Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Souboj prémiových chytrých hodinek – Huawei, nebo Samsung?

  0:09
I na poli chytrých hodinek se za poměrně krátkou dobu vytvořily rozdílné cenové segmenty. Dnes se podíváme na ten vyšší, kde se spolu o pozici favorita modelu okolo 10 tisíc korun utkají Huawei Watch a Samsung Gear S2.
Huawei Watch a Samsung Gear S2

Huawei Watch a Samsung Gear S2 | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Pokud pomineme Apple Watch, které jsou ještě o pár tisícovek dražší, jsou na špici segmentu prémiových chytrých hodinek právě Samsung a Huawei. Samsung si tuto pozici střeží už několika generacemi svých modelů, naopak Huawei je zde naprostým nováčkem.

Samsung vyniká svou kompaktností a také inovací v ovládání, naopak Huawei razí cestu prémiového dojmu společně s robustnějším provedením, ale také větším displejem. V našem srovnávacím testu chceme zjistit, zda má jeden model výraznější převahu nad druhým a zda jsou oba vhodnými kandidáty na koupi. Oba dva modely mají totiž svá pro a proti a už teď můžeme prozradit, že souboj je skutečně velice vyrovnaný.

Vzhled Kompaktnost proti okázalosti

Subjektivně se nám líbily oba dva modely, byť každý trochu jiným způsobem. Huawei jsme měli k dispozici ve stříbrném provedení s kovovým řemínkem, naopak Samsung jsme testovali ve „sportovní“ verzi, tedy s gumovým řemínkem. Naživo jsme viděli Samsung i ve verzi classic, která se nám ale líbila snad nejméně. Ale o tom více za chvíli.

Kovový řemínek a celostříbrné provedení u Huawei Watch působí skutečně okázalým dojmem, byť jsme měli pocit, že hodinky sednou spíše na silnější ruce a na drobnějších zápěstích budou až příliš výrazné. Plast zde v podstatě najdeme jen na spodní straně pouzdra, jinak se všude nachází broušená ocel. Displej je krytý safírovým sklem.

Huawei Watch a Samsung Gear S2
Huawei Watch a Samsung Gear S2

Hodinky od Huawei jsou taktéž dostupné v černé nebo zlaté variantě (v limitované edici) a také s koženým řemínkem. Tuto verzi jsme bohužel viděli pouze na výstavišti v Berlíně při jejich představení, ovšem zaujala nás minimálně stejně, ne-li více než ocelové provedení.

Situace na českém trhu je ovšem poněkud odlišná, verzi s kovovým řemínkem u nás naopak oficiálně neseženete, Huawei Watch se zde prodávají zatím pouze s koženým v černé barvě. Ocelový řemínek se na náš trh teprve chystá.

Oproti tomu Samsung se svým modelem Gear S2 působí vedle Huawei Watch jako úplně jiná kategorie. Sportovní provedení s gumovým řemínkem a ocelovým pouzdrem se skutečně více hodí na ruku sportovce než byznysmena. Zároveň však sedne i na menší ruce a v tomto případě máme pocit, že chytré hodinky už srovnaly své rozměry s těmi klasickými.

Huawei Watch a Samsung Gear S2
Huawei Watch a Samsung Gear S2

Rovněž jsme mohli vyzkoušet i „classic“ verzi modelu Gear S2, která však pro nás byla zklamáním. Kožený řemínek působil až podezřele lacině a ozubený ovládací prstenec okolo displeje se i k našemu překvapení ovládal hůře než ten hladký na sportovní verzi. Rozdíl však nebyl až tak funkční jako spíše pocitový. Hladké provedení nám zkrátka sedlo lépe.

Praktičnost a ovládání Inovace proti klasice

Na této oblasti si nové hodinky od Samsungu daly hodně záležet. Vedle klasického ovládání prostřednictvím dotykového displeje totiž můžete otáčet i mechanickým prstencem okolo něj, a listovat tak například nabídkami menu, upozorněními, nastaveními ... zkrátka čímkoliv.

Samsung tímto prvkem uhodil hřebík přesně na hlavičku a podle nás je to prvek, který by měl být u chytrých hodinek standardem. Ovládání hodinek je díky němu daleko lepší, přehlednější i rychlejší. Zatímco u modelů s dotykovým displejem a jedním fyzickým tlačítkem můžete u ovládání strávit desítky minut než zjistíte, jak co funguje, zde je pochopení prakticky okamžité.

Samsung Gear S2
Samsung Gear S2

Vedle toho na boku pouzdra Gear S2 najdete ještě dvě tlačítka, jedno pro návrat o krok zpět a druhé na zapínání/vypínání hodinek. Až s podivem sledujeme, kolik fyzických ovládacích prvků vlastně Gear S2 mají, a přitom jsou to jedny z nejvíce kompaktních hodinek, jaké jsme kdy testovali.

Oproti tomu musíme Huawei Watch nazvat v podstatě nudnými. Téměř veškeré ovládání se odehrává pomocí dotykového displeje, fyzické tlačítko je na pouzdře pouze jedno. To kombinuje funkci rozsvěcení a zhasínání displeje s návratem na domovskou plochu – ciferník. Všechna ostatní gesta musíte objevit sami. Ovládání tedy probíhá primárně tahy přes displej do čtyř směrů.

Huawei Watch
Huawei Watch

Nejvíce nám vadilo, že dlouhé podržení tohoto tlačítka neudělá vůbec nic. Několikrát jsme se přistihli, jak dlouhým držením pokoušíme hodinky vypnout, ale až pak nám došlo, že se k této funkci musíme zkrátka prokousat přes nabídky v menu.

Když už jsme u praktičnosti, musíme ještě zmínit jeden neduh Huawei Watch, týkající se zapínání kovového řemínku. To je totiž nepochopitelně řešené jako podvlékání jednoho konce pod druhý a následné upevnění pomocí zapínacího mechanismu. Neříkáme, že není logické, jen nám tento styl za celou dobu nepřešel do krve a nasazování hodinek bylo zkrátka pokaždé až příliš pracné. Už jen proto jsme byli velice vděčni za daleko standardnější zapínání pomocí děr v gumovém řemínku u modelu Gear S2.

Systém a funkce Android proti Tizenu

V Huawei Watch nalezneme nejvíce rozšířený systém Android Wear. Ten se ani napříč odlišnými výrobci nijak zásadně neliší jeden od druhého (například jindy testované LG G Watch vypadají systémově nachlup stejně), zkrátka jde o jakousi čistou formu systému pro chytré hodinky na platformě Android.

Vedle domovské stránky, tedy ciferníku, který si můžete přizpůsobit nejen ze sady mnoha základních, ale také celé řady dalších z obchodu Google Play, se při potažení dolů objeví podobná lišta té, jaké známe z Androidu, jen s podstatnou dávkou minimalismu. Hodinky zde pouze přepnete do tichého režimu, nastavíte jas nebo rovnou přejdete do nabídky nastavení.

Huawei Watch a Samsung Gear S2
Huawei Watch a Samsung Gear S2

Při potažení nahoru objevíte Chytré karty, opět známé z mobilů s operačním systémem Android. Rovněž se zde zobrazují veškeré notifikace z mobilu. Potažení doprava pak tyto upozornění a karty s informacemi o vaší denní aktivitě, počasím a dalšími odstraní. A nakonec potažení doleva vám ukáže menu hodinek, ve kterém se už posouváte klasicky nahoru a dolu. Pro angličtináře nechybí ani ovládání pomocí hlasových příkazů začínajících vždy slovy „Ok Google“.

V základu v hodinkách naleznete fitness aplikaci, budík, baterku (v podobě rozsvícení displeje bíle v plném jasu), mapy, ovládání hudebního přehrávače, stopky, odpočítávač či počasí. Samozřejmě máte k dispozici i celou řadu dalších aplikací skrze obchod Google Play. Líbí se nám také, že ciferníky si i v režimu spánku ponechají svůj zjednodušený vzhled, místo jednoho stejného pro všechny v případě hodinek Gear S2.

Samsung Gear S2
Samsung Gear S2

Oproti tomu model Gear S2 si razí vlastní cestu s operačním systémem Tizen, tedy výrobkem přímo Samsungu. Mimo hodinek jej používá například modelová řada telefonů Samsung Z. Prostředí tohoto systému je v hodinkách Gear S2 podřízeno právě ovládacímu prstenci, vše se tak odehrává „v kruhu“ – otáčením dokola listujete v nabídkách, přecházíte na vedlejší plochy či nastavujete hodnoty například na časovači.

Ciferníky se Samsungu také povedly, nabídne jich celou řadu, od designových až po ty sportovní. Ty také lze dále v aplikaci na mobilu přizpůsobovat, a nebo si rovnou nainstalovat další prostřednictvím aplikačního obchodu Gear Apps. Ten ale oproti Google Play nabízí o dost omezenější výběr ciferníků a aplikací.

Co se aplikací týče, jsou Gear S2 vybavené celkem bohatě. Vedle základních funkcí, které se v podstatě shodují s Huawei Watch, tedy stopky, budík, hudební přehrávač, počasí nebo fitness, Samsung nabídne třeba i nahrávání zvuku, galerii obrázků nebo dokonce možnost psaní textových zpráv. Nemusíme připomínat, že na malém displeji hodinek se text nepíše dvakrát pohodlně.

Parametrové srovnání

Samsung Gear S2 Huawei Watch
Úhlopříčka displeje
1,2" kruhový 1,4" kruhový
Rozlišení displeje 360 x 360 pixelů 400 x 400 pixelů
Zobrazovací technologieSuper AMOLEDAMOLED
PřipojeníBluetooth, wi-fi, NFCBluetooth, wi-fi
Kapacita baterie250 mAh (2 - 3 dny výdrže)300 mAh
Certifikace krytíIP68IP67
Operační paměť512 MB512 MB
Datové úložiště4 GB4 GB
Cena8 999 Kč / 9 990 Kč (classic verze)9 990 Kč

Závěr Elegance proti revoluci ovládání

Kdo čekal, že finální verdikt bude znít výrazně v prospěch jedné strany, bude nejspíše zklamaný. Oba modely mají svoje neduhy, ale i přednosti, nicméně na volbu „které z nich si pořídit“ si bude muset odpovědět zákazník spíše sám. My se mu to ovšem pokusíme alespoň troch usnadnit.

Pokud o chytrých hodinkách uvažujete trochu jako o technologickém šperku a chcete jimi hlavně zaujmout, měla by vaše volba padnout na Huawei Watch. Ačkoliv se Gear S2 po designové stránce také hodně povedly, nemůžeme se ubránit dojmu, že vedle konkurenta od Huawei působí trochu jako šedá myš. Ať už se rozhodnete pro variantu s kovovým či koženým řemínkem, bude Huawei zkrátka působit jako technologická stylovka na vašem zápěstí.

Huawei Watch a Samsung Gear S2
Huawei Watch a Samsung Gear S2

Naopak pokud hledáte společníka na sport, takového, který je kompaktní, na ruce příliš nepřekáží a snadno se ovládá, pak volba jednoznačně padá na Samsung Gear S2. Hodinky byly v podstatě vyrobeny k účelu být společníkem, který pomáhá sledovat váš životní styl, a zároveň nabízet přehledné a rychle dostupné informace o tom, co se děje ve vašem mobilu.

Dokážeme si však představit, že zkrátka chcete vyzkoušet chytré hodinky jako takové, bez nároku na to, zda vám hodinky poslouží jako šperk, nebo pomocník při cvičení. V takovém případě bychom spíše sáhli po Samsungu. Ten totiž tuto volbu vyhrál právě díky inovativnímu ovládání, které snadno pochopíte a rychle se s ním sžijete. Ale pozor. Pokud chcete mít k dispozici co nejvíce funkcí, aplikací i možností přizpůsobení, bude lepší volbou Android Wear. V tom případě sáhněte spíše po Huawei.

Existuje ovšem ještě jedna varianta. Pokud se ptáte, zda má smysl dávat 10 tisíc korun za chytré hodinky, pak odpovídáme, že v podstatě nemá. Jednak na platformě Android Wear existují i daleko levnější modely (Moto 360, Sony SmartWatch 3 a další) a jednak nám připadá, že se chytré hodinky jako takové stále nachází v podivné pozici, kdy stále ještě nedovedeme s jistotou doporučit úplně každému, ale spíše jen nadšencům do technologických novinek.

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...