Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ikony do diářů - kde je vzít (a nekrást)?

aktualizováno 
Nejrozšířenější diářové aplikace pro PalmOS (ActionNames Datebook a DateBk4) mají jednu specialitu - úkoly a schůzky si v nich můžete přehledně označit ikonami, a tím výrazně zpřehlednit pohled na svá diářová data.

 

Ikonky se neprosazují jen v diářových programech. Používá je třeba Iambic ve své "finanční" aplikaci AllMoney - součástí programu je i editor ikon. Rovněž různé moderní programy na uchování hesel, finančních transakcí a podobně se ikonami pyšní. Těžiště jejich oblíbenosti je zatím ale stále v diářích.

Ikony u schůzek a úkolů využívají zejména dva největší rivalové na poli PalmOS diářových programů - Action Names Datebook a DateBk4. Ikony používá i nový diářový program DateMan od StandAlone.com, ten ale není tak rozšířený.

 

Ikony mají v díářích tato základní určení:

- zpřehledňují pohled na diářová data
Ikony doprovázející schůzky a úkoly padnou při prohlížení vašeho rozvrhu hned do oka a ihned si při pohledu na diář uvědomíte, že máte třeba někomu zavolat (výrazný telefonek) či se máte vrátit včas z firemního večírku (výrazný váleček na nudle).

- tvoří jednu ucelenou kategorii pohledu na data
Zobrazení ikonek v měsíčním kalendáři vám může i na malém displeji dát ucelený pohled na určitě časové období - třeba s přehledem vašich dovolených, cest či nadcházejících výročí.

- další možnost filtrování dat
DateBk4 umožní přes ikony filtrovat data v "list" zobrazení - můžete mít tedy v "saved views" přehled narozenin, telefonů k vyřízení apod. - vše podle přiřazených ikonek. Další možností DateBk4 je přiřadit v preferencích kategoriím úkolů a schůzek určitou ikonu.

 

ActionNames a DateBk4 - rivalita i v ikonách!

ActionNames měl odjakživa právě v ikonách nezanedbatelnou výhodu - jednak obsahoval jako integrální součást programu editor ikon, podporoval ikony barevné a jeho ikony používají rozlišení 10x11 pixelů, jsou tedy mnohem výraznější a hezčí než ikony v konkurenčním DateBk4, který měl rozlišení jen 8x8 pixelů. DateBk4 navíc uměl donedávna pracovat jen s maximálně 52 ikonami, kdežto počet ikonek v ActionNames byl prakticky neomezený.

Tvůrce DateBk4 si naštěstí tato nesmyslná omezení včas uvědmil, došel mu i pravý význam diářových ikon a v nové verzi DateBk5 se jako jedna z novinek objeví právě vylepšená práce s ikonami - nyní již můžete mít až 255 ikon, mají také rozlišení 10x11 pixelů, jsou barevné a součástí dodávky nové verze DateBk5 bude i editor ikon, který umí přečíst i soubor s ikonami určenými pro ActionNames. (Jediným problémem betaverze je stále nefunkčnost editoru v počítačích HandEra330 a zmenšení ikony v HE330 na obtížně rozlišitelnou úroveň).

Jako jedna z možností zůstává import původní sady ikon 8x8 pixelů do nového editoru ikon a jejich eventuální úprava.

Spolu s barevnými ikonami roste i možnost a schopnost ikon zpřehlednit váš diář - můžete si třeba různobarevnými telefonky rozlišit soukromé či služební hovory apod.

 

Ikony - kde je vzít?

V podstatě máte tři možnosti:

Využít základní sadu, kterou dostanete při nákupu diáře
Každý diář přichází na trh již se základní sadou ikon, mnoha lidem může postačit, větší část uživatelů se ale bude rozhlížet po dalších ikonách, které jim padnou přesně na míru.

Stáhnout si další již hotové sady ikon
Na trhu jsou ikony jako freewarové produkty i jako placený software. Zde je několik našich tipů (vzhledem k okolnostem uvádíme pouze ikony v novém rozlišení 10x11 pixelů):

500 icons for ActionNames od SDG software - komerční $5, existuje i color verze za $6,95

255 ClieSource icons - ClieSource - komerční $4

ActionNames IconsSet DeLuxe 2.500 Jennifera Austina - shareware $5

Pro dosavadní DateBk4 ikony 8x8 pixelů je seznam příslušných ikon na FAQ stránce Pimlico.

 

Třetí možností je vytvořit si ikony vlastní,
popřípadě si upravit stávající či již stažené, a to v editoru ikon (ActionNames a DateBk5 již editor ikon obsahují, pro DateBk3/4 musíte stáhnout jeden z editorů - existují i freeware editory).

Můžete použít i screenshoty shareware produktů jako "inspiraci" - ideální je velké zvětšení a vytištění příslušné ikony...

Je třeba ale upozornit na to, že nové sady ikon jsou dělány již velmi profesionálně, s různými 3D efekty, a v domácích podmínkách se vám těžko podaří vytvořit si tak profesionálně vyhlížející sadu ikon.

Pro ilustraci přikládám několik zvětšených ikon z nové generace sad - svědčí o tom, že i na malém prostoru se dají tvořit velmi působivé symboly:
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

Find Wifi funkce na Facebooku

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi...

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...Najdete na iDNES.cz