Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

IDOS 2007 - mějte jízdní řády vždy s sebou (recenze)

  18:00aktualizováno  18:00
Jízdní řády IDOS existují kromě internetové či PC verze také jako varianta pro kapesní počítače. Spoje většiny měst, kde funguje MHD, ale i řády vlaků, autobusů nebo letadel tak můžete mít vždy s sebou, aniž byste se museli připojovat k webu.

Internetové jízdní řády IDOS jsou u nás velmi populární. Není se tak čemu divit, že existuje také verze pro počítače bez připojení k internetu, ale dokonce i kapesní jízdní řády pro PDA. Ty fungují pouze na PocketPC zařízeních, majitelé palmů se budou muset poohlédnout někde jinde - například po jízdním řádu MHD, který jsme recenzovali v tomto článku.

Program IDOS je sice placený, za relativně nízkou cenu však získáte aplikaci pro PDA a především možnost stahovat libovolné jízdní řády do programu. Databáze jsou navíc průběžně aktualizovány, tudíž se nestane, že při začátku platnosti nového jízdního řádu budete mít staré údaje - stačí si jen stáhnout aktualizovanou verzi konkrétní databáze.

IDOS 

Ze stránek výrobce můžete stahovat například databáze se řády vlaků či dálkových autobusů v Česku i několika evropských zemích, ale i letový řád. Vybrat lze rovněž spoje MHD pro většinu měst, kde hromadná doprava funguje.

IDOS

Po spuštění aplikace se nahrají řády, které máte v kapesním počítači uložené a můžete vyhledávat. Uživatelské menu je velmi jednoduché - stačí zadat stanici Odkud, přičemž vkládání je prediktivní - s každým dalším znakem se zobrazují jen ty stanice, které mají písmeno v názvu. Pro stanici IKEM tak stačí zadat jen ik a následně vybrat ze stanice IKEA či IKEM. Název můžete samozřejmě zadat celý, popsaný typ zadávání však může usnadnit práci zejména u delších názvů stanic.

IDOS

Stejně funguje zadávání konečné stanice, volit můžete ještě přestupní zastávku. Následuje určení data a času - standardně je nastavena doba, kdy jste začali pracovat s programem. Volit lze kromě doby odjezdu také čas příjezdu, což se hodí zejména tehdy, musíte být někde načas. Zadat lze ještě maximální počet přestupů, prohodit směr odkud/kam a stiskem tlačítka vyhledat trasu. Vyhledání je otázkou několika málo vteřin v závislosti na výkonu zařízení a délce trasy, zobrazeno je nejbližších sedm spojů s možností nalezení vždy deseti dalších stisknutím ikony dalekohledu. Kromě času odjezdu lze vidět také dobu příjezdu, celkovou délku a čas cesty a spoje, které budou použity.

IDOS

Zobrazit si můžete nechat i podrobné informace o jednotlivých přestupech a jejich dobách, nechybí ani údaje o přepravci, které získáte tapnutím na ikonu informace či kliknutí na odkaz Podrobnosti o spojení. Tento itinerář pak lze nechat otevřený v okně a použít například při delších cestách. Pokud se rozhodnete spoj uložit do kalendáře, máte možnost - stisknutím jednoho tlačítka tak program učiní.

IDOS

Zajímavostí je možnost kombinování jednotlivých jízdních řádů mezi sebou. Následně tak není problém vyhledat spoj například i ze zahraničí do konkrétního tuzemského města. V některých případech se však může stát, že k vyhledání nedojde, což dá program najevo varovnou informací. V případě tuzemských spojů se nám toto však nikdy nestalo, problém nastal až při plánování zahraniční cesty.

IDOS

Program IDOS pro PDA je velmi užitečnou aplikací pro ty, kdo častěji cestují a nechtějí si spoje neustále hledat v papírových jízdních řádech, na internetu nebo pomocí WAPu. Cena 350 korun za roční licenci je zcela adekvátní za to, že můžete mít jízdní řády vždy po ruce a jejich nalezení je dílem okamžiku.

IDOS 
Nejčtenější

Je čas smazat Facebook, vyzývá zakladatel WhatsAppu

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Ve světle poslední kontroverze Facebooku se zneužitím dat více než 50 milionů účtů se do této sociální sítě opřel i...

Kupujete zbytečně drahé smartphony, tvrdí čínský výrobce čipů

Čipová sada MediaTek

Generální obchodní ředitel MediaTeku tvrdí, že za prémiové telefony uživatelé přeplácejí. Spoustu funkcí ani nikdy...Toto bude pecka mezi smartphony do 10 tisíc. Konkurence se zapotí

Huawei P20 Lite

Huawei představil nový model P20 lite, který nejenom předznamenává příchod nových top modelů, ale také ukazuje, že...

Levné androidy mají problém. Enormně roste zájem o použité iPhony

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus

Nejrychleji rostoucím segmentem na trhu smartphonů nejsou cenově dostupné mobily s Androidem, ale repasované drahé...

Na český trh dorazil supersmartphone Honor View 10. Za bezkonkurenční cenu

Honor View10 na premiéře v Londýně

Příznivci značky Honor měli až doposud výběr ze spousty zajímavých modelů, ale pro ten nejzajímavější, Honor View 10,...

Další z rubriky

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...

Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

Find Wifi funkce na Facebooku

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi...

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...Najdete na iDNES.cz