Huawei P10 a P10 Plus používají různě rychlé paměťové moduly

Huawei P10 a P10 Plus používají různě rychlé paměťové moduly | foto: hauwei.com

Jako kupovat zajíce v pytli. U Huaweie P10 můžete dostat pomalé paměti

  • 36
Huawei P10 i větší model s přídomkem Plus jsou bezpochyby povedené smartphony. Na výrobce však v minulých dnech prasklo, že u obou modelů používá různé typy pamětí, které v konečném důsledku ovlivňují rychlost přístrojů.

Používání různého hardwaru v rámci jedné značky a jednoho modelu není vůbec nic mimořádného. Takovou taktiku léta praktikuje třeba Samsung u své vrcholové řady Galaxy S, kterou mohou pohánět čipová sada Qualcomm, nebo vlastní čipy Exynos.

Samozřejmě platí, že Snapdragon i Exynos téže generace nemohou mít na chlup stejný výkon. Zároveň je však zaručeno, že se výpočetní síla obou čipů nijak zásadně neliší, a tedy majitelé „té druhé verze“ se nemusí cítit nijak ošizeni.

Takto se však mohou cítit v případě, že stejný model s různou výbavou v některých ohledech vykazuje citelně horší parametry.

Něco takového se přihodilo v případě iPhonů 6s, které sice byly shodně vybaveny čipem Apple A9, ovšem výrobci jej dodával jednak Samsung a pak i tchajwanská společnost TSMC. Každá přitom používala jiný výrobní proces.

Testy tehdy ukázaly, že kusy s čipem od TSMC vykazují o něco lepší výdrž, což se samozřejmě majitelům iPhonů s hardwarem od Samsungu nelíbilo. Apple sice tehdy problém bagatelizoval, ovšem už jen skutečnost, že současné čipy A10 dodává výhradně TSMC, jasně říká, že to umělá kauza rozhodně nebyla (více zde).

Huawei hřeší různými typy pamětí

Nyní se s podobným problémem potýká Huawei s topmodely P10. Nešvar se tentokrát nedotýká čipové sady Kirin 960. Ta je u všech modelů stejná a je to mimochodem vlastní čip značky Huawei.

Příčinou nespokojenosti uživatelů jsou použité paměti, tedy nejen moduly operační paměti, ale i datového úložiště. Vyšlo totiž najevo, že operační paměť může být typu LPDDR3, nebo LPDDR4. V případě vlastního úložiště je výběr ještě rozmanitější a použita může být jednotka typu eMMC 5.1 (nejpomalejší), UFS 2.0, nebo 2.1 (nejrychlejší).

Platí přitom, že kombinace použitých pamětí prý může být zcela nahodilá. A zatímco šťastlivec může obdržet kus s operační pamětí DDR4 a úložištěm typu UFS 2.1, smolaři může na stole přistát verze s DDR3 a pomalou jednotkou eMMC 5.1.

Test rychlosti paměťových modulů u tří kusů Huaweie P10

Nutno podotknout, že výkonové rozdíly u daných typů pamětí rozhodně nejsou kosmetické, ale naopak zcela propastné. Redakce serveru Android Authority provedla testy tří kusů Huaweie P10, jež měla zapůjčeny k testování a naměřené hodnoty zveřejnila.

Rychlosti sekvenčního i náhodného čtení a zápisu byly velmi rozmanité. Nejnižší rychlost čtení byla 282 MB/s, nejvyšší pak 744 MB/s. V případě náhodného zápisu byl rozdíl mezi nejpomalejší a nejrychlejší pamětí dokonce desetinásobný.

Huawei: rychlost paměti nemá vliv na rychlost telefonu

Huawei už k celé věci vydal oficiálního stanovisko, které je však velmi obecné.

Výrobce uvádí, že při výběru komponent do svých produktů používá nejvyšší standardy. Doplňuje, že smartphony nejvyšší řady P se globálně nejen díky výborným fotoaparátům těší obrovské poptávce, a aby ji společnost byla schopna uspokojit, musí komponenty odebírat od více zdrojů (výrobců), jelikož spoléhání pouze na jednoho dodavatele by mohlo vést ke značnému nedostatku dané komponenty.

Nejinak tomu je u dodávek paměťových modulů, které Huawei odebírá od několika nejmenovaných firem, a jednotlivé typy pamětí prý prošly důkladným testováním.

Společnost prý vždy dbala a dbá na výbornou uživatelskou zkušenost s jejich produkty a různý výkon jediné komponenty prý v žádném případě neodráží výkon telefonu jako celku a prý se nemůže projevit při běžném používání.

Flash paměti jsou prý do P10/P10 Plus instalovány pouze podle aktuální dostupnosti, a neexistuje tedy žádný záměr ruční selekce pro danou šarži nebo snaha podvádět koncové spotřebitele.

Rozdíl mezi rychlou a pomalou pamětí uživatel může pocítit

Uvidíme tedy, zda kauza bude mít nějaký další vývoj, jelikož tvrzení, že výkon jedné komponenty nemůže mít vliv na celkový výkon při běžném používání, není tak úplně pravdivý.

Huawei se u modelu Mate 9 chlubil rychlou UFS 2.1 pamětí, dnes už nechlubí

Výrobce vyzdvihuje výborné fotoaparáty a například zápis snímku do paměti typu UFS 2.1 bude mnohem rychlejší než do jednotky typu eMMC 5.1.

Nemluvě o videích ve vysokém rozlišení 4K, která stovky megabytů ukrajují s každou minutou záznamu a při jejich ukládaní se rovněž rychlost zápisu dané paměti významně projeví.

Koneckonců důkazem, že rozhodně nejde o malicherný problém, je úprava popisku dalšího klíčového modelu Mate 9 na oficiálním webu. Ještě před několika dny se totiž telefon chlubil rychlým UFS 2.1 úložištěm, které je oproti starší verzi eMMC rychlejší až o 100 procent, ale dnes už zmínku o typu vnitřní paměti na webu nenajdete.

Platí, že stejně jako v případě kauzy chipgate u iPhonů 6s uživatel před koupí nemá šanci zjistit, jaké jsou u daného kusu P10/P10 Plus použity paměťové moduly a nákup je opět tak trochu loterií.