To nás dostalo. Úplně první smartphone má nečekané funkce

  0:18
Do redakce se nám dostal skutečný unikát: první smartphone na světě. Tím je IBM Simon, přístroj, který coby prototyp vznikl už v roce 1992. Je to prapředek všech dnešních chytrých telefonů a na první pohled s nimi nemá nic společného. Jenže některé jeho chytré funkce překvapí i dnes a dokazují, jak byl Simon inovativní.
IBM Simon má jednoduché uživatelské prostředí s domovskou obrazovkou

IBM Simon má jednoduché uživatelské prostředí s domovskou obrazovkou | foto: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz

IBM Simon je všeobecně považován za první smartphone světa, je to předchůdce všech současných chytrých telefonů. Ve své době to byl malý technický zázrak. A byť sklízel kritiku třeba za své obří rozměry nebo za prachmizernou výdrž baterie, svou dobu výrazně předběhl. A to natolik, že některé jeho funkce překvapí i dnes, hlavně s ohledem na to, jak omezený výkon a jak omezenou paměť tehdy smartphone měl.

Byl i nebyl chytrý

V době, kdy IBM uvedlo Simon společně s americkým operátorem Bell South na trh, samozřejmě pojem smartphone neexistoval a IBM ani mobilní operátor s ničím takovým ani nepřišly. Dle dnešních měřítek samozřejmě Simon moc chytrý není, ale na svou dobu byl skutečně neobvyklý. Přístroj je kombinací telefonu a takzvaných PDA, tedy kapesních počítačů, které v tehdejší době nabývaly na popularitě.

Už tohle prvenství dává právo říkat o Simonu, že byl chytrý. Ale to, co z něj skutečně udělalo první chytrý telefon světa, je jeho programová výbava. Simon totiž jako první mobilní telefon dostal aplikace – z dnešního hlediska vcelku běžné, ale na tehdejší dobu velmi pokročilé: třeba mailový klient, grafický editor, kalkulačku, chytrý adresář a podobně. To by ale nejspíš nestačilo, podobné funkce dostaly později i přístroje, které dnes za chytré moc nepovažujeme.

Simon ale měl dotykový displej a také existovala možnost do něj přidat další aplikace: neexistoval tehdy žádný aplikační obchod ani veřejně dostupné vývojářské nástroje, nicméně zájemci mohli ve spolupráci s IBM vyvinout svá řešení. Jelikož byl ale život Simonu na trhu velmi krátký, prodával se jen půl roku, vznikla aplikace jediná: DispatchIt. To byla aplikace určená ke vzdálenému přístupu ze Simonu do stolního počítače, obdoba funkce „remote desktop“ v pozdějších Windows. I tohle byla nečekaná možnost, kterou Simon dostal. Byla ale pořádně drahá, licence pro samotný počítač stála tři tisíce dolarů a dalších 300 dolarů stála každá instalace klienta na samotný mobilní telefon. Samotný Simon stál u operátora z počátku 899 dolarů, takže cena aplikace výrazně převyšovala cenu přístroje.

Překvapivé drobnosti

Nic z toho nás možná ovšem dnes nepřekvapí a Simon na první pohled jednoduše působí jen jako muzeální kousek. Ale detailnější zkoumání odhalí drobná překvapení, detaily, kterými Simon skutečně předběhl dobu a kterých dnes využívá v podstatě každý chytrý telefon na světě. Dokonce můžeme říci, že Simon přišel s určitými funkcemi, které byly následně v jisté éře chytrých telefonů pozapomenuty a objevily je až moderní přístroje.

Tak třeba ovládání prstem. V éře přístrojů s Palm OS nebo Windows Mobile bylo v podstatě povinností ovládání perem a teprve iPhone přišel s takovým prostředím, které bylo určeno pro ovládání prsty. Ale Simon se dal prsty vcelku pohodlně ovládat už tehdy, byť tu pero bylo a bylo primárním ovládacím prvkem. Jednoduché prostředí však ovládání prstů snadno umožňovalo.

Funkce prvního smartphonu IBM Simon

IBM Simon byl prvním smartphonem s vestavěnou hrou. Ovládá se tahy prstem nebo perem po displeji

Samotné uživatelské prostředí už tehdy operovalo s čímsi jako domovskou obrazovkou. Na tu se za pomoci druhé ze čtyř ikon ve spodní řadě dalo odkudkoli vrátit, a byť sloužila hlavně jako centrum pro telefonní funkce, lze ji považovat za předchůdce dnešních domovských obrazovek. Je tu i „šuplíček“ s aplikacemi, opět dostupný odkudkoli – třetí ikona ve spodní řadě slouží právě ke vstupu do seznamu aplikací. A ta čtvrtá je tlačítko pro návrat zpět. Jednoduché a funkční, tohle je princip, který je snadno pochopitelný i dnes a to díky tomu, že právě podobně se dnešní smartphony ovládají.

IBM Simon byl podle všeho také první mobilní telefon vybavený hrou. Jmenuje se scramble a jde o klasické puzzle, kdy je potřeba posouváním kostiček potřeba seskládat obrázek nebo seřadit čísla do vzestupné řady. Tady překvapí způsob ovládání hry – na kostičku, kterou chce uživatel posunout, totiž nestačí klepnout – je potřeba kostičku potáhnout, jako ve skutečnosti. Tuto drobnost tak můžeme považovat za první použití ovládacího gesta v historii mobilních telefonů – a právě na gesta dnes smartphony hodně spoléhají.

Další hodně překvapivou funkcí je chytrá klávesnice Simonu. První smartphone díky dotykovému displeji zároveň zavedl první virtuální klávesnici a ta tu může mít tři základní podoby: klasickou telefonní, velkou qwerty, která funguje na šířku, a pak nečekanou prediktivní. Chytrá klávesnice se jmenuje PredictaKey a stejně jako celé uživatelské prostředí Simonu funguje jen v Angličtině.

Funkce prvního smartphonu IBM Simon

Prediktivní klávesnice IBM Simonu se snaží odhadnout, jaké písmeno bude uživatel psát jako následující

Funguje na velmi jednoduchém principu: telefon vždy uživateli nabízí šest písmen, která by právě mohl chtít napsat, po napsání znaku opět nabídne další šestici. Funguje to překvapivě dobře, jednoduchou anglickou větu takto lze napsat velmi rychle a bez zdržení i tápání. Občas je potřeba pomocí tlačítka Other zalistovat v nabídce písmen, platí to především u počátečního písmene věty, ale predikce je překvapivě použitelná. Ano, dnešní prediktivní systémy jsou mnohem chytřejší, ale to, co používal ve své době Simon, dovede překvapit i dnes. Na úzkém displeji je to skvělý způsob, jak zajistit pohodlné psaní.

Možná rozšíření

Simon měl i další chytré aplikace: třeba tu s světovým časem, byl tu klasický správce souborů a podobně. Zajímavostí je, že už tehdy vlastně Simon podporoval paměťové karty – měl PCMCIA slot a do něj tehdy IBM nabízelo kartu s kapacitou celý 1 MB.

Velmi překvapivým rozšířením byl ve své době kabel, který umožňoval připojení ke klasické pevné telefonní lince. Redukce se dodávala samostatně a dnes je vlastně větší vzácností než telefon samotný. 

Připojení pomocí klasického RJ11 kabelu mělo jednoduchý účel – zlevnit provoz Simonu. Hovory z mobilu byly tehdy hodně drahé a ceny z pevných linek daleko příznivější. Uživatel tak mohl Simon využít i coby pevný telefon s tím, že měl například přístup k jeho adresáři. Že je dnes taková funkce na nic a vlastně nesmyslná? Ale kde že, jen se v duchu doby přestěhovala do bezdrátového světa: i někteří mobilní operátoři dnes nabízejí možnost telefonovat přes wi-fi a často jde o cestu, jak se vyhnout drahým roamingovým poplatkům.

Ačkoli je tak IBM Simon v podstatě 25 let staré zařízení (byť na trh se dostal před 23 lety), dodnes je jasně vidět, že ono označení „první chytrý telefon“ si skutečně zaslouží. Nebyl tak chytrý jako ty dnešní, ale měl několik hodně chytrých funkcí a ukázal cestu všem ostatním.

  • Nejčtenější

Podívejte se na fotografie vylepšené umělou inteligencí. Nadchla i Google

12. března 2024  7:02

I nejlepší fotomobil může trpět řadou nedokonalostí, které se projeví na výsledných fotografiích....

O2 dává neomezená data s příjemnou slevou. Avšak pouze dočasně

14. března 2024  7:02

Neomezená data s přenosovou rychlostí 10 Mbit/s představují až na jednu výjimkou základ nabídky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Za pár let budeme rozvojovým zemím závidět jejich mobilní sítě

16. března 2024

Premium Je dost možné, že za pár let budou mít v rozvojových zemích lepší mobilní sítě, než jaké budou...

Ultrasamsung možná přiměje zastánce klasiky přejít ke skládačce

15. března 2024  6:57

Samsung podle dostupných informací chystá hned dva modely řady Galaxy Z Fold, kterých bychom se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyzkoušeli jsme za vás kontroverzní Temu. Drobnosti za desetikoruny

19. března 2024

Internetový obchod Temu budí kontroverze. U influencerů je neuvěřitelně populární a jejich...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Chytrému prstenu Samsung hodně věří. Na start bude mít připravené zásoby

19. března 2024

Samsung by měl chytrý prsten Galaxy Ring představit 10. července spolu s novými skládačkami. Prodej...

Vyzkoušeli jsme za vás kontroverzní Temu. Drobnosti za desetikoruny

19. března 2024

Internetový obchod Temu budí kontroverze. U influencerů je neuvěřitelně populární a jejich...

VIDEO: Apple zfilmoval kultovní komiks. Zamířil kvůli tomu do Japonska

18. března 2024  6:57

Děj nového krátkometrážního snímku, jehož prostřednictvím Apple tradičně demonstruje přednosti...

Chytré, nebo klasika? Mrkněte na hodinky Casio inspirované Apple Watch

18. března 2024

Značka Casio letos oslavuje 50 let výroby svých náramkových hodinek a patří na tomto poli k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...