Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hudební hit Nokie pro tento rok. Recenze Nokia 5130 XpressMusic

aktualizováno 
Muzika je sice základem, ale přesto se nezapomnělo na neokoukaný vzhled, skvělé zpracování a použité materiály. Navíc na tomto přístroji, jehož cena se točí kolem tří tisíc korun, se jen těžko hledají nějaké závažné chyby.

Nejnovější přírůstek hudební série Nokie rozhodně ví, jak upoutat pozornost | foto: Michal Havryluk, Mobil

Přestože je ve vzduchu stále cítit nevraživost mezi Walkmany a řadou Xpress Music, vypadá to, jako by Sony Ericsson trochu docházel dech. Navíc Nokii se podařilo najít snadný recept na úspěch u hudebních telefonů, což dokázal víc než před rokem u modelu 5310. Dnes recenzovaný přístroj z něj v mnoha případech vychází a nabízí ten správný lišácký vzhled, 3,5mm jack a samozřejmě je až po okraj nabitý hudbou.

Vytknout lze nepříliš kvalitní fotoaparát bez automatického zaostřování a dodávaná sluchátka, která poslech hudby spíše znepříjemní. Někomu by mohl vadit dost lesklý povrch pokrývající kryt baterie, na němž samozřejmě zůstávají otisky prstů a jiné nečistoty.


Katalog mobilů:

Nokia 5130 XpressMusicNokia 5310Sony Ericsson W302i

Dnes recenzovaný přístroj, jeho předchůdce model 5310 a zástupce konkurence v podobě SE W302i.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Zástupce hudební série XpressMusic nabízí především povedený vzhled a bohatou základní výbavu. K zahození není ani 3,5mm jack. Zklame především nekvalitním 2Mpix fotoaparátem.


Vzhled a konstrukce – kouzelný rámeček

Série XpressMusic je známá kombinací výrazných chromovaných částí s červenou barvou pokrývající boční strany a ani dnes recenzovaný přístroj není výjimkou. Na rozdíl od teček u modelu 5310 pokrývá zadní stranu velmi lesklý tmavě fialový kryt. Je to rozhodně příjemná změna, která nijak nenarušuje vzhled přístroje, ale spíše mu přidává punc originality. Velmi pěkná je drobná mřížka v okolí lemu displeje. Na každý pád se design u modelu 5130 povedl na jedničku s hvězdičkou a mezi mladými lidmi si rozhodně najde své místo.

Příjemné jsou rozměry 108x47x15 mm a hmotnost 88 gramů, která patří v porovnání s konkurencí k lepšímu průměru. Oproti modelu 5310 nám však dnes recenzovaný přístroj o půl centimetru přibral v pase. MicroUSB konektor, zdířka pro nabíječku a 3,5 jack jsou již tradičně umístěny na vrchní straně přístroje a dolní hranu tak nic nehyzdí.

Recenze Nokia 5130 detail

Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo

Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo

Klávesnice a ovládání – schovaná tlačítka

Alfanumerická klávesnice tvoří prakticky jednu rovinu a kromě zdvihu kláves jsou nepatrné i rozestupy. Přestože během našeho testování nedocházelo k žádným překlepům, museli jsme si trochu zvyknout na to, že pro stisk kláves musíme vynaložit o něco více síly.

To samé platí i o trojici tlačítek umístěných na levém boku přístroje na ovládání MP3 přehrávače. Tyto klávesy mají navíc efektní červené podsvícení zvýrazňující symboly pro přehrání skladby či posun dopředu/dozadu. Malé diody nejsou však umístěny přímo pod tlačítky, ale těsně vedle displeje, kde byste je rozhodně nečekali. Opět si Nokia 5130 tímto zajímavým provedením přičítá nějaké body k dobru.

Recenze Nokia 5130 detail

Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo

Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo

Na pravém boku přístroje je obligátní dvojíce tlačítek k regulaci hlasitosti. Hned nad nimi designéři našli místo pro paměťovou kartu, která je chráněna prakticky neztratitelnou krytkou. Nejmenších výtek nemáme ani proti čtyřsměrnému tlačítku či tradiční sestavě funkčních kláves pod displejem.

Uživatelské prostředí Series 40 již neodmyslitelně patří k "hloupějším" a zároveň nejlevnějším telefonům Nokie. Ani model 5130 není v tomto ohledu výjimkou, a pokud jste už nějakou hloupější Nokii používali, v menu se rozhodně neztratíte. Přesto však toto prostředí nedoporučujeme naprostým začátečníkům. Bližší informace o Series 40, která začíná být pomalu stejně chytrá jako Series 60, najdete v některém ze starších článků.

Recenze Nokia 5130 detail

Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo

Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo

Displej a baterie – průměrný ve všech ohledech

Nokia 5130 se s displejem s úhlopříčkou dva palce sice nezařadí mezi žádná esa, ale dalšími parametry jako je podpora 262 tisíc barev a rozlišením 240x320 bodů se může alespoň přidat k běžnému průměru. Navíc si displej celkem slušně poradí s nepříjemnými slunečními paprsky a čitelnost je na solidní úrovni. Stejně pozitivně se dá mluvit o věrnosti a sytosti barev.

Baterie při našem testování vydržela dodávat energii telefonu zhruba čtyři dny, což pro Nokii 5130 opět znamená průměrný výsledek. Test zahrnoval zhruba patnáct minut hovoru, několik odeslaných SMS a zhruba dvě hodiny poslechu rádia. Rovněž jsme telefon nechali hrát v kuse na 3/4 hlasitost MP3 skladby a baterie si žádala nabití až zhruba po deseti hodinách.

Recenze Nokia 5130 detail

Recenze Nokia 5130 displej Recenze Nokia 5130 displej Recenze Nokia 5130 displej

Recenze Nokia 5130 displej Recenze Nokia 5130 displej Recenze Nokia 5130 displej

Telefonní seznam a zprávy – téměř bez chyb

Jak už bylo zmíněno, Nokia 5130 se opět opírá o uživatelské prostředí Series 40 a těží z něj skutečně maximum. Na vynikající úrovni je tak telefonní seznam, do něhož uložíte ke každému kontaktu nepřeberné množství informací. Nemusí vás ani příliš zajímat kapacita vnitřní paměti, protože k telefonu je rovnou dodávaná microSD karta o kapacitě 1GB. Nic vám však nebrání koupit lepší kartu. Oficiální údaje sice tvrdí, že maximální velikost karty jsou 2GB, ale po Internetu se šíří zvěsti, že model 5130 hravě zvládá i 8GB. Součástí balení je rovněž microUSB kabel.

Skvěle dopadnul editor textových zpráv, který sice používá slovník T9 s diakritikou, ale před odesláním háčky a čárky ořeže. Psaní zpráv rozhodně zpříjemňuje údaj o počtu již napsaných znaků a zpráv a již tradiční lišta pro vkládání nejrůznějších údajů či multimédií z jiných aplikací.

Recenze Nokia 5130 detail

Recenze Nokia 5130 displej Recenze Nokia 5130 displej Recenze Nokia 5130 displej

Recenze Nokia 5130 displej Recenze Nokia 5130 displej Recenze Nokia 5130 displej

Organizace času a zábava – hudebník se nezapře

Opět musíme začínat tuto část recenze informací o tom, že Nokia 5130 stále nabízí pouze jediný opakovaný budík. Jedinou berličkou tak zůstává kalendář, který více budíků trochu zastoupí. Z dalších organizačních aplikací nechybí jednoduchý seznam úkolů, poznámky, kalkulačka a převodník "všeho na všechno". Mezi tradiční programy patří třeba globální vyhledávání v rámci telefonu a samozřejmě integrovaný prohlížeč z dílny Nokie.

Hudební funkce zastupuje zejména MP3 přehrávač, který se mezi konkurencí rozhodně neztratí. Navíc díky bočním tlačítkům se daleko lépe ovládá. Pokud však máte zapnutý zámek klávesnice, tyto speciální klávesy jsou rovněž deaktivovány. Potěší rovněž FM rádio s RDS, pro jehož spuštění musíte mít připojena sluchátka.

Recenze Nokia 5130 detail

Recenze Nokia 5130 foto M  Recenze Nokia 5130 foto M Recenze Nokia 5130 foto M

Recenze Nokia 5130 foto M Recenze Nokia 5130 foto M Recenze Nokia 5130 foto M

Nokia 5130 ke konci našeho testu pomalu ztrácí dech a nejvíc je to znát na fotoaparátu. Ten má rozlišení 2Mpix a postrádá funkci automatického ostření. Na výsledných snímcích je to samozřejmě znát a kromě toho je patrný šum. Pokulhává i barevná věrnost. V této kategorii prozatím stále vedou konkurenční Walkmany.

Závěr – skvělý muzikant

Je vidět, že Nokia si na modelu 5130 dala skutečně záležet, ať už jde o výtečný design vycházející z populární Nokie 5310 nebo funkční výbavu, díky níž je za cenu okolo tří tisíc více než schopným protivníkem pro ostatní konkurenty. Bohatý je obsah balení v čele s 1GB kartou, která však nejspíše mladým lidem nebude stačit.

Konkurence je v této kategorii velmi silná a nejde pouze o telefony z konkurenční série Walkman. I ostatní výrobci se už dávno naučili vyrábět levné hudebníky. Rozhodovat tak bude přítomnost 3,5mm jacku a hlavně design, kde má Nokia 5130 skutečně navrch. Na druhou stranu ji potápí zejména nepříliš kvalitní fotoaparát.

Proč koupit?

  • výtečný design
  • bohatý obsah balení
  • solidní cena
  • 3,5mm jack

Proč nekoupit?

  • nekvalitní sluchátka
  • pouze 2Mpix fotoaparát bez AF
  • příliš lesklý povrch zadního krytu

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

2 998 Kč s DPH

Nejčtenější

Huawei Mate 10 Pro
Tak nízkou cenu nikdo nečekal. Huawei Mate 10 Pro zatopí konkurenci

Huawei představil v Mnichově nový špičkový smartphone Mate 10. Překvapí hned v několika ohledech. Stejně jako nové iPhony má neuroprocesor, který se sám učí,...  celý článek

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

Ilustrační snímek
Pražské metro pokryla wi-fi síť. Zatím pouze v šesti stanicích

V šesti stanicích metra spustil Pražský dopravní podnik (DPP) připojení k internetu prostřednictvím wi-fi. Cestující tak získají nejen přístup k dopravním...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Má skvělou výbavu a podle výrobce je lepší než iPhone X

Mnichov (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Huawei v Mnichově představuje nové modely Mate 10. Trojice novinek patří ve svých segmentech na špičku. Ceny jsou překvapivě výhodné.  celý článek

IBM Simon
Takový smartphone jsme ještě netestovali. Rarita, která nedává smysl

V roce 1994 se začala psát komerční budoucnost chytrých telefonů. IBM Simon se stal prvním chytrým telefonem na trhu. Z dnešního pohledu je to především...  celý článek

Další z rubriky

Nokia 9
Špičková Nokia 9 by mohla vypadat jako loňské nejlepší samsungy

Nokia prakticky ještě nezačala prodávat model 8 a už se spekuluje o ještě lepším smartphonu. Měl by se jmenovat Nokia 9 a snad by ho výrobce měl ukázat ještě...  celý článek

Nokia 8
Nenápadná Nokia 8 je nejlevnější topmodel, který zatopí konkurenci

Berlín (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Společnost HMD Global, která vyrábí mobilní telefony se značkou Nokia, přímo na veletrhu IFA nevystavuje. V Berlíně však prezentuje svou novinku Nokia 8,...  celý článek

Nokia 8
Nokia slibuje: všechny aktuální modely dostanou i budoucí Android P

Chytré telefony Nokia, které se na trh vrátily díky společnosti HMD Global, používají čistý operační systém Android. Mají původně verzi Android Nougat, ale...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.