ICQ a ti druzí - přehled instant messenger klientů pro palmy

  • 2
Mezi nejrozšířenější internetové komunikační programy u nás patří bezesporu ICQ. A právě IM klientům se budeme zabývat v dnešním článku, ve kterém si představíme několik programů určených pro platformu PalmOS.

Mezi nejrozšířenější internetové komunikační programy u nás patří bezesporu ICQ. A právě IM klientům se budeme zabývat v dnešním článku, ve kterém si představíme několik programů určených pro platformu PalmOS.

ICQ v2.1b
Tak jako na mnoha jiných systémech, i na palmech máme k dispozici oficiálního klienta přímo od producenta ICQ. Bohužel, jeho poslední verze už pár let stagnuje a se svými funkcemi zdaleka nevystačí ani průměrnému uživateli. 

Co je ovšem jedním z největších problémů aplikace? Především to, že na nových PalmOS 5 působí při přihlášení nestabilitu a resety systému. Toto naštěstí řeší prográmek ICQ Repair od ruského autora Maxima. Ten si stáhnete třeba zde a až budete mít na svém ICQ vytvořen účet, spustíte utilitku a zvolíte Backup ICQ setting. Od této chvíle můžete program používat bez jakýchkoli problémů. 

Mezi zásadní nedostatky, způsobené zastavením vývoje palmovského ICQ, patří ovšem neschopnost běhu aplikace na pozadí. Pokud z ICQ "vyjedete" do launcheru, nemůžete přijímat zprávy, i když jste stále připojeni k internetu. Dále zklame absence ovládání přes hardwarová tlačítka, což se nehodí zejména uživatelům Trea, kteří zrovna nemají po ruce stylus. Smajlíci jsou zobrazováni pouze textem a místo nicku v okně zpráv vidíte dlouhé ICQ číslo. O nějaké historii zpráv nemůže být ani řeč. 

Na druhou stranu potěší podpora zvuků, předdefinované zprávy a především nulová cena. 

Freeware, download na těchto stránkách

Mundu v3.0.6
Následující aplikace, v plném znění Mundu Interoperable Messenger Enhanced, se řadí mezi tzv. multiklienty, protože kromě ICQ můžete využívat služeb dalších známých instant messengerů typu MSN, AIM a Yahoo. 

Po vyplnění registračních údajů se ocitáte v pěkném grafickém prostředí, kde se nachází seznam vašich ICQ přátel rozdělený do skupin. Okno pro psaní zpráv vyvoláte dvojklikem na nick. Pokud chcete odebrat uživatele, či se o něm informovat, stačí na jeho jméně podržet stylus. Konverzace můžete v horní liště bez problémů přepínat, proto se nemusíte k probíhajícímu chatu vracet přes základní menu (tlačítko domečku). 

Messenger obsahuje řadu příjemných funkcí. Program běží na pozadí, takže pokud máte spuštěnou třeba kalkulačku, Mundu vás na novou zprávu upozorní buď pop-up oknem, anebo zavibruje (záleží na nastavení). Zprávu můžete obohatit vkládáním grafických smajlíků, kterých není ovšem mnoho. Předdefinované zprávy jsou samozřejmostí. 

Během testování nám trochu vadilo krkolomné ovládání hardwarovými tlačítky. Abyste zprávu odeslali, musíte zmáčknout kombinaci tří z tlačítek. Rovněž okno pro zprávy je malé a velkou plochu zabírají ICQ čísla (opět místo nicků). Za chybu považujeme absenci ICQ Invisible statusu (neviditelný). 

Výrobcem programu je firma Geodesic Information Systems a stojí $19.95.

Agile Messenger v2.0b
Agile Messenger od společnosti agileMOBILE patří snad k nejslabším klientům pro PalmOS. Problémem ovšem nejsou pouze jeho chabé funkce, ale i nutný pravidelný roční poplatek za užívání programu v hodnotě $29.95. Nutné upozornit, že program je ve stádiu betaverze.

Připojování do systému trvá abnormálně dlouho. Následuje celkem průměrné menu, navíc v rozlišení LowRes 160x160. Pro zahájení konverzace stačí dvakrát kliknout na kontakt a psát. Čeho si při chatování povšimnete, tak to je rozdělování slov, pokud se nevejdou na řádek. Ploška pro psaní je zbytečně veliká a zabírá potencionální místo pro zprávy. Režim Invisible opět chybí a Agile Messenger neběží ani na pozadí.

Za zajímavé považuji přehled přenesených dat, rychlé přepínání mezi konverzacemi pomocí listů (jako v internetovém prohlížeči Opera) a nezobrazování jmen ve zprávách, což šetří cenné místo na malém displeji. Naše chvilkové nadšení z programu shořelo ve chvíli, když se testovací palm po vypnutí aplikace vyresetoval. 

JICQ v1.04
Ruská firma JSoft přispěla do našeho tématu jednoduchým IM klientem s názvem JICQ. Podle screenshotů vypadá program docela primitivně, ale v tomto případě platí rčení, že v jednoduchosti je síla.

Základní obrazovka dosahuje velkých rozměrů, zobrazuje slušný počet kontaktů a veškerá funkční tlačítka jsou umístěna do horní a spodní lišty. Dvojklikem na nick vyvoláte chatování. V dialogu se nezobrazují jména, díky čemuž získáte drahocenné místo, a celkově je okno dostatečně rozsáhlé. Texty jsou odděleny dvěma barvami a poslat smajlíka rovněž není problém. Pokud uživatel na druhé straně píše zprávu, objeví se malá upozorňující ikonka informující o této skutečnosti, zkrátka jak jste zvyklí z klasického ICQ. 

K dalším funkcím patří přítomnost všech ICQ statusů, běh programu na pozadí, podpora zvuků, vibrací i LED indikátoru a možnost vlastního namapování hardwarových tlačítek, která výrazně usnadňují a urychlují práci. 

Aplikaci JICQ by se toho nedalo moc vytknout, cena je $24.95. 

IM+ v2.6.1
V závěru našeho článku si představíme ICQ klienta, který získal mnohá ocenění od zahraničních serverů. Svoji funkční výbavou bychom jej mohli přirovnat k dnes již zmiňovanému messengeru Mundu, ale vzhledově i cenově se IM+ dost liší. 

Před začátkem používání je v preferencích nutné nastavit přihlašovací údaje k účtu. Poté stačí kliknout na ikonku květiny, vybrat si status a přihlásit se. Právě možnost výběru statusu před přihlášením považujeme za příjemnou funkci. Ocitáte se v klasickém seznamu vašich kontaktů, ten ovšem nepatří k největším. Částečně za to může horní lišta upozorňující na registraci, ale i dolní, jež avizuje pouze nové zprávy a zabírá zbytečně velké místo. 

Pokud máte rádi originální zvuky z desktopové verze, jistě vás potěší jejich přítomnost i zde. K nim můžete nastavit hlasitost i vibrování. Co se zpráv týče, displej dialogu je bohužel maličký a když k tomu přidáte smajlík, pojme pouze pár řádků textu. Slova se navíc, pokud se nevejdou na řádek, rozdělují. Zato přepínání mezi konverzacemi je rychlé (díky listům v horní liště). Samozřejmostí je běh aplikace na pozadí, bez něhož si opravdu profesionální messenger nedokážeme představit. 

IM+ vyvíjí firma SHAPE Services a cena programu je 29.95 USD.


Témata: aplikace, Testování