Top huawei pod drobnohledem. Čtečku otisků ukrývá pod displejem

  0:17aktualizováno  0:17
Na mobily se dívají jinak než běžný uživatel, nezajímají se o uživatelskou přívětivost, natož o poměr cena/výkon. Technici společnosti iFixit totiž zjišťují, jak obtížné je daný přístroj rozebrat a vyměnit jeho komponenty. Nevynechali ani vrcholný model od Huaweie.

Rozebraný Huawei Mate 20 Pro | foto: ifixit.com

Už jen dostat se do útrob vrcholného huaweie není podle techniků iFixitu nikterak snadné. Hrozí totiž poškození skleněných částí, tedy nejen krycího skla displeje, ale i zad telefonu. Oba skleněné panely jsou totiž k rámu fixovány poměrně silným lepidlem.

Fotogalerie

I přesto je ovšem sejmutí zadního panelu v porovnání s jinými smartphony o poznání snazší. Zásluhu na tom má absence čtečky otisků prstů, při snímání zad tak není nutné hlídat žádné připojené komponenty. Jenže o co je to na jedné straně (a to doslova) jednodušší, na té druhé to může představovat větší komplikace.

Čtečku otisků prstů má totiž Mate 20 Pro zabudovanou do displeje. Jde bezesporu o komfortní řešení, jenže má i svá úskalí. Při poškození displeje bude totiž podle techniků iFixitu pravděpodobně nutné vyměnit i snímač otisků, při nefunkční čtečce pak naopak zřejmě i zobrazovací panel. A to se samozřejmě nepříznivě promítne do ceny opravy.

Právě v případě snímače otisků přitom na techniky čekalo překvapení. Ačkoli jej výrobce, tedy společnost Goodix, prodává jako „snímač otisků prstů v displeji“, tak ve skutečnosti je umístěn až pod displejem. Jde totiž o optický snímač, který pro získání informací o otisku využívá světlo displeje. Jde údajně o podobnou čtečku, jakou používá OnePlus 6T.

Útroby nové generace matu naopak překvapily množstvím komponent, které nejsou součástí základní desky. Jejich výměna je tak o poznání snazší a ve výsledku i méně nákladná, protože není nutné kvůli jedinému vadnému dílu měnit pokaždé celou základní desku.

Než se ovšem k takovým dílům servisní technik dostane, musí sejmout ještě panel s duálním bleskem, NFC a cívkou bezdrátového dobíjení, který je k samotnému rámu telefonu uchycen osmi šroubky. Bezdrátové nabíjení je trumfem Matu 20 Pro. Nejenže lze telefon bezdrátově dobíjet, ale je možné tímto způsobem dobít i jiné zařízení podporující tento způsob nabíjení (více viz Sdílet nebudete jen fotky, ale i elektřinu z baterie, ukazuje Mate 20 Pro).

Rozebraný Huawei Mate 20 Pro
Rozebraný Huawei Mate 20 Pro
Rozebraný Huawei Mate 20 Pro

Základní desku pak na místě fixuje „pouze“ devět flexibilních kabelů. Technici iFixitu zmiňují například i její kompaktní rozměry, zůstalo tak více prostoru pro baterii. 4200mAh akumulátor lze vyjmout bez větších komplikací, tento úkon dokonce Huawei usnadňuje stručným návodem přímo u baterie. Podobně snadno odstranitelným dílem je například i sestava hlavních fotosnímačů (40MPix širokoúhlý se světelností f/1,8 + 20MPix ultra širokoúhlý se světelností f/2,2 + 8MPix zoom se světelností f/2,4), kterou k základní desce fixují jen dva flexibilní kabely. Ale také třeba USB-C konektor či slot pro SIM/paměťovou kartu, který je nezvykle kompaktní.

Huawei totiž v případě paměťové karty udělal asi nejzásadnější ústupek oproti zažitým zvyklostem. Mate 20 Pro totiž nepojme obvyklou microSD kartu, místo ní je nutné pořídit paměťovou kartu velikosti nano (nanoSD). Huawei ji nazývá NM Card (více u kolegů na Technetu: Připravuje se nový formát SD karet. NanoSD bude velká jako nanoSIM).

A jak tedy Mate 20 Pro technici z iFixitu ve výsledku hodnotí? Na hodnotící stupnici od jedné do deseti, kdy platí, že čím snáze opravitelné zařízení, tím vyšší hodnocení, jej ohodnotili čtyřkou. Jako největší překážku vidí silné lepidlo, které na rámu drží skleněné čelo i záda telefonu. Kvůli boji s ním je tu totiž vysoké riziko poškození těchto dílů. Silné lepidlo tedy ztěžuje hlavně výměnu displeje. A právě displeje se týká i již výše zmíněná výtka: současně s poškozeným displejem bude pravděpodobně nutné vyměnit i čtečku otisků a naopak.

Rozebraný Huawei Mate 20 Pro
Rozebraný Huawei Mate 20 Pro
Rozebraný Huawei Mate 20 Pro

Naopak vrcholnému huaweii přičítají k dobru značné množství samostatných dílů, které tak lze vyměnit jednotlivě. Vítají i snadnou výměnu baterie, která vyžaduje pouze sejmutí skleněných zad a odstranění desky s cívkou bezdrátového nabíjení, NFC a duálním bleskem.

Naopak více času, než je obvyklé, stráví servisní technici výměnou základní desky. Množství k ní připojených flexibilních kabelů je totiž nadprůměrné. Mate 20 Pro pro ně nebude tedy vysloveně noční můrou, ale ani zařízením, které by při určitých opravách ve svých rukách viděli rádi.

Huawei Mate 20 Pro se představuje:

Autor:

Nejčtenější

Důchodce chodí s 15 mobily ve speciálním držáku. Loví na nich pokémony

70letý důchodce z Tchaj-wanu loví pokémony na 11 mobilech ve speciálním držáku

Senior z Tchaj-wanu pobavil internet svým podomácku sestaveným držákem na celkem patnáct mobilů, se kterým chodí po...

Zase král inovací? Samsung zapnul turbo a ukázal revoluční řešení

Rozkládací smartphone Samsung

Samsung je zpátky ve hře. Tisková konference s představením novinek, kterou uspořádal v San Francisku, byla plná...

Šlápl Apple s levnějším iPhonem vedle? Hit z něj nakonec asi nebude

iPhone XR

Apple svůj iPhone XR do světa vypustil teprve koncem října. Přístroj, kterému známý analytik Ming-Chi Kuo od počátku...

EU nařizuje: do členských zemí budeme volat za šest korun za minutu

Ilustrační snímek

Nový telekomunikační balíček schválený Evropským parlamentem udává maximální cenu za hovor do zahraničí v rámci EU. Je...

Toto je první mobil s pěti objektivy na zádech. Je od Nokie

Nokia 9 bude první smartphone s pěti objektivy na zádech

HMD Global coby majitel značky Nokia sice nové smartphony uvádí, ovšem do třídy špičkových přístrojů přispěl naposledy...

Další z rubriky

Nový trend: zapneme si televizi, ale kvůli mobilu se na ni pak nedíváme

Lidé u televize koukají do mobilu nebo tabletu

Televize se u internetové populace stále častěji stává pouhou zvukovou kulisou, 86 % uživatelů totiž během jejího...

Vymysleli revoluční nabíječku. Dobije mobil na pět metrů daleko

Bezdrátová nabíječka TechNovator XE pro nabíjení na dálku

Bezdrátové nabíjení má své klady, ale i zápory. Není potřeba kabel, ale ve chvíli, kdy uživatel potřebuje s mobilem...

Rus zaplatil nový iPhone vanou plnou drobných mincí

Rus zaplatil nový iPhone vanou plnou drobných mincí

Jako kanadský žert pojal zákazník ruského obchodu s produkty Applu koupi nového iPhonu XS. Do prodejny donesl vanu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz