Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hudební véčko za pár kaček – recenze Motorola W270

aktualizováno 
Telefonů s MP3 přehrávačem je na trhu spousta. Kolik z nich Vás ale vyjde na necelé dva tisíce? Nebo ještě lépe, kolik z nich má véčkovou konstrukci? Jak vidět, Motorola W270 jde tentokrát na jistotu do nepříliš prozkoumaných vod mobilního trhu.

Motorola W270 se může na poměry levných véček pyšnit poměrně štíhlou konstrukcí. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Hudební přehrávač a podpora paměťových karet je již naprostou samozřejmostí pro telefony střední třídy. Mezi low-endy se nalezne také několik světlých výjimek, ale pokud chcete jít s cenou skutečně velmi nízko, příliš na výběr nemáte. A právě do posledně zmiňované kategorie spadá dnes recenzovaný přístroj.

Nemá cenu si něco namlouvat, vývojáři museli vypustit kde co, aby výsledná cena zůstala pod hranicí dvou tisíc korun. Na obětní oltář byl mimo jiné položen kvalitní displej, Bluetooth, datové funkce či vnější displej. Na druhou stranu se můžete těšit na FM rádio s RDS nebo miniUSB konektor. Samozřejmě nechybí základní organizační funkce a nenáročným uživatelům by mohla Motorola W270 bohatě stačit.


Katalog mobilů:

Motorola W270 Alcatel OT-E805 Sony Ericsson W200i

Dnes recenzovaná Motorola W270 a podobně hudebně založení konkurenti z řad Alcatelu (OT-E805) a Sony Ericsson (W200i).

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Motorola W270 je telefon z nejnižší třídy, který se zaměřuje především na přehrávání hudby. Jeho cenové kategorii odpovídá i nepříliš oslnivá funkční výbava.


Vzhled a konstrukce – plasty nezapře

Ať už se Motorola W270 s celo černou konstrukcí snaží tvářit sebe tajemněji, při bližším prozkoumání plastový vzhled zkrátka neschová. Naštěstí se jedná o jedno z lepších provedení plastové konstrukce a nemusíte se obávat vrzání některé ze součástí. Slabým místem by však mohl být kloub telefonu, který v krajních polohách příliš nedrží a má menší vůli než bychom očekávali. Připravte se rovněž na pravidelné čistění čelní lesklé plochy, která s oblibou zachytává veškeré otisky prstů a další nečistoty.

Na bocích telefonu naleznete pouze dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti, tlačítko pro spuštění/pozastavení skladby a dvě záslepky, pod nimiž se ukrývá miniUSB konektor a 2,5mm jack sluchátek. Po stránce rozměrů (45 x 95 x 17 mm) překvapí hlavně šířka přístroje a Motorola W270 patří mezi jedny z nejhubenějších véček. Svojí váhou 94 gramů spadá do běžného průměru.

Recenze Motorola W270 det

Recenze Motorola W270 telo Recenze Motorola W270 telo Recenze Motorola W270 telo

Recenze Motorola W270 telo Recenze Motorola W270 telo Recenze Motorola W270 telo

Klávesnice a ovládání – rychle k podstatnému

Po nepříliš přesvědčivém vzhledu telefonu jsme byli mile překvapeni kvalitou klávesnice. Tlačítka mají mezi sebou velké rozestupy a především jasnou odezvu, kterou doprovází relativně hlasité cvaknutí. I přes štíhlou konstrukci na klávesy zbývá dostatek místa a nedochází k žádným překlepům.

Hlavní ovládací prvky tvoří dvojice kontextových kláves, červený a zelený telefon a samozřejmě čtyř směrná klávesa s potvrzovacím tlačítkem ve svém středu. Navíc jsou směry doleva/doprava již rovnou upravena pro potřeby MP3 přehrávače a slouží k pohybu mezi skladbami. FM rádio a MP3 přehrávač spustíte rovněž přes samostatné klávesy.

Recenze Motorola W270 det

Recenze Motorola W270 telo Recenze Motorola W270 telo Recenze Motorola W270 telo

Recenze Motorola W270 telo Recenze Motorola W270 telo Recenze Motorola W270 telo

Kromě toho, že si na pohotovostní obrazovce můžete upravit jednotlivé směry navigační klávesy k přístupu k nejpoužívanějším funkcím, přes levou kontextovou klávesu se dostanete do nabídky nastavení či rychlého menu. Hlavní nabídku tvoří matice 3x3 a veškeré další položky jsou již pouze textové. Ovládání je natolik jednoduché, že se s ním poradí i začátečníci. Motorolu W270 však nemůžeme doporučit lidem s horším zrakem, pro které je displej přece jenom příliš malý.

Recenze Motorola W270 det

Recenze Motorola W270 telo Recenze Motorola W270 telo Recenze Motorola W270 telo

Recenze Motorola W270 telo Recenze Motorola W270 telo Recenze Motorola W270 telo

Displej a výdrž baterie – Slunce vítězí

Přestože na rozvírací straně u displeje zbyla ještě spousta místa, opět musely větší rozměry tohoto displeje ustoupit nutnému šetření. To by sám o sobě až tak velký problém nebyl, kdyby alespoň takto malý displej disponoval lepším rozlišením než je stávajících 128x128 pixelů. To už se nesluší  ani u těch nejlevnějších přístrojů. Povzdychnout si musíme ještě nad pasivní variantou displeje (CSTN) a čitelnost na přímém slunečním světle tudíž není vůbec dobrá. Vnější displej nahrazuje pouze trojice ikonek informujících o zmeškaných hovorech či přijaté zprávě.

Drobným důvodem k radosti je až výdrž baterie, s níž jsme se při našem testování dostali až k hranici pěti dnů. Hodně však záleželo na způsobu používání a pokud jsme k obvyklým 15 minutám hovoru, několika odeslaných SMS přidali několik hodin poslechu MP3 skladeb či poslechu rádia, výdrž baterie rychle klesla zhruba ke dvěma dnům.

Recenze Motorola W270 det

Recenze Motorola W270 disp Recenze Motorola W270 disp Recenze Motorola W270 disp

Recenze Motorola W270 disp Recenze Motorola W270 disp Recenze Motorola W270 disp

Telefonní seznam a zprávy – iTap na scéně

Do Motoroly W270 se vejde až 500 vícepoložkových kontaktů ovšem s tím, že každé nově přidané číslo si pro sebe ukořistí jednu pozici. Navíc k jednotlivým kontaktům můžete doplnit pouze několik různých čísel, email a odlišit je různými vyzváněcími melodiemi. Osoby navíc můžete řadit do skupin. Bohužel podle nich už nelze filtrovat volání.

Více pilování by si rozhodně zasloužil editor textových zpráv, který sice ukazuje kolik jste již napsali znaků, ale teprve před odesláním vám dá vědět do kolika částí bude text rozdělen. Motorola stále používá svůj slovník iTap, který se při psaní příliš neliší od známějšího T9. Bohužel však píše s diakritikou a zkracuje zprávu na pouhých 70 znaků. Motorola W270 si dokonce poradí se zprávami MMS. Ty ukládá do sdílené paměti o velikosti zhruba 1MB nebo na paměťovou kartu microSD, která se ukrývá pod baterií.

Recenze Motorola W270 det

Recenze Motorola W270 disp Recenze Motorola W270 disp Recenze Motorola W270 disp

Recenze Motorola W270 disp Recenze Motorola W270 disp Recenze Motorola W270 disp

Kancelářské funkce a multimédia – slušný základ

Ani v organizačních funkcích nezůstává Motorola W270 výrazně pozadu za svými konkurenty. Kromě kalendáře s denním/týdenním/měsíčním náhledem naleznete v útrobách menu několik opakovaných budíků, stopky a jednoduchý webový prohlížeč, s nímž se připojíte k internetu pouze přes GPRS. Pro chvíle nudy je připravena dvojice her – Tetris a Sudoku.

Integrovaný MP3 přehrávač nabízí skutečně pouze ty nejnutnější funkce. Kromě rozdělení skladeb do několika seznamů  nečekejte žádné pokročilé vymoženosti jako je například třídění skladeb, ekvalizér apod. Navíc pro propojení s počítačem musíte použít přímo dodávaný miniUSB kabel. FM rádio za vás najde všechny dostupné stanice, uloží je a navíc můžete písničky přímo nahrávat do přístroje. Rozhodně potěší podpora RDS, která se jen tak nevidí.

Recenze Motorola W270 det

Recenze Motorola W270 disp Recenze Motorola W270 disp Recenze Motorola W270 disp

Recenze Motorola W270 disp Recenze Motorola W270 disp Recenze Motorola W270 disp

Závěr – další do party

Stručně řečeno Motorola W270 je velmi levný telefon zaměřený především na přehrávání hudby. Ničím výrazně nezklamal, ale zároveň nepotěšil a marně čekáme na přístroj, který by i v nejnižší třídě ještě více zpříjemnil poslech hudby. Motorola W270 tak pouze rozšířila nepříliš početnou rodinu zařízení vybavených MP3 přehrávačem s podporou paměťových karet.

Ostatně mnohé z těchto telefonů jsme již testovali, ať už je řeč o Alcatelu OT-E805, který byl jedním z nejmenších hudebníků na trhu, či ještě menším a daleko stylovějším Mivvy Music. Za něj však zaplatíte zhruba o tisíc korun víc, což v této kategorii telefonů nejsou malé peníze. V poměru cena/výkon je na tom Motorola W270 však stále ještě dobře. Na krk jí dýchá Sony Ericsson W200i a Nokia 3110 Classic. Oba rovněž seženete za cenu pohybující se okolo dvou tisíc korun.

Proč koupit?

  • MP3 přehrávač
  • FM rádio s RDS
  • výborná klávesnice
  • malé rozměry

Proč nekoupit?

  • nízké rozlišení displeje
  • plastový vzhled
  • chatrný kloub přístroje
  • nízká výdrž baterie při poslechu hudby

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

1 949 Kč s DPHNejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Další z rubriky

Motorola slaví. Před 45 lety uskutečnila svůj první mobilní hovor

"Baterie vydržela dvacet minut, ale mobil jste po tu dobu u ucha beztak...

V úterý si připomínáme jeden z nejzásadnějších milníků mobilní historie. Psal se 3. duben 1973, když inženýr...

Modulární smartphony žijí. Nová Motorola má obří displej od Samsungu

Motorola Moto Z3 Play

Motorola v poslední době vychrlila řadu nových smartphonů, za pozornost však stojí až nový model Moto Z3 Play. Ten...

Prohlédněte si zajímavý Moto G6 Plus, který zamíchá nabídkou Motoroly

Motorola Moto G6 Plus

Novinka v podobě modelu Moto G6 Plus je zajímavým přírůstkem mezi telefony vyšší střední třídy s velkou obrazovkou,...

Najdete na iDNES.cz