Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Indie zablokuje 25 milionů mobilů. Bojí se teroristů

aktualizováno 
Až pětadvacet milionů indických mobilních telefonů bez čísla IMEI bude počátkem příštího roku zcela zablokováno. Tamní úřady totiž mají obavy, že anonymity využijí teroristé.
K odpálení bomb teroristé mnohdy používají mobily. Ilustrační foto

K odpálení bomb teroristé mnohdy používají mobily. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Neregistrované mobilní telefony podstatně zvyšují teroristickou hrozbu v zemi, tvrdí indické úřady. Rozhodly se proto pro velmi radikální řešení. 6. ledna příštího roku na dálku zablokují všech 25 milionů přístrojů, u kterých je chybné nebo nulové číslo IMEI.

Indie má strach, že anonymity by mohli využít potenciální atentátníci. Jedním z nejčastějších prostředků, kterými teroristé odpalují výbušniny, jsou totiž právě mobilní telefony.

Podobným způsobem zareagovaly před časem například úřady v Alžírsku nebo Pákistánu. Místo deaktivování mobilních telefonů bez IMEI čísel si ale na rozdíl od Indie vzaly "na mušku" pouze neregistrované SIM karty.

Kód IMEI (zkratka z anglického International Mobile Equipment Identity) je jedinečné patnáctimístné číslo, které by mělo být přiděleno každému mobilnímu telefonu v sítích GSM. Čísla IMEI jsou uložena ve speciálních registrech, ke kterým mají přístup mobilní operátoři. V případě potřeby jsou pak schopni libovolný přístroj zablokovat pro další použití v síti.

Blokovány budou i mobily "nevinných"

Pro mnohá indická média je nyní nové nařízení tématem číslo jedna. Představitelé telekomunikačních úřadů jsou totiž v mohutné roztržce s veřejností, které se pochopitelně vypnutí milionů telefonů vůbec nezamlouvá. Je totiž velmi pravděpodobné, že celý lednový úkon uškodí více běžným zákazníkům než samotným teroristům.

Miliony Indů totiž mají mobil z takzvaného šedého dovozu z Číny. IMEI čísla takových přístrojů pak samozřejmě nesplňují kritéria mobilních operátorů, a jejich mobily budou tím pádem taktéž zablokovány. 

Podle dostupných informací mají indičtí operátoři dohromady více než 315 milionů zákazníků. Během jediného měsíce si mobilní služby objedná přibližně 10 milionů nových klientů. Hovoříme tak o jednom z nejrychleji se rozvíjejících mobilních trhů.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Možná i váš smartphone těžil kryptoměnu. A vůbec o tom nemusíte vědět

Smartphony jsou zneužívány k těžbě kryptoměny Monero.

K těžbě kryptoměny útočníci nezneužívají jen počítače, v ohrožení jsou díky narůstajícímu výkonu i chytré telefony. Tým...

Za tisíce si udělají z mobilu dobrovolně těžítko

Kryty Roxxlyn

Z poměrně neobvyklého materiálu vyrábí pouzdra pro mobilní telefony firma Roxxlyn. Speciální kryt smartphone pokryje...

Android se opičí po iPhonu X. Připravuje se na vykrojené displeje

iPhone X

Letošní verze systému Android má zatím interní označení Pistachio Ice Cream. Jednou z novinek má být možnost snadné...Najdete na iDNES.cz