Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I.C.E. kontakt: geniálně jednoduchý projekt, který vám může zachránit život

aktualizováno 
Stačí tři písmenka na správném místě a budete mít větší šanci na přežití. To není utopie, ale projekt jménem I.C.E. kontakt, který těží z předpokladu, že většina z nás u sebe nosí mobilní telefon.

Mobilní telefon je často to poslední, co mají při nehodě záchranáři v ruce. ICE kontakt jim může velmi snadno pomoci (ilustrační foto). | foto: Radek Miča, Radek Miča,  MF DNES

Principem ideje, jejímž autorem je britský paramedik Bob Brotchie, je uložení kontaktu v pevně daném tvaru do adresáře mobilního telefonu. Tento kontakt pak využijí záchranné složky v případě ohrožení života oběti ke zjištění důležitých informací o jejím zdravotním stavu.

Klíčovým slovem se stala zkratka I.C.E., pocházející z anglického spojení "In Case of Emergency", volně přeložitelného do češtiny jako "v případě ohrožení".

Jeden kontakt může zachránit život

Lidé si do svého telefonu uloží kontakt začínající na toto slovo, čímž umožní zachranářům mnohem rychleji získat informace o jejich zdravotním stavu.

Telefonní číslo uložené pod daným kontaktem by mělo odkazovat na osobu blízkou, která je obeznámena se zdravotním stavem majitele mobilního telefonu.

Pokud se majitel přístroje stane obětí nehody, záchranné složky dostanou velmi jednoduchý nástroj k rychlému a efektivnímu získání informací o dané oběti.

Projekt lze přirovnat k dřívější praxi, kdy cestovní pasy obsahovaly kolonky pro vyplnění kontaktní osoby, kterou měly příslušné orgány či záchranné složky kontaktovat v případě jakéhokoli problému nebo nehody v zahraničí.

 Jak správně nastavit I.C.E. kontakt
  • Vezměte svůj mobilní telefon a v jeho adresáři založte novou položku se jménem ICE.
  • Vyplňte do ní telefonní číslo vaší blízké osoby, která je seznámena s vaším zdravotním stavem a je schopna o něm poskytnout informaci.
  • Pokud chcete uvést takových osob více, založte položky s názvy ICE1, ICE2, ICE3 atd. v pořadí od nejlepší po horší volbu.
  • Na zadní stranu telefonu napište červeným nesmazatelným fixem tři písmena "ICE" jako důkaz o přítomnosti I.C.E. kontaktu nebo na internetu zakupte samolepku I.C.E.
 

"I.C.E. kontakt je celosvětový projekt, který nikoho nic nestojí, a přesto může významným způsobem pomoci při záchraně života v nouzových situacích," stojí doslova na stránce internetové encyklopedie Wikipedia.com, která se unikátnímu projektu věnuje.

V popředí zájmu od teroristických útoků

Projekt vznikl v roce 2005 na popud britského záchranáře Boba Brotchieho. Masivní kampaň na podporu I.C.E. kontaktu proběhla na britských ostrovech téhož roku, avšak bez valného úspěchu. Do popředí se toto téma dostalo až v souvislosti s teroristickými útoky v Londýně.

"V případě, že zraněný nemůže komunikovat, je často jeho mobilní telefon jediným nástrojem umožňujícím zjistit o něm důležité zdravotní informace," uvedl krátce po útocích Brotchie pro tamní rozhlasovou stanici BBC.

Dnes je projekt podporován v mnoha zemích, zejména pak v Evropě a Austrálii. Postupně se rozšiřuje i v oblasti Severní Ameriky. Zájemci mohou zakoupit i samolepku, která se lepí přímo na mobil a dává tím záchranářům najevo přítomnost I.C.E. kontaktu. Brotchie se navíc snaží přesvědčit výrobce mobilních telefonů, aby do svých produktů položku I.C.E. napevno naprogramovali.

 Co by měla vědět kontaktní (ICE) osoba
  • Měla by být obeznámena s posláním projektu I.C.E. a s tím, že ji máte uvedenu jako I.C.E. kontakt.
  • Měla by znát vaše dlouhodobé zdravotní komplikace.
  • Měla by znát seznam léků, které pravidelně užíváte.
  • Měla by znát seznam látek, na které trpíte alergiemi.
  • Měla by znát telefonní číslo na vašeho všeobecného lékaře.
 

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Android se opičí po iPhonu X. Připravuje se na vykrojené displeje

iPhone X

Letošní verze systému Android má zatím interní označení Pistachio Ice Cream. Jednou z novinek má být možnost snadné...

Najdete na iDNES.cz