Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

iContacts - důmyslný správce kontaktů

aktualizováno 
Pro platformu EPOC existuje poměrně velké množství utilit rozšiřujících funkčnost základní aplikace Contacts. iContacts je však více než pouhý doplněk - jedná se totiž o plnohodnotného správce kontaktů, který dokáže zcela nahradit zmíněnou aplikaci Contacts.
Správa kontaktů je jedním ze základních úkolů pro kapesní počítače. V případě Psionu tuto úlohu zastává aplikace Contacts, která nabízí nejnutnější funkce pro práci s kontakty. Komu jsou ale její možnosti málo, může zkusit třeba program iContacts.
iContacts pochází z dílny firmy Xetta a existuje ve verzích pro všechny rozšířené kapesní počítače Psion a jejich klony pracující se systémem Epoc Release 5 (tedy nikoli pro původní Series 5). Aplikace je dostupná v několika jazycích, česká verze v současné nabídce bohužel chybí. Její zprovoznění na Psionu je příkladně jednoduché - po instalaci a prvním spuštění vás iContacts automaticky vyzve k importu kontaktů z vestavěné aplikace Contacts a od této chvíle už můžete iContacts plnohodnotně využívat.

Proč iContacts?

Co nového iContacts nabízí? Je toho docela dost, začneme proto pěkně od začátku... Asi největší nevýhodou standardní aplikace Contacts je nemožnost rozdělovat kontakty do skupin (osobní, obchodní apod.). V případě iContacts je tento problém pryč - program vám totiž umožňuje kontakty umísťovat do libovolného počtu složek, přičemž každá složka může obsahovat ještě další podsložky. Práce s kontakty (zvláště pokud jich máte velké množství) je tím pádem mnohem přehlednější. Mezi složkami se pohybujete stejně jako v souborovém manažeru, případně můžete nechat zobrazit všechny kontakty najednou.

Vlastní kontakty mají stejnou strukturu jako kontakty v aplikaci Contacts, jediným větším rozdílem je možnost přiřazovat ke kontaktům obrázky. I když tato možnost vypadá zajímavě, bohužel má dva zásadní nedostatky - jednak můžete používat pouze obrázky ve formátu MBM a jednak se obrázek pouze propojí s kontaktem - není tedy obsažen přímo v souboru kontaktů, ale mimo něj, z čehož plynou některé nevýhody.

Za velice praktickou považuji možnost přepínání formy zobrazení kontaktů. Kromě základního pohledu, kdy jsou zobrazeny všechny údaje na kontaktu, totiž můžete použít i zobrazení mobilních telefonů, emailových adres apod. Nechybí ani přehled datu narození vybraných osob.

Co se týče zmíněných dat narození - velice zajímavou funkcí je export těchto výročí do Agendy. Nemusíte si tedy zvlášť zapisovat každé narozeniny do Agendy, stačí je přiřadit pouze kontaktům a vše ostatní už za vás obstará iContacts. Samozřejmě si můžete vybrat, čí narozeniny se budou do vybraného souboru Agendy exportovat.

Aplikace iContacts nabízí i rozšířené možnosti vyhledávání kontaktů. Vyhledávat můžete třeba podle telefonních čísel, k dispozici je i sofistikovaný průvodce vyhledáváním.

Vhod může přijít i možnost hromadného označování položek, které pak můžete exportovat do přenosného formátu vCard (VCF). Trochu však chybí možnost výměny kontaktů přes infračervený port tak, jak je to možné u vestavěné aplikace Contacts.
Program nabízí i funkci pro vytáčení vybraných telefonních čísel (resp. tónové vytáčení), zajímavá jsou i makra pro odeslání SMS či emailu podle vybraného kontaktu. Mezi dalšími funkcemi můžeme najít i funkci pro aktualizaci kontaktů či kompresi souboru databáze pro úsporu paměti. Zanedbatelné nejsou ani široké možnosti uživatelského nastavení programu - nastavovat lze téměř cokoli včetně používaných fontů.

Sdílení kontaktů s jinými aplikacemi

Velkou devizou programu iContacts je fakt, že všechny kontakty v něm spravované lze jednouše používat i v dalších aplikacích (např. Email). Je to umožněno díky tomu, že všechny kontakty vytvořené v programu iContacts se automaticky zrcadlí i v databázi programu Contacts. Je jen škoda, že v jiných aplikacích využívajících tyto kontakty už nejsou položky uspořádány do složek, ale to už není problém iContacts.

Komfort za 20 dolarů

Aplikace iContacts toho nabízí opravdu mnoho a záleží jen na vás, zda jsou pro vás její možnosti dostatečnou satisfakcí za cenu 20 USD. iContacts je totiž shareware s časovým limitem 30 dní, po které můžete aplikaci zdarma testovat, poté si budete muset program zaregistrovat.

A to stále není všechno...

Pro iContacts nabízí firma Xetta ještě dva doplňkové programy, které mohou potenciál aplikace dále rozšířit. iLaunch umožní spouštět iContacts pouhým kliknutím na pevnou ikonu vestavěné aplikace Contacts, takže o původní aplikaci už ani nebudete vědět; iAgent funguje naopak jako průvodce programem, který vám pomůže při používání iContacts.

iContacts

Správce kontaktů pro EPOC.

Autor: Xetta
Verze: 1.8
Jazyk: angličtina, němčina, holandština, španělština, italština, ruština
Podporované počítače: Psion Revo (Plus), Series 5mx, netBook, netpad, Ericsson MC218, Diamond Mako
Nároky na hardware: cca 200 kB instalace
Cena: 20 USD

Hodnocení Palmare.cz

+ mnoho funkcí; vzájemná kompatibilita s aplikací Contacts
- neumožňuje přenos přes IrDA; chybí česká verze
 
Užitné vlastnosti:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení:
   


Témata: Epoc, SMS, Netbook

Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Tyto aplikace vám řeknou vše o počasí. Vyberte si pro vás tu pravou

Ilustrační snímek

Nástroje, které vám pomohou zjistit, jaké bude počasí, jsou v mobilu mnohdy neocenitelným pomocníkem. Vybrali jsme ty...

K používání aplikace WhatsApp vám nově musí být minimálně 16 let

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Chatovací služba WhatsApp mění podmínky používání v Evropské unii. Nově začíná platit, že pro používání služby vám musí...

Najdete na iDNES.cz