Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

  7:15aktualizováno  11:59
Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely budou moci používat jen osekanou verzi operačního systému. Mimo Čínu budou neprodejné. Následně oznámilo několik amerických výrobců přerušení dodávek součástek pro Huawei.

Ilustrační snímek. | foto: Reuters

Zdroje agentury Reuters tvrdí, že americký internetový gigant Google se rozhodl pozastavit veškerou aktivní spolupráci s čínskou společností Huawei. To v podstatě znamená, že by měl Huawei přijít o možnost využívat operační systém Android v podobě, v níž ho z jeho telefonů aktuálně známe a bez které by i v Evropě jeho smartphony byly k ničemu.

Toto radikální opatření má být nejnovějším důsledkem aktuální americko-čínské obchodní války. V uplynulých dnech Americké ministerstvo obchodu zařadilo čínskou společnost Huawei na černou listinu, což umožnil stav nouze vyhlášený prezidentem Trumpem. Bez povolení nesmí kupovat součástky od amerických společností. Původně to vypadalo, že se toto výrazné omezení bude týkat jen hardwaru, ovšem podle posledních informací se má týkat i softwaru. A to může být pro Huawei fatální. 

Ke Googlu se přidávají výrobci součástek

Zmrazit dodávky komponent pro čínskou firmu se podle agentury Bloomberg rozhodly i další velké firmy. Je mezi nimi údajně společnost Intel, která Huawei dodává čipy pro počítačové servery, výrobce procesorů a modemů Qualcomm, společnost Xilinx, která vyrábí čipy pro počítačové sítě, nebo firma Broadcom, další klíčový dodavatel společnosti Huawei. Jejich vedení zaměstnancům sdělilo, že až do dalšího rozhodnutí nebudou společnosti Huawei dodávat žádné výrobky. 

Americká administrativa sice krátce po zařazení Huaweie na černou listinu dočasně povolila nákup součástek po dobu devadesáti dnů, jenže samostatné rozhodnutí Googlu přestat Huawei poskytovat některé své služby samozřejmě s takovým obdobím nesouvisí, stejně jako rozhodnutí výrobců součástek.

Proč měl Google k takovému řešení přistoupit, Reuters neuvádí. Je možné, že jednání Googlu je jen preventivní, jelikož stále není jasné, zda je i jeho software považován za „součástku“, na kterou bude Huawei potřebovat povolení. Na druhé straně může Google aktuální situací využívat k další politicko-ekonomické hře.

Google se k situaci oficiálně vyjádřil na Twitteru. Zopakoval, že stávájící telefony Huawei přístup ke službám Googlu neztratí:

20.května 2019 v 05:26, příspěvek archivován: 20.května 2019 v 08:50

For Huawei users' questions regarding our steps to comply w/ the recent US government actions: We assure you while we are complying with all US gov't requirements, services like Google Play & security from Google Play Protect will keep functioning on your existing Huawei device.

Google samotný totiž v Číně prakticky nepůsobí, jeho služby tam jsou v podstatě zakázány. Firma se odmítla podvolit tamním pravidlům cenzury a dohledu nad internetem. Jenže z jejího operačního systému řada čínských firem nadále těží a byť jsou tyto společnosti i regulérními komerčními partnery Googlu, ti tradiční, kteří pocházejí z trhů, kde Google působí, z toho jistě nemají radost.

Co se stane s mým smartphonem Huawei?

Pro zákazníka aktuální situace nic neznamená, kdo má telefon Huawei nebo si ho koupí, nic se s ním okamžitě nestane. Ale problém mohou mít budoucí telefony nebo updaty Androidu (včetně těch pravidelných bezpečnostních).

Náhlé odstřihnutí Huaweie coby výrobce mobilních telefonů od plného Androidu (systém samotný je open-source, ale Google služby a aplikace vyžadují licenci od Googlu), by mohlo být daleko dramatičtější než odstřihnutí od hardwaru. To by totiž Huawei (alespoň u smartphonů) měl umět vyřešit. Má vlastní výrobní základnu a třeba procesory si už dávno vyrábí sám a ty mobilní patří na špičku. Větší problém tedy odstřižení od hardwaru znamená pro síťovou divizi, která nadále musí některé součásti nakupovat.

Podle agentury Reuters se Google rozhodl ukončit spolupráci s Huaweiem s okamžitou platností. To znamená, že vyjma základního jádra Androidu, které je volně přístupné pod licencí Open Source, nebude mít Huawei přístup k aktualizacím systému a ke všem přidaným službám. Těmito službami jsou třeba samotný obchod Google Play a následně také sada aplikací od Googlu.

Huawei: Budeme se o naše modely starat dál

Zástupci Huaweie poskytli vyjádření k situaci firmě Counterpoint, jejich slova dál předal server TechCrunch. Firma se zavázala, že se o vlastní produkty značky Huawei a Honor bude starat dál a bude poskytovat bezpečnostní aktualizace pro všechny modely z vlastní produkce. To se týká i modelu Honor 20, který se má odhalit na tiskové konferenci v Londýně tento týden v úterý.

Counterpoint dodává, že prodeje Huaweie tvoří z padesáti procent trhy mimo Čínu. Zde je celé prohlášení firmy, které Huawei posléze zaslal i redakci Mobil.iDNES.cz:

Reakce Huaweie pro firmu Counterpoint

„Huawei značně přispěl k vývoji a distribuci Androidu po celém světě. Jakožto jeden z jeho klíčových partnerů jsme spolupracovali na jeho otevřené platformě k zajištění toho, aby celý ekosystém byl ku prospěchu jak trhu, tak uživatelům.

Huawei bude nadále poskytovat bezpečnostní aktualizace a servis všem současným modelům značky Huawei a Honor, zahrnující jak již prodané modely, tak ty, které jsou stále u prodejců skladem. Budeme dále budovat stabilní a udržitelný softwarový ekosystém, abychom zajistili co nejlepší možný uživatelský zážitek po celém světě.“

Huawei dále potvrdil, že start nejbližší novinky v podobě Honoru 20 tento vývoj situace nijak neohrozí a vše proběhne tak, jak bylo plánováno.

Bez Googlu nemá Huawei ve světě šanci

Přitom právě mimo Čínu vlastně není myslitelné, že by smartphony bez služeb Googlu mohly u zákazníků uspět. Android se službami Googlu má ve světě drtivá většina smartphonů. Výjimkou je právě Čína, kde je Android upravován tamními výrobci. Jedinou alternativou je systém iOS od Applu, který je ale dostupný jen na telefonech americké firmy, mimochodem vyráběných pouze v Číně.

Ostatní mobilní operační systémy z trhu v podstatě zmizely. Huawei tak vlastně nemá reálnou alternativu, jak na trzích, kde měl právě o podporu od Googlu přijít, fungovat. Mohl by sice vytvořit vlastní verzi Androidu (nebo i zcela vlastní systém), která by měla vlastní obchod s aplikacemi, jenže v Evropě a mnoha dalších částech světa by takový smartphone koupil málokdo.

Pokud se potvrdí, že Google přestal kvůli zařazení na černou listinu s Huawei spolupracovat, může to tedy pro čínského výrobce znamenat zásadní komplikace v byznysu. V posledních letech Huawei raketově rostl a byl tak úspěšný, že v prodejích smartphonů předehnal Apple a stal se světovou dvojkou. Firma se navíc netajila tím, že chce zaútočit na první pozici Samsungu. Jenže teď může být vše jinak.

Huawei pro Reuters zatím situaci nijak nekomentoval, právníci firmy studují nařízení americké administrativy. Podle Reuters budou Google a Huawei o problému jednat.

Obviňují nás z něčeho, co jsme neudělali, řekl šéf Huawei ČR v Rozstřelu:

8. února 2019

Aktualizace 8:52: Doplněno oficiální vyjádření Googlu

Aktualizace 9:52: Doplněna informace o přerušení dodávek součástek od amerických firem

Aktualizace 11:58: Doplněno oficiální vyjádření Huaweie

Autoři: , , ,
  • Nejčtenější

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

Továrny na iPhony zejí prázdnotou, Apple z nich utekl

7. května 2024

Čínské továrny Foxconnu, kde se ještě donedávna vyráběly iPhony, nyní připomínají „města duchů“....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence na nových smartphonech od Huaweie svléká lidi

5. května 2024  7:02

Na poli smartphonů je současným trendem implementace umělé inteligence. Ta nabízí stále širší...

Tento levný tarif T-Mobilu nemá díky ceně na českém trhu konkurenci

8. května 2024

U T-Mobilu jde již o jakousi tradici, že s příchodem nového měsíce obmění svou akviziční nabídku....

Google spouští v Česku svůj obchod. Oficiálně tu začal prodávat Pixely

7. května 2024

S představením nového smartphonu Google Pixel 8a přichází pro české zákazníky ještě mnohem...

Sony nekončí. Nový smartphone však bude podobný všem ostatním

7. května 2024  7:02

Sony přes nízké prodeje se smartphony nekončí a chystá novinku, které bychom se měli dočkat v...

Továrny na iPhony zejí prázdnotou, Apple z nich utekl

7. května 2024

Čínské továrny Foxconnu, kde se ještě donedávna vyráběly iPhony, nyní připomínají „města duchů“....

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...