Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Informace přes SMS už nabízí i Oskar

aktualizováno 
Zákazníci Oskara už nemusí kvůli zjištění aktuálního počasí nebo hlasování do televizních pořadů měnit SIM karty nebo vstupovat na wapové stránky – už i Oskar jim umí potřebné informace doručit textovou zprávou. Této službě říká Aktivní SMS – co všechno umí?
 

Do seznamu služeb, které vám prostřednictvím textové zprávy doručí informace nebo umožní hlasovat v oblíbených televizních či rozhlasových pořadech, si vedle služby Eurotel GSM Infotext a Paegas Info můžete připsat i Oskarovy Aktivní SMS. Oskar je spustil Oskar minulý týden. Od podobných služeb konkurenčních operátorů se Aktivní SMS odlišují především orientací na oblast zábavy – Eurotel GSM Infotext i Paegas Info se zaměřují spíše na poskytování zpravodajských a ekonomických informací, i když vtip či horoskop si můžete nechat poslat i jejich prostřednictvím.

Službu Aktivní SMS si nemusíte nikde aktivovat; může ji využívat každý zákazník Oskara bez ohledu na tarifní program. Stejně tak pro všechny zákazníky platí stejná cena – 3,68 koruny za jednu odeslanou textovou zprávu. Všechny textové zprávy, které přijdou jako odpověď na dotaz (odeslanou textovku), jsou zdarma, nebudete už za ně dále platit. Zákazníci jiných operátorů jsou zvyklí na jiný model plateb – u Eurotelu i Paegasu se totiž platí různé částky podle druhu přijaté informace.

Oskar rozdělil Aktivní SMS do několika tematických okruhů. Je velmi pravděpodobné, že v tomto rozdělení se objeví Aktivní SMS také v podobě SIM toolkitové aplikace na kartách SIM Oskara.

Všechny příkazy se posílají na telefonní číslo 7777. Textová zpráva může obsahovat malá i velká písmena – při zpracování nehraje velikost písmen žádnou roli.

Debata

Diskuse v televizních či rádiových pořadech. Příkaz je DBT, parametry mohou být LET (Letadlo, ČT1), BEZ (Bez imunity, ČT1), POP (POP 2001, ČT1). Za parametr přidáte text do diskuse. Více informací najdete na teletextu České televize.

Hlasování

Můžete hlasovat v několika televizních nebo rozhlasových hitparádách a publicistických pořadech. Na začátek textové zprávy vložíte příkaz HLA, parametry mohou být tyto: MFD (odpověď na anketu deníku Mladá Fronta DNES, konkrétní dotaz i formát odpovědi najdete v každém vydání), EV2 (hitparáda rádia Evropa 2, za parametrem následuje číslo písničky 1 až 20, konkrétní přiřazení se dozvíte při poslechu hitparády), TOC (hlasování o nejlepší videoklip v pořadu Neváhej a toč na ČT1, následuje číslo 1 až 9), MED (hlasování v hitparádě pořadu Medůza na ČT1, následuje číslo 1 až 10), POP (hlasování v pořadu POP 2001 na ČT1, následuje číslo 1 až 9), HLA (anketa pořadu Bez imunity na ČT1, následuje ANO/NE), CBI (anketa pořadu Černá a bílá na ČT1, následuje ANO/NE).

Horoskopy

Za příkaz HOR (pro osobní horoskop) přidáte parametr DDMM (datum narození, stačí místo toho uvést první čtyři písmena vašeho znamení) – přijde vám horoskop (podle znamení) pro aktuální den. Pro získání horoskopu na zítřek musíte zadat DDMM+, pro pozítří DDMM+. Čínský horoskop získáte po odeslání příkazu HORC s parametrem DDMMRRRR nebo DDMMRR (plné datum narození). Pokud chcete zjistit, jestli se dvě osoby k sobě hodí jako partneři, potom odešlete příkaz HORP s parametrem DDMM DDMM (data narození; je možné použít i první čtyři písmena znamení horoskopu).

SMS křížovky

Tajenku křížovky v časopise TV plus můžete odeslat tímto příkazem: KRI TVPxx tajenka, přičemž za xx dosadíte číslo časopisu.

Počasí

Předpověď počasí podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vám Oskar doručí po zadání příkazu POC. Jako druhý parametr můžete použít +1 nebo +2 – předpověď se bude v takovém případě týkat zítřku nebo pozítří. Tato volba může být použita pouze pro předpověď pro celou ČR. Pokud na druhém místě neuvede parametr pro následující dny, potom dostanete předpověď pro aktuální den. U ní už si můžete vybrat, pro který region předpověď potřebujete – PH, ZC, SC, VC, SM, JM, CR. Zkratky určují region; PH je Praha a tato předpověď platí i pro střední Čechy – parametr SC znamená severní Čechy.

TV program

Příkaz pro zjištění televizního programu je TV. Pokud jej odešlete na číslo 7777 bez parametrů, dostanete aktuální program všech čtyř českých celoplošných kanálů (ČT1, ČT2, Nova, Prima). Pokud na druhé místo zadáte parametr +1 až +9, získáte program pro tyto televizní stanice za zvolený počet hodin. Když na druhé místo zadáte přímo čas ve formátu HHMM, dozvíte se program zmiňovaných čtyř stanic pro tento čas. Na druhé místo za příkaz můžete dát i parametr X – potom obdržíte aktuální program 30 televizních stanic. A pokud vás zajímá aktuální program pouze pro jednu stanici, potom vložte na druhé místo přímo její název (např. HBO nebo TV3).

Šťastná čísla

Pokud rádi sázíte a už si nevíte rady s výběrem vhodných čísel, potom pošlete Oskarovi textovku s příkazem CISLA a parametrem X, což může být číslo od jedné do devítky. Vrátí se vám právě X šťastných čísel.

Vtipy

Za příkaz FORY nebo VTIPY vložte číslo od jedničky do devítky – přesně tolik vtipů potom obdržíte. Za číslo můžete vložit i znak * - na mobil vám pak přijdou peprnější vtipy s hvězdičkou.

Inzerce v inzertních novinách nebo časopisech

Klíčovým slovem (příkazem) je INZ. Jako parametr zadejte AVI (Avízo) nebo TIP (Tipservis) a vložte svůj inzerát.

Které SMS info je nejlepší?

Na otázku, která služba doručování informací přes SMS je nejlepší, není možné jednoduše odpovědět. Zaměření Oskara na zábavu je zřejmé – pokud tedy chcete klasické zpravodajství, ekonomické informace (hledání v obchodním rejstříku, kurzy, informace o firmách) nebo třeba jenom programy kin, překlad slov do několika jazyků, jízdní řády, kalkulačku a další služby, potom se obraťte na konkurenci – Eurotel a Paegas, jejichž informační služby jsou v tomto ohledu zatím propracovanější a jsou přístupné i prostřednictvím SIM toolkitových aplikací přímo z menu mobilu. Pokud ale tyto informace nepotřebujete, potom nemáte důvod zkoušet jiného operátora – dodavatelé informací pro ty informační okruhy, které mají mobilní operátoři ve svých službách shodné, jsou totiž stejní. A jen pro srovnání – přehled možností Eurotel GSM Infotext najdete zde; pro přehled Paegas Info klikněte sem.
Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Apple vydělává na smartphonech víc než všichni ostatní výrobci dohromady

iPhone X by mohl Applu zajistit rekordní tržby

Výrobci smartphonů hlásí rekordní příjmy. Přes pokles prodejů v předvánočním období totiž rostla jejich průměrná cena....

Samsungu ve videu padá jeho nejdražší mobil, vy to radši nezkoušejte

Samsung Galaxy Drop Tested

Nová reklama či spíše krátké propagační video Samsungu ukazuje, že výrobce testuje odolnost svých prémiových telefonů...Najdete na iDNES.cz