Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ikony do diářů - kde je vzít (a nekrást)?

aktualizováno 
Nejrozšířenější diářové aplikace pro PalmOS (ActionNames Datebook a DateBk4) mají jednu specialitu - úkoly a schůzky si v nich můžete přehledně označit ikonami, a tím výrazně zpřehlednit pohled na svá diářová data.

 

Ikonky se neprosazují jen v diářových programech. Používá je třeba Iambic ve své "finanční" aplikaci AllMoney - součástí programu je i editor ikon. Rovněž různé moderní programy na uchování hesel, finančních transakcí a podobně se ikonami pyšní. Těžiště jejich oblíbenosti je zatím ale stále v diářích.

Ikony u schůzek a úkolů využívají zejména dva největší rivalové na poli PalmOS diářových programů - Action Names Datebook a DateBk4. Ikony používá i nový diářový program DateMan od StandAlone.com, ten ale není tak rozšířený.

 

Ikony mají v díářích tato základní určení:

- zpřehledňují pohled na diářová data
Ikony doprovázející schůzky a úkoly padnou při prohlížení vašeho rozvrhu hned do oka a ihned si při pohledu na diář uvědomíte, že máte třeba někomu zavolat (výrazný telefonek) či se máte vrátit včas z firemního večírku (výrazný váleček na nudle).

- tvoří jednu ucelenou kategorii pohledu na data
Zobrazení ikonek v měsíčním kalendáři vám může i na malém displeji dát ucelený pohled na určitě časové období - třeba s přehledem vašich dovolených, cest či nadcházejících výročí.

- další možnost filtrování dat
DateBk4 umožní přes ikony filtrovat data v "list" zobrazení - můžete mít tedy v "saved views" přehled narozenin, telefonů k vyřízení apod. - vše podle přiřazených ikonek. Další možností DateBk4 je přiřadit v preferencích kategoriím úkolů a schůzek určitou ikonu.

 

ActionNames a DateBk4 - rivalita i v ikonách!

ActionNames měl odjakživa právě v ikonách nezanedbatelnou výhodu - jednak obsahoval jako integrální součást programu editor ikon, podporoval ikony barevné a jeho ikony používají rozlišení 10x11 pixelů, jsou tedy mnohem výraznější a hezčí než ikony v konkurenčním DateBk4, který měl rozlišení jen 8x8 pixelů. DateBk4 navíc uměl donedávna pracovat jen s maximálně 52 ikonami, kdežto počet ikonek v ActionNames byl prakticky neomezený.

Tvůrce DateBk4 si naštěstí tato nesmyslná omezení včas uvědmil, došel mu i pravý význam diářových ikon a v nové verzi DateBk5 se jako jedna z novinek objeví právě vylepšená práce s ikonami - nyní již můžete mít až 255 ikon, mají také rozlišení 10x11 pixelů, jsou barevné a součástí dodávky nové verze DateBk5 bude i editor ikon, který umí přečíst i soubor s ikonami určenými pro ActionNames. (Jediným problémem betaverze je stále nefunkčnost editoru v počítačích HandEra330 a zmenšení ikony v HE330 na obtížně rozlišitelnou úroveň).

Jako jedna z možností zůstává import původní sady ikon 8x8 pixelů do nového editoru ikon a jejich eventuální úprava.

Spolu s barevnými ikonami roste i možnost a schopnost ikon zpřehlednit váš diář - můžete si třeba různobarevnými telefonky rozlišit soukromé či služební hovory apod.

 

Ikony - kde je vzít?

V podstatě máte tři možnosti:

Využít základní sadu, kterou dostanete při nákupu diáře
Každý diář přichází na trh již se základní sadou ikon, mnoha lidem může postačit, větší část uživatelů se ale bude rozhlížet po dalších ikonách, které jim padnou přesně na míru.

Stáhnout si další již hotové sady ikon
Na trhu jsou ikony jako freewarové produkty i jako placený software. Zde je několik našich tipů (vzhledem k okolnostem uvádíme pouze ikony v novém rozlišení 10x11 pixelů):

500 icons for ActionNames od SDG software - komerční $5, existuje i color verze za $6,95

255 ClieSource icons - ClieSource - komerční $4

ActionNames IconsSet DeLuxe 2.500 Jennifera Austina - shareware $5

Pro dosavadní DateBk4 ikony 8x8 pixelů je seznam příslušných ikon na FAQ stránce Pimlico.

 

Třetí možností je vytvořit si ikony vlastní,
popřípadě si upravit stávající či již stažené, a to v editoru ikon (ActionNames a DateBk5 již editor ikon obsahují, pro DateBk3/4 musíte stáhnout jeden z editorů - existují i freeware editory).

Můžete použít i screenshoty shareware produktů jako "inspiraci" - ideální je velké zvětšení a vytištění příslušné ikony...

Je třeba ale upozornit na to, že nové sady ikon jsou dělány již velmi profesionálně, s různými 3D efekty, a v domácích podmínkách se vám těžko podaří vytvořit si tak profesionálně vyhlížející sadu ikon.

Pro ilustraci přikládám několik zvětšených ikon z nové generace sad - svědčí o tom, že i na malém prostoru se dají tvořit velmi působivé symboly:Nejčtenější

Stáhli si nahrávač hovorů, teď jim útočníci mohou vysát bankovní účty

Ilustrační snímek

Aplikace pro nahrávání hovorů QRecorder může být po aktualizaci zavirovaná. Útočník se tak může dostat k bankovním...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Za hodně peněz hodně muziky. Recenze vrcholného iPhonu XS Max

iPhone XS Max

Apple slavil v loňském roce výročí deseti let od uvedení svého prvního smartphonu. Proto připravil zcela nový přístroj,...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

K používání aplikace WhatsApp vám nově musí být minimálně 16 let

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Chatovací služba WhatsApp mění podmínky používání v Evropské unii. Nově začíná platit, že pro používání služby vám musí...Najdete na iDNES.cz