Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hudební véčko v ostřejším podání - recenze Sony Ericsson W380i

aktualizováno 
Netradičně skosené hrany, bezdotykové ovládání a originální tlačítka pod displejem dělají z SE W380i vskutku unikátní mobil. Kromě těchto výstřelků samozřejmě nabídne obvyklou výbavu, která se sluší od véčka střední třídy.

Kdo by řekl, že se véčko ze série Walkman dočká i fialového kabátku. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Walkmany se již za dobu své existence změnily k nepoznání a už těžko najdete nějakou paralelu mezi dnes recenzovaným W380i a starším bratříčkem v podobě modelu W300i. Oranžová zkrátka neletí jako kdysi a v dnešní době mají přednost netradiční tvary. Když může Motorola sklízet úspěch s véčky s pověstnou „bradou“, tak si Sony Ericsson může dovolit vypustit do světa Walkman s ostře řezanými rysy přesně ve stylu Art Deco.

Jeho přímým sourozencem vyvedeným ve stejném stylu je model Z555i a přestože by se mohlo zdát, že si za tyto módní výstřelky řádně připlatíte, opak je pravdou. Pod stylovou slupkou najdeme tradiční hudební véčko, které příliš nevybočuje ze zaběhnuté řady. Přináší tedy podobné výhody a bohužel i stejné nedostatky jako generace před ním.


Katalog mobilů:

Sony Ericsson W380i Sony Ericsson W300i Motorola W510

Dnes recenzovaný SE W380i, starší bratříček v podobě modelu W300i a nebližší stylová konkurence Motorola W510.

Kapitoly článku:

Stručná charakteristika: Stylové véčko, které boří zažité tradice série Walkman. Za rozumnou cenu dostanete nejenom neotřelý vzhled, ale i slušnou funkční výbavu.


Vzhled a konstrukce – marně skrytý plast

Jakkoliv může W380i vypadat ve fialové variantně svůdně, při bližším pohledu zjistíte, že s plasty se opravdu nešetřilo. Poznat je to hlavně na krytu baterie a prakticky celé zadní části telefonu, která nepříjemně vrže již od prvního okamžiku po vybalení z krabice. Situaci zachraňuje netradičně skosená dolní část a značně se tak W380i odlišuje od běžných baculatých véček. Tento styl se nám zalíbil a doufáme, že se k němu Sony Ericsson ještě vrátí třeba u kousků z vyšších tříd.

K otevíracímu mechanismu nemáme jedinou výtku a rozevírat telefon lze snadno jednou rukou díky drobné podélné prohlubni na boku přístroje. Hraniční je hmotnost, která se ustálila na hodnotě 100g. Zato se štíhlostí nemá W380i žádné problémy a s rozměry 92 x 49 x 16 mm se řadí mezi velmi malá véčka.

Recenze SE W380 det

Recenze SE W380 telo Recenze SE W380 telo Recenze SE W380 telo

Recenze SE W380 telo Recenze SE W380 telo Recenze SE W380 telo

Klávesnice a ovládání – bez jediného dotyku

Mezi jednotlivými tlačítky alfanumerické klávesnice jsou dostatečné mezery, stisk je jistý a tudíž je psaní SMS zpráv téměř ideální. Tedy až na nepříjemné vrzání zadní části prakticky při každém důraznějším stisku klávesy. Zlepšení v tomto ohledu přichází s ovládacími tlačítky pod klubem telefonu, která se při stisku tolik neozývají. Ta na sobě mají navíc ještě drobné spirály, na dotyk jsou však perfektně hladká.

Ovládání přístrojů Sony Ericsson se drží v zaběhnutých kolejích již několik posledních let a W380i není žádnou výjimkou. Tradiční sestavu čtyř směrného tlačítka a dvou kontextových kláves doplňuje návratové a korekční tlačítko. Pro snadnější přístup k webovému prohlížeči, profilům a rychlému menu jsou rovněž vyhrazeny další klávesy.

Recenze SE W380 det

Recenze SE W380 telo Recenze SE W380 telo Recenze SE W380 telo

Recenze SE W380 telo Recenze SE W380 telo Recenze SE W380 telo

Procházení nabídek je intuitivní a průměrně zkušený uživatel by neměl mít problémy s pohybem v menu, které tvoří matice ikon o rozměrech 4 x 3. Další položky jsou pouze textové a některé nabídky navíc obsahují v záhlaví záložky.

Perličkou navíc je trojice tlačítek na vnější straně přístroje sloužící k ovládání MP3 přehrávače a FM rádia. Pro jejich odemčení je na zadním krytu drobné posuvné tlačítko. Propagované bezdotykové ovládání W380i je prozatím v plenkách a Sony Ericsson slibuje pro příští modely daleko více různých gest. Prozatím můžete mávnutím nad čočkou fotoaparátu pouze utlumit příchozí hovor či odložit budík.

Recenze SE W380 det

Recenze SE W380 telo Recenze SE W380 telo Recenze SE W380 telo

Recenze SE W380 telo Recenze SE W380 telo Recenze SE W380 telo

Displej a výdrž baterie – skvělé maskování

Od hlavního displeje bychom i v této cenové kategorii očekávali vyšší rozlišení než pouze 176x220 pixelů. Zobrazení je přesto relativně jemné a čitelnost na přímém slunečním světle dostatečná. Podobně se dá mluvit o jednořádkovém vnějším displeji, který ukazuje základní stavové údaje a informace o přehrávané skladbě. Tento displej navíc prakticky téměř nevidíte, pokud ho stiskem některého z bočních tlačítek neaktivujete.

Výdrží baterie W380i nevybočuje z běžného průměru u dnešních mobilních telefonů. Při zhruba patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS zprávách a zhruba dvěma hodinám poslechu hudby, vydržel přístroj na příjmu čtyři dny. Při našem zátěžovém testu neustálého přehrávání písniček dokola na 3/4 hlasitost, se W380i odporoučel za necelých deset hodin. To ho řadí po bok například modelu W610i nebo W850i.

Recenze SE W380 det

Recenze SE W380 disp Recenze SE W380 disp Recenze SE W380 disp

Recenze SE W380 disp Recenze SE W380 disp Recenze SE W380 disp

Telefonní seznam a zprávy – žádný pokrok

Opět se u W380i objevují mouchy, které měly být vyhubeny před řádnou dobou. Jinak výtečný vícepoložkový telefonní seznam tak kazí špatné řazení jmen s diakritikou a nemožnost zobrazit kontakty na SIM kartě a v paměti telefonu naráz. Do seznamu se vejde tisíc položek a každá z nich může mít spoustu dalších údajů, ať už jde o emailovou či poštovní adresu, datum narozenin nebo několik dalších telefonních čísel. Jednotlivá jména můžete třídit do skupin a synchronizovat je s MS Outlook.

Podobné nedodělky postihují i editor textových zpráv, který zobrazuje zbývající znaky teprve dvacet písmenek před koncem zprávy. Slovník T9 se učí nová slova, doplňuje fráze a lze ho rovněž natrvalo vypnout. Emailový klient zvládne v pravidelných intervalech stahovat hlavičky nebo celé zprávy z libovolného množství účtů.

Recenze SE W380 det

Recenze SE W380 disp Recenze SE W380 disp Recenze SE W380 disp

Recenze SE W380 disp Recenze SE W380 disp Recenze SE W380 disp

Kalendář a data – hodí se i do práce

W380i se nedá zahanbit ani v organizačních funkcích a i více vytíženějším uživatelům bude jistě stačit kalendář s denním/týdenním/měsíčním náhledem a množstvím údajů, které lze ke každé poznámce doplnit. Nechybí tradiční sestava podpůrných aplikací, mezi něž patří nejrůznější stopky, odpočítávání, jednoduchá kalkulačka nebo převodník „všeho na všechno“. Opakovaných budíků je celkem pět a můžou vás tahat z postele v libovolné dny.

Z datových přenosů se může W380i pochlubit EDGE v nejvyšší desáté třídě. Samozřejmě nechybí prohlížeč Netfront a čtečka RSS. Součástí balení je 512MB paměťová karta Memory Stick Micro a USB kabel. Telefon tedy samozřejmě podporuje i USB Mass Storage. Během přenosu je však telefonní část vypnuta a nemáte ani přístup k jednotlivým položkám menu.

Recenze SE W380 det

Recenze SE W380 disp Recenze SE W380 disp Recenze SE W380 disp

Recenze SE W380 disp Recenze SE W380 disp Recenze SE W380 disp

MP3 přehrávač a fotoaparát – Walkman se nezapře

Dlouhou dobu byl hlavní výsadou všech Walkmanů daleko propracovanější MP3 přehrávač, než nabízely ostatní modely. Již nějaký ten pátek toto však neplatí a všichni uživatelé Sony Ericsson mohou třídit skladby podle jména interpreta, alba, skladby či si vytvářet svoje vlastní seznamy písniček. Nechybí ekvalizér a volitelné vzhledy. V základním balení ještě naleznete vcelku slušná sluchátka (klasické pecky) s redukcí na klasický 3,5mm jack. Do přístroje se také vešlo FM rádio s RDS a automatickým laděním stanic.

V mezích průměru se drží i fotoaparát s rozlišením 1,3 MPix, u něhož chválíme barevnou věrnost, ale už těžko přimhouříme oči nad nízkou ostrostí snímků. Nastavení nepostrádá noční režim, efekty, vyvážení bílé či samospoušť. Z nepochopitelných důvodů však chybí možnost nahrávat video. S problémy se budete rovněž potýkat při přehrávání 3GP videa, u něhož chybí obraz.

Recenze SE W380 det

Recenze SE W380 foto M Recenze SE W380 foto M Recenze SE W380 foto M

Recenze SE W380 foto M Recenze SE W380 foto M Recenze SE W380 foto M

Závěr – první stylový krůček

Véčka od Sony Ericsson se mění k nepoznání a od dob Z610i se jedná o další odvážný kousek v portfoliu výrobce. Provedení ve znamení Art Deco se opravdu povedlo a netradiční skosení dolní hrany přístroje se jen tak neokouká. Rozhodně doporučujeme spíše fialové provedení a držet se dál od nudné šedivé varianty. Škoda však jen nekvalitní konstrukce a vrzající zadní část budete velmi často proklínat.

Po funkční stránce nemáme W380i co zazlívat. Ve své třídě se jedná o jeden z nejlépe vybavených přístrojů. Povzdychnout si musíme však nad přetrvávajícími chybkami v telefonním seznamu a editoru textových zpráv. Konkurence to má velmi těžké a ohrožení představují snad jedině stylová véčka od Motoroly, mezi něž patří například model W510. Další střety může W380i očekávat spíše ve svých vlastních řadách.

Proč koupit?

  • stylový vzhled
  • pohodlná klávesnice
  • funkční výbava
  • tlačítka na vrchní straně přístroje

Proč nekoupit?

  • vrzající zadní část telefonu
  • nenahrává video
  • nelze zobrazit seznam se SIM a vnitřní paměti naráz
  • nešikovné odpočítávání znaků

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

4749 Kč s DPH
Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Toto jsou šampioni ve výdrži baterie, říká test Strategy Analytics

Test výdrže smartphonů z produkce Strategy analytics s náskokem vyhrály nové...

Už loňská generace xperií prokázala, že jednou z nesporných výhod obou smartphonů je výborná výdrž baterie. Dvojice XZ2...

Tyto smartphony měly před deseti lety ohromit svět. Na výrobu nedošlo

Sony Ericsson Paris a BeiBei

V raných dobách chytrých telefonů patřila značka Sony Ericsson mezi průkopníky. Její smartphony postavené na operačním...

Špičková Xperia unikla při testu, zřejmě bude první s novým Androidem 9

Sony Xperia XZ2 Compact a XZ2. Větší z nich se už v září dočká přímého nástupce

Sony v blízké době uvede na trh špičkovou Xperii XZ2 Premium se 4K displejem, tím však pro letošní rok nekončí. Brzy by...

Najdete na iDNES.cz