívají v 39 % případů. Dalších 7 % seniorů pak netuší, zda jejich telefon nějaký antivir používá.

Počet uživatelů sociálních sítí mezi Čechy roste

Český statistický úřad kromě jiného zjistil, že počet Čechů používajících sociální sítě letos překročil 50% hranici (4,5 milionu lidí starších 16 let). V rámci evropské osmadvacítky používají Češi této věkové kategorie sociální sítě ovšem nejméně. Nejaktivnější skupinou na sociálních sítích jsou tradičně studenti (98 % z nich je alespoň na jedné ze sociálních sítí). Roste ovšem podíl lidí v předdůchodovém a mladším důchodovém věku (nárůst z 10 na 28 % v posledních pěti letech) i uživatelů starších 65 let (ze 2 % v roce 2013 na letošních 8 %).

Na internetu je kromě sociálních sítí v oblibě i sledování videí, činí tak každý druhý Čech. Nejčastěji k tomu využívají videokanály jako YouTube či Vimeo (44 %). Češi nicméně i rádi sledují internetové televize (26 %) či stránky běžných televizních stanic (24 %).

Oblíbené je i nakupování v e-shopech, činí tak 54 % Čechů starších 16 let. Nejčastěji takto pořizují oblečení a obuv (37 % žen, 19 % mužů). Muži dále nakupují elektroniku (15 %), sportovní potřeby (14 %) či vybavení domácnosti (13 %). Ženy naopak kosmetiku (24 %), hračky (11 %) a potraviny (9 %). Lidé často vyhledávají i informace o zdraví či spojené s cestováním.

Autor:

Nejčtenější

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Samsung zuří. Klíčové patenty skládacího smartphonu mu měli prodat do Číny

Rozkládací smartphone Samsung

Vypadalo to, že Samsung bude mít se skládacími smartphony technologický náskok. Jenže teď mu hrozí, že čínská...

Porazí Huawei poprvé iPhony a Samsungy? Rozhodněte Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Samsung má chystat monstrum. S10 bude mít šest foťáků a keramická záda

Rendry Samsungu Galaxy S10 Plus

Samsung finišuje s vývojem své prémiové řady Galaxy S10, k vidění by totiž mohla být už zkraje příštího roku. Celá řada...

Další z rubriky

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Čínské firmy drtí svět smartphonů. Huawei se dostal na dostřel Samsungu

Galaxy S9+ se letos zařadil mezi nejlepší smartphony

Přestože si Samsung nadále drží pozici největšího prodejce smartphonů, jeho náskok před druhým v řadě se postupně...

V sobotu budou Xiaomi se slevou až 85 procent. V Českých Budějovicích

Otevření obchodu Mi Store v královéhradeckém Auparku

Síť prodejen čínské značky Xiaomi se již tuto sobotu opět rozroste. Tentokrát bude nový Mi Store slavnostně otevřen v...

Najdete na iDNES.cz