Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

IDOS 2007 - mějte jízdní řády vždy s sebou (recenze)

  18:00aktualizováno  18:00
Jízdní řády IDOS existují kromě internetové či PC verze také jako varianta pro kapesní počítače. Spoje většiny měst, kde funguje MHD, ale i řády vlaků, autobusů nebo letadel tak můžete mít vždy s sebou, aniž byste se museli připojovat k webu.

Internetové jízdní řády IDOS jsou u nás velmi populární. Není se tak čemu divit, že existuje také verze pro počítače bez připojení k internetu, ale dokonce i kapesní jízdní řády pro PDA. Ty fungují pouze na PocketPC zařízeních, majitelé palmů se budou muset poohlédnout někde jinde - například po jízdním řádu MHD, který jsme recenzovali v tomto článku.

Program IDOS je sice placený, za relativně nízkou cenu však získáte aplikaci pro PDA a především možnost stahovat libovolné jízdní řády do programu. Databáze jsou navíc průběžně aktualizovány, tudíž se nestane, že při začátku platnosti nového jízdního řádu budete mít staré údaje - stačí si jen stáhnout aktualizovanou verzi konkrétní databáze.

IDOS 

Ze stránek výrobce můžete stahovat například databáze se řády vlaků či dálkových autobusů v Česku i několika evropských zemích, ale i letový řád. Vybrat lze rovněž spoje MHD pro většinu měst, kde hromadná doprava funguje.

IDOS

Po spuštění aplikace se nahrají řády, které máte v kapesním počítači uložené a můžete vyhledávat. Uživatelské menu je velmi jednoduché - stačí zadat stanici Odkud, přičemž vkládání je prediktivní - s každým dalším znakem se zobrazují jen ty stanice, které mají písmeno v názvu. Pro stanici IKEM tak stačí zadat jen ik a následně vybrat ze stanice IKEA či IKEM. Název můžete samozřejmě zadat celý, popsaný typ zadávání však může usnadnit práci zejména u delších názvů stanic.

IDOS

Stejně funguje zadávání konečné stanice, volit můžete ještě přestupní zastávku. Následuje určení data a času - standardně je nastavena doba, kdy jste začali pracovat s programem. Volit lze kromě doby odjezdu také čas příjezdu, což se hodí zejména tehdy, musíte být někde načas. Zadat lze ještě maximální počet přestupů, prohodit směr odkud/kam a stiskem tlačítka vyhledat trasu. Vyhledání je otázkou několika málo vteřin v závislosti na výkonu zařízení a délce trasy, zobrazeno je nejbližších sedm spojů s možností nalezení vždy deseti dalších stisknutím ikony dalekohledu. Kromě času odjezdu lze vidět také dobu příjezdu, celkovou délku a čas cesty a spoje, které budou použity.

IDOS

Zobrazit si můžete nechat i podrobné informace o jednotlivých přestupech a jejich dobách, nechybí ani údaje o přepravci, které získáte tapnutím na ikonu informace či kliknutí na odkaz Podrobnosti o spojení. Tento itinerář pak lze nechat otevřený v okně a použít například při delších cestách. Pokud se rozhodnete spoj uložit do kalendáře, máte možnost - stisknutím jednoho tlačítka tak program učiní.

IDOS

Zajímavostí je možnost kombinování jednotlivých jízdních řádů mezi sebou. Následně tak není problém vyhledat spoj například i ze zahraničí do konkrétního tuzemského města. V některých případech se však může stát, že k vyhledání nedojde, což dá program najevo varovnou informací. V případě tuzemských spojů se nám toto však nikdy nestalo, problém nastal až při plánování zahraniční cesty.

IDOS

Program IDOS pro PDA je velmi užitečnou aplikací pro ty, kdo častěji cestují a nechtějí si spoje neustále hledat v papírových jízdních řádech, na internetu nebo pomocí WAPu. Cena 350 korun za roční licenci je zcela adekvátní za to, že můžete mít jízdní řády vždy po ruce a jejich nalezení je dílem okamžiku.

IDOS Témata: Idos, IKEA, jízdné, Vlak

Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

K používání aplikace WhatsApp vám nově musí být minimálně 16 let

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Chatovací služba WhatsApp mění podmínky používání v Evropské unii. Nově začíná platit, že pro používání služby vám musí...

S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Ilustrační snímek

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha...

Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad...

Najdete na iDNES.cz