Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HSCSD a GPRS na Palm OS

aktualizováno 
Určitě jste tyto zkratky už někde slyšeli nebo se s nimi začínáte pomalu setkávat ve světě mobilních telekomunikací. Je řeč o rychlejším přenosu dat přes GSM síť Vašeho operátora mobilního telefonu.

Dotazy se množí, neboť někteří uživatelé PDA s Palm OS v nedávné době upgradovali svůj mobilní telefon na novější, který již podobnými vymoženostmi disponuje, a to nemluvím o tom, že v poslední době se s těmito telefony přímo roztrhl pytel. Na začátek si tedy řekneme v kostce, o co se jedná, resp. co jaká technologie znamená, jaké jsou přenosové rychlosti a využití, jak jinak, než u nás doma.

 

HSCSD

Technologie HSCSD se opírá o již stávající GSM systém, který má přenosovou rychlost 9,6 kb/s. Změnou softwaru, který má na starosti přenosové protokoly a opravu chyb, lze docílit větší přenosové rychlosti. Běžně 14,4 kb/s na jednom kanále. Přenos dat je možné konfigurovat ve směru tam i zpět, čehož lze využít např. při prohlížení internetu, kde chceme více dat stahovat než posílat. Rychlost přenášených dat je konstantní a účtováno je spojení po časových intervalech (např. po minutách).

U nás lze protokol nebo systém HSCSD provozovat pouze u Eurotelu, ostatní operátoři tuto technologii nepoužívají. HSCSD bylo zkoušeno s mobilním telefonem Nokia 6210.

Nastavení se provede v aplikaci Prefs (Nastavení). Zvolíme položku Connections, kde zadáme nové jméno, např. Nokia 6210 HSCSD. Způsob připojení bude IrCOMM to Modem, Dialing (vytáčení) nastavíme na touchtone a volume (hlasitost) nastavíme na low. Nyní ťukneme na Details, kde vše zůstane při starém, akorát nadefinujeme Init string: AT&F&K4+CHSN=4,0,0,0 Teď již stačí vše potvrdit OK. V další záložce Network (síť) zadáme jméno služby, svoje uživatelské jméno, heslo nemusíme vyplňovat. Volba připojení: najdeme v seznamu námi nadefinovaný Nokia 6210 HSCSD. A do políčka telefonní číslo napíšeme číslo +420602900009. Opět zvolíme Details a nadefinujeme následující: Connection type - PPP, Idle TimeOut - Power Off, Query DNS - neoznačeno, Primary DNS - 160.218.10.201, Secondary DNS - 194.228.2.1, IP Address - Automatic.

 

GPRS

Technologie GPRS je vybudována jak u operátora, tak u uživatele na nové technologii. Ta umožní využít několik time slotů na základnové stanici, a tak přenášet n-krát 9,6 kb/s. V praxi běžně 3 až 4. Na rozdíl od technologie HSCSD se přenosová rychlost liší podle zatížení základnové stanice a místních podmínek, což v praxi znamená, že můžeme docílit rychlostí od maxima do oněch 9,6 kb/s, což je normální rychlost jednoho kanálu GSM. Díky tomu je i zde rozdílné účtování poplatků za přenesená data. Účtuje se objem přenesených dat v kilobajtech. Tudíž technologií GPRS můžete být připojeni pořád, ale účtuje se pouze za data, která přenesete.

U nás lze systém GPRS provozovat u operátorů Eurotel a Paegas, Oskar se na spuštění připravuje. GPRS bylo testováno s mobilním telefonem Motorola TimePort 260.

Nastavení se provede opět v aplikaci Prefs (Nastavení). Zvolíme položku Connections, kde zadáme nové jméno, např. TimePort 260 GPRS. Způsob připojení bude IrCOMM to PC. Potvrdíme OK. V další záložce Network (síť) zadáme jméno služby, svoje uživatelské jméno musíme nastavit, jinak nám spojení nebude fungovat, takže např. palm, heslo však vyplňovat nemusíme. Volba připojení: najdeme v seznamu námi nadefinovaný Motorola TimePort 260. Do Details nadefinujeme následující: Connection type - PPP, Idle TimeOut - Power Off, Query DNS - neoznačeno, Primary DNS - 160.218.10.201 pro Eurotel (62.141.0.1 pro Paegas), Secondary DNS - 194.228.2.1 pro Eurotel (62.141.0.2 pro Paegas), IP Address - Automatic. Dále je nutné nadefinovat Script následovně:

Send: ATZ

Send CR:

Send: AT+CGDCONT=1,"IP","internet","0.0.0.0",0,0

Send CR:

Send: AT+CGQREQ=1,2,4,3,6,31

Send CR:

Send: ATD*99***1#

Delay: 1

END:

 

Závěr:

Zde uvedené postupy by měly ukázat cestu, kterou byste měli na svém telefonu nastavit základní nastavení ve Vašem PDA s PalmOS. Výše uvedený postup, hlavně co se skriptů týče, nemusí být jediný, který na internetu naleznete. Je však funkční a neměly by s ním být problémy. Oba protokoly přenosu byly s PDA propojeny pomocí infračerveného portu, při čemž je nutná přímá viditelnost obou infraportů. Na Bluetooth si musíme zatím ještě nějakou dobu počkat.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Prodeje kultovního OnePlus nejsou velké, ale přinášejí fantastický zisk

OnePlus 5T na veletrhu CES 2018

Konečně byla zveřejněna prodejní čísla jedné z nejžhavějších značek současnosti. Překvapivě nejsou extrémně vysoká,...

Recenze: Honor 7X se tu neměl prodávat, teď je příjemným překvapením

Honor 7X

Honor 7X se podle původních plánů u nás neměl prodávat. Jenže s Honorem 9 Lite, který měl 7X zastoupit, se nakonec...

Dvě levné novinky se skoro stejnou výbavou. Hezčí je ten levnější

Při uvedení modelu Honor 7X koncem loňského roku v Londýně nám zástupci české...

Při uvedení modelu Honor 7X koncem loňského roku v Londýně nám zástupci české pobočky tvrdili, že v Česku se bude...Najdete na iDNES.cz