Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hudební Nokia láká na fotoaparát. Recenze Nokia X2

aktualizováno 
Modely z nové Xseries přibývají jak houby po dešti. Ani u modelu X2 nechybí samozřejmě podpora pro hudební funkce, cena okolo dvou a půl tisíc korun a 5Mpix fotoaparát. Bohužel se tentokráte nepodařilo vychytat mouchy po konstrukční stránce a poměr ceny a výkonu je jen průměrný.

Tradiční kombinace červené a černé mobilu sluší. | foto: Michal Havryluk, Mobil

Již na konci ledna jsme si představili prvního zástupce nové Xseries v podobě vysouvacího modelu X3 a o něco později dotykové zařízení X6. Tato řada je charakteristická ostře řezanými hranami a samozřejmě podporou nejrůznějších hudebních funkcí. Těchto nastavených pravidel se drží rovněž model X2, který oproti svým kolegům přidal 5Mpix fotoaparát. Bohužel lákavý číselný parametr vypadá dobře pouze na papíře a absence automatického ostření kvalitě fotografií hodně ublížila.

Další výbava se samozřejmě točí okolo hudebních funkcí jako je 3,5mm jack, FM rádio s RDS a hardwarových tlačítek na boku zařízení pro přímé ovládání rádia nebo MP3 přehrávače. Bohužel Nokia se příliš nepředvedla, pokud se zaměříme na použité materiály a konstrukční řešení některých částí. Dokonce i cena točící na hranici dvou a půl tisíce korun je jen průměrná a konkurenčními přístroji s podobnou výbavou včetně dotykových se to v této kategorii jenom hemží.


Katalog mobilů:

Nokia C3 Nokia X3 Nokia X2

Nokia C3 s podobnou výbavou a wi-fi, starší vysouvací kolega model X3 a dnes recenzovaný přístroj.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Hudební přístroj s hardwarovými tlačítky pro ovládání přehrávače na boku přístroje. Vzhledem k silné konkurenci mezi ostatními příliš nevyniká.


Vzhled a konstrukce – příliš levné plasty

Nokii jsme povětšinou vždy chválili, že i v tom nejlevnějším segmentu dokáže udržet u svých telefonů dostatečnou kvalitu zpracování a použitých materiálů. Bohužel tentokráte finský výrobce šlápl trochu vedle a na boční strany zařízení použil velmi nevzhledný kus plastu. Navíc v této části je umístěn slot pro microSD kartu, u níž však záslepka po pár dnech začne vystupovat z linie přístroje. Špatná je citlivost tlačítek pro regulaci hlasitosti a ovládání přehrávače, které se nacházejí na opačné straně.

Recenze Nokia X2 teloRecenze Nokia X2 teloRecenze Nokia X2 telo
Recenze Nokia X2 teloRecenze Nokia X2 teloRecenze Nokia X2 telo

Po vzoru série Xpress Music tvoří tělo přístroje kombinace červené a černé s tím, že na zadní straně zařízení se nachází hliníkový kryt baterie. Jednou ze zajímavostí je lehce rozšířené tělo okolo displeje a naopak užší linie v prostoru klávesnice a horní části. Ve zbývajících konstrukčních parametrech již Nokia X2 nezaváhala. Nabídne nízkou hmotnost 82 gramů a přijatelné rozměry 111 × 47 × 13 mm.

Recenze Nokia X2 detail

Klávesnice a ovládání – trochu málo místa

Na alfanumerickou klávesnici díky relativně velkému displeji již nezbylo příliš místa a tak musely být jednotlivé klávesy odděleny tenkými gumovými proužky. V opačném případě by totiž klávesnice tvořila jednolitý blok a psaní by nebylo příliš pohodlné. Při rychlejším psaní si však musíte dávat pozor, abyste o zmiňované proužky omylem nezavadili. Tento druh klávesnice je přeci jenom běžnější u véčkových či vysouvacích zařízení.

Recenze Nokia X2 teloRecenze Nokia X2 teloRecenze Nokia X2 telo
Recenze Nokia X2 teloRecenze Nokia X2 teloRecenze Nokia X2 telo

O bočních tlačítkách už byla řeč výše a pro úplnost dodáváme, že více trpělivosti budete potřebovat i na horní záslepku pro microUSB konektor, která je hodně pevně uchycena k přístroji. Potěšující je fakt, že přes tento konektor lze Nokii X2 rovněž nabít.

Recenze Nokia X2 teloRecenze Nokia X2 teloRecenze Nokia X2 telo
Recenze Nokia X2 teloRecenze Nokia X2 teloRecenze Nokia X2 telo

Uživatelské prostředí Series 40 tentokráte Nokia ozvláštnila pouze aplikací pro správu emailů. Tradiční je již pohotovostní obrazovka s možností umístění několika zkratek či widgetů. Některé potěší přítomnost velkého počtu her. Zařízení je příjemně rychlé a je to prozatím jedna z výhod Series 40 oproti vyšší řadě Series 60. Menší prodlevy zaznamenáte pouze při vstupu do hlubších položek menu a ke skutečně perfektnímu výsledku Nokii ještě kousek chybí.

Recenze Nokia X2 detail

Displej a baterie – solidní průměr

Model X2 spadá do nižší kategorie použitým displejem s úhlopříčkou 2,2 palce a rozlišením 240×320 pixelů. Rastr však není natolik patrný jako u konkurenčních dotykových přístrojů s větším displejem. Tradiční je počet 262 tisíc barev a do kategorie průměru spadá čitelnost na přímém slunečním světle.

Recenze Nokia X2 teloRecenze Nokia X2 teloRecenze Nokia X2 telo

S baterií jsme dosáhli při našem testování na hranici čtyř (a při troše snahy) i více dnů. To vše při zhruba patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS zprávách a pár hodinách poslechu MP3 přehrávače či FM rádia. Při větším energetickém výdeji však baterie potřebovala nabít již za dva dny. Při srovnání s konkurencí si však Nokia X2 nevede vůbec špatně.

Recenze Nokia X2 detail

Telefonní seznam a zprávy – nový email

Prostředí Series 40 je jistota nejenom po stránce rychlosti zařízení, ale rovněž nabízených funkcí. Plně spokojeni tak budete s telefonním seznamem, jeho případnou synchronizací s PC a mnoha dalšími aplikacemi. Vnitřní paměť zařízení má zhruba 50 MB a v balení je přiložena 2GB microSD karta.

Recenze Nokia X2 displejRecenze Nokia X2 displejRecenze Nokia X2 displej
Recenze Nokia X2 displejRecenze Nokia X2 displejRecenze Nokia X2 displej

Povedený je rovněž editor textových zpráv, který odpočítává již napsané znaky a jasně ukazuje, do kolika částí bude text rozdělen. Potěší rovněž nový emailový klient, kterého tentokráte najdete v samostatné aplikaci s vlastní ikonou v hlavním menu. Samozřejmostí je kalendář a další organizační funkce. Opět se však budete muset spolehnout na služby pouze jednoho budíku.

Recenze Nokia X2 displejRecenze Nokia X2 displejRecenze Nokia X2 displej
Recenze Nokia X2 displejRecenze Nokia X2 displejRecenze Nokia X2 displej

Pro připojení k internetu můžete využít pouze přenosů GPRS a EDGE. Sítě třetí generace ani wi-fi do tohoto segmentu bohužel zatím nepronikly. Ačkoliv kupříkladu Nokia C3 je po stránce wi-fi jistou výjimkou. Tradiční prohlížeč z dílen Nokia pomalu ale jistě začíná nahrazovat Opera Mini.

Recenze Nokia X2 displejRecenze Nokia X2 displejRecenze Nokia X2 displej
Recenze Nokia X2 displejRecenze Nokia X2 displejRecenze Nokia X2 displej

Multimédia a fotoaparát – zbytečných 5Mpix

Z uživatelského prostředí těží rovněž hudební přehrávač, který poskytne třídění skladeb podle nejrůznějších kritérií. Plusem oproti konkurenci jsou rozhodně nadstandardní funkce jako ekvalizér, rozšíření sterea, libovolné motivy přehrávače a další maličkosti. FM rádio s RDS dokáže automaticky naladit všechny dostupné stanice a uložit je do seznamu. Dokonce nemusíte mít pro poslech rádia připojená sluchátka.

Recenze Nokia X2 detail

Výsledné kvalitě fotografií by více než rozlišení celých 5Mpix dopomohlo automatické ostření a klidně poloviční nášup megapixelů. Současné výsledky jsou totiž velmi špatné a prakticky veškeré snímky jsou hodně rozmazané. Nehledě na neschopnost poradit si s protisvětlem a některé exteriéry jsou tak buďto přesvětlené nebo naopak velmi temné.

Recenze Nokia X2 foto M Recenze Nokia X2 foto M Recenze Nokia X2 foto M Recenze Nokia X2 foto M Recenze Nokia X2 foto M

Závěr – těžký start

Nokia X2 to bude mít opravdu hodně těžké. Snaží se totiž nacpat do segmentu, kde začínají dominovat levné a poměrně kvalitní dotykové přístroje. Žádnou velkou výhrou v dnešní době není ani FM rádio či 3,5mm jack. Koulí na noze jsou použité materiály na výrobu bočních tlačítek. Do sféry spíše reklamních triků se řadí 5Mpix fotoaparát, který dopadl hodně podprůměrně.

Někoho však mohou zaujmout bohaté funkce MP3 přehrávače a celkové přizpůsobení přístroje hudbě. Plusem je možnost přehrávat rádio bez připojených sluchátek a 2GB paměťová karta v základním balení. Konkurence (a včetně té z vlastní stáje) je při dané ceně dva a půl tisíce velmi silná a Nokia X2 rozhodně nenabídne takový poměr ceny a výkonu jako kupříkladu o pětistovku dražší Nokia 5230 s velkým displejem, GPS a bezplatnou navigací. Či Nokia C3 s obdobnou funkční výbavou jako dnes recenzovaný přístroj, obohacenou navíc o wi-fi.

Proč koupit?

  • 3,5mm jack
  • FM rádio s RDS
  • ovládání MP3 přehrávače přes HW tlačítka
  • solidní výdrž baterie

Proč nekoupit?

  • použité plasty na boku zařízení
  • nekvalitní fotoaparát
  • horší poměr cena/výkon

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

2 549 Kč s DPH
Nejčtenější

Ilustrační snímek
Dovolená v Egyptě je vyšla draho. Operátor chtěl téměř 80 tisíc

Deset srpnových dní strávených v Egyptě se britskému páru výrazně prodražilo. Důvodem nebyly ovšem neplánované výdaje v místě pobytu, překvapení přišlo až po...  celý článek

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Tak nízkou cenu nikdo nečekal. Huawei Mate 10 Pro zatopí konkurenci

Huawei představil v Mnichově nový špičkový smartphone Mate 10. Překvapí hned v několika ohledech. Stejně jako nové iPhony má neuroprocesor, který se sám učí,...  celý článek

Nokia 9
Skvělý start, hodnotí analytici návrat Nokie na trh

Návrat značky Nokia na trh byl doprovázen řadou analýz, které předpovídaly úspěch, nebo naopak krach. Nakonec to vypadá, že se návrat legendární značky může...  celý článek

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

Další z rubriky

Nokia 8
Nokia slibuje: všechny aktuální modely dostanou i budoucí Android P

Chytré telefony Nokia, které se na trh vrátily díky společnosti HMD Global, používají čistý operační systém Android. Mají původně verzi Android Nougat, ale...  celý článek

Nokia 3310 3G
Nokia vylepšila legendární 3310. S internetem je to teď mnohem lepší

U novodobé Nokie 3310 od nového vlastníka značky HMD Global byla kritizována absence alespoň trochu smysluplného internetové připojení. Proto je tu Nokia 3310...  celý článek

Huawei P10
Nokia by mohla mít stejného „ladiče“ fotoaparátů jako Huawei

Společnost Leica, která spolupracuje s Huaweiem, je na prodej. Zájem projevila společnost Zeiss, která bude dodávat optiku pro fotoaparáty v nových nokiích.  celý článek

Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.