HTC se s Windows Phone daří. Po více než půl roce mu vzrostly prodeje

aktualizováno 
Nové telefony s Windows Phone 8 zřejmě mají pro firmu HTC kýžený efekt. Po více než půl roce se jí totiž podařilo zastavit pokles tržeb a příjmy naopak vzrostly. Sázka na nový systém od Microsoftu se tak zřejmě vyplácí.

WP 8X by HTC | foto: HTC

Společnost HTC oznámila své tržby za listopad a je to pro ni po dlouhé době pozitivní zpráva. Její příjmy totiž oproti říjnu vzrostly o 23 procent na celkem 21,2 miliardy tchajwanských dolarů, tedy v přepočtu asi 14 miliard korun. To sice znamená návrat jen zhruba na zářijové hodnoty, firmě se však podařilo zastavit dlouhodobý propad, který trval od května.

Ve stručné tiskové zprávě sice HTC nezmiňuje důvod tohoto úspěchu, je však téměř jisté, že za nárůst tržeb vděčí firma především novým modelům s operačním systémem Windows Phone 8. Dokud totiž byly v portfoliu jenom nové androidí přístroje, tržby neustále klesaly.

V listopadu totiž firma uvedla dva nové přístroje s novým operačním systémem od Microsoftu, které se na řadě trhů prodávaly již od počátku měsíce (u nás jen dražší 8X, levnější 8S je k dispozici až od počátku prosince).

Není příliš pravděpodobné, že by se na nárůstu prodeje podílel vylepšený androidí model HTC One X+. Ten totiž tolik vylepšení oproti dosavadnímu modelu nepřináší a celá řada One prozatím nedokázala prodejní čísla výrazně navýšit. Podobně zřejmě příliš k růstu příjmů nepřispělo ani nové pětipalcové monstrum HTC Butterfly. To sice firma uvedla už v polovině října ve verzi pro japonský trh, celosvětově se ale tato varianta začíná prodávat až nyní v prosinci. V USA se pak od 21. listopadu prodává u operátora Verizon varianta Droid DNA.

Ačkoli mohl tento model přispět ke zlepšení ekonomické výkonnosti firmy, jeho příspěvek byl zřejmě jen malý. HTC u Droidu DNA nehlásilo žádné rekordní prodeje a nekomentoval je ani operátor. Za týden na pultech u jednoho operátora tak zřejmě nemohl telefon nasbírat tolik zákazníků jako dva Windows Phone 8 modely v nabídce celé řady operátorů po celém světě a na volném trhu.

Lepší tržby zřejmě nesouvisí ani s tradičním nákupním dnem v USA, takzvaným Černým pátkem. Loni totiž firmě z října na listopad poklesly prodeje o 18 procent.

Potíže HTC souvisí především s jeho konkurencí. Nejvýraznější propady totiž firma zažila vždy, když se začal prodávat některý z významných konkurentů. V květnu uvedl Samsung svůj špičkový Galaxy S III, který zřejmě zarazil růst prodejů One X. A právě v květnu letos poprvé příjmy HTC klesly. V září byl představen a koncem měsíce na trh uveden iPhone 5 a tempo poklesu tržeb HTC se zrychlilo.

Nejčtenější

Důchodce chodí s 15 mobily ve speciálním držáku. Loví na nich pokémony

70letý důchodce z Tchaj-wanu loví pokémony na 11 mobilech ve speciálním držáku

Senior z Tchaj-wanu pobavil internet svým podomácku sestaveným držákem na celkem patnáct mobilů, se kterým chodí po...

Zase král inovací? Samsung zapnul turbo a ukázal revoluční řešení

Rozkládací smartphone Samsung

Samsung je zpátky ve hře. Tisková konference s představením novinek, kterou uspořádal v San Francisku, byla plná...

Snížení cen mobilních dat není prioritou, naznačil náměstek Pilný

Ivan Pilný - ANO (Praha 12)

Nižších cen za mobilní data se v Česku v nejbližší době nedočkáme. Nový náměstek na ministerstvu průmyslu a obchodu...

Na smartphony za dumpingové ceny čekaly v Hradci stovky lidí celou noc

Otevření obchodu Mi Store v královéhradeckém Auparku

Český distributor mobilů Xiaomi otevřel v Hradci Králové novou značkovou prodejnu Mi Store. Start prodeje a výrazné...

EU nařizuje: do členských zemí budeme volat za šest korun za minutu

Ilustrační snímek

Nový telekomunikační balíček schválený Evropským parlamentem udává maximální cenu za hovor do zahraničí v rámci EU. Je...

Další z rubriky

Nová špička HTC má pořádně vyladěnou výbavu i průhledný kryt jako bonus

HTC U12+

Novinka s označením HTC U12+ se umisťuje na špičce nabídky tchajwanského výrobce a opět cílí na technologické nadšence,...

HTC U12 dostane pořádnou nálož paměti. Vrátí se i duální fotoaparát

Špičkové HTC U11 Plus se zanedlouho dočká nástupce

V posledních dnech na internet unikají informace o chystaném top modelu HTC. Model U12 přinese nekompromisní výbavu v...

HTC se pod křídly Googlu může vrátit na vrchol. U12+ vypadá slibně

HTC U12+

HTC se dlouhodobě topí v problémech, ale cesta zpátky na výsluní není vyloučená. Očekávaný model U12+ se ukazuje v celé...

Najdete na iDNES.cz