IDOS 2007 - mějte jízdní řády vždy s sebou (recenze)

Jízdní řády IDOS existují kromě internetové či PC verze také jako varianta pro kapesní počítače. Spoje většiny měst, kde funguje MHD, ale i řády vlaků, autobusů nebo letadel tak můžete mít vždy s sebou, aniž byste se museli připojovat k webu.

Internetové jízdní řády IDOS jsou u nás velmi populární. Není se tak čemu divit, že existuje také verze pro počítače bez připojení k internetu, ale dokonce i kapesní jízdní řády pro PDA. Ty fungují pouze na PocketPC zařízeních, majitelé palmů se budou muset poohlédnout někde jinde - například po jízdním řádu MHD, který jsme recenzovali v tomto článku.

Program IDOS je sice placený, za relativně nízkou cenu však získáte aplikaci pro PDA a především možnost stahovat libovolné jízdní řády do programu. Databáze jsou navíc průběžně aktualizovány, tudíž se nestane, že při začátku platnosti nového jízdního řádu budete mít staré údaje - stačí si jen stáhnout aktualizovanou verzi konkrétní databáze.

IDOS 

Ze stránek výrobce můžete stahovat například databáze se řády vlaků či dálkových autobusů v Česku i několika evropských zemích, ale i letový řád. Vybrat lze rovněž spoje MHD pro většinu měst, kde hromadná doprava funguje.

IDOS

Po spuštění aplikace se nahrají řády, které máte v kapesním počítači uložené a můžete vyhledávat. Uživatelské menu je velmi jednoduché - stačí zadat stanici Odkud, přičemž vkládání je prediktivní - s každým dalším znakem se zobrazují jen ty stanice, které mají písmeno v názvu. Pro stanici IKEM tak stačí zadat jen ik a následně vybrat ze stanice IKEA či IKEM. Název můžete samozřejmě zadat celý, popsaný typ zadávání však může usnadnit práci zejména u delších názvů stanic.

IDOS

Stejně funguje zadávání konečné stanice, volit můžete ještě přestupní zastávku. Následuje určení data a času - standardně je nastavena doba, kdy jste začali pracovat s programem. Volit lze kromě doby odjezdu také čas příjezdu, což se hodí zejména tehdy, musíte být někde načas. Zadat lze ještě maximální počet přestupů, prohodit směr odkud/kam a stiskem tlačítka vyhledat trasu. Vyhledání je otázkou několika málo vteřin v závislosti na výkonu zařízení a délce trasy, zobrazeno je nejbližších sedm spojů s možností nalezení vždy deseti dalších stisknutím ikony dalekohledu. Kromě času odjezdu lze vidět také dobu příjezdu, celkovou délku a čas cesty a spoje, které budou použity.

IDOS

Zobrazit si můžete nechat i podrobné informace o jednotlivých přestupech a jejich dobách, nechybí ani údaje o přepravci, které získáte tapnutím na ikonu informace či kliknutí na odkaz Podrobnosti o spojení. Tento itinerář pak lze nechat otevřený v okně a použít například při delších cestách. Pokud se rozhodnete spoj uložit do kalendáře, máte možnost - stisknutím jednoho tlačítka tak program učiní.

IDOS

Zajímavostí je možnost kombinování jednotlivých jízdních řádů mezi sebou. Následně tak není problém vyhledat spoj například i ze zahraničí do konkrétního tuzemského města. V některých případech se však může stát, že k vyhledání nedojde, což dá program najevo varovnou informací. V případě tuzemských spojů se nám toto však nikdy nestalo, problém nastal až při plánování zahraniční cesty.

IDOS

Program IDOS pro PDA je velmi užitečnou aplikací pro ty, kdo častěji cestují a nechtějí si spoje neustále hledat v papírových jízdních řádech, na internetu nebo pomocí WAPu. Cena 350 korun za roční licenci je zcela adekvátní za to, že můžete mít jízdní řády vždy po ruce a jejich nalezení je dílem okamžiku.

IDOS 


Témata: Idos, IKEA, jízdné, Vlak