Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hodiny pro Palm/Pilota

  22:55aktualizováno  22:55
Potřebujete hodiny pro svého Palm/Pilota? Tato srovnávací recenze vám pomůže vybrat si ty pravé!

Tehdy Wilsonovi napadlo, jak zjistit alespoň přibližně čas. Jeho hodinky se natahovaly dvanácti otočkami a šly čtyřiadvacet hodin. Tedy jedno otočení na dvě hodiny. A protože je natahoval večer v osm hodin, stačilo mu zjistit počet otoček do dotažení, a tím i uplynulý počet hodin. Udělal to a zjistil, že je dotáhl čtyřmi otočkami. Z toho plynulo, že jsou asi čtyři hodiny ráno.

Jules Verne: Dva roky prázdnin

Co by to bylo za PDA bez pořádných hodin. Ne, nemám teď na mysli (a ani nebudeme popisovat) ty různé hodiny pro cestovatele, s možnostmi nastavit škálu různých časových pásem (např. WorldMate, TravelClock apod.). Řeč bude o hodinách, hodinkách, stopkách, timerech, budíčcích. (Abychom se správně pochopili - ta možnost nastavit si ještě třeba jiné časové pásmo v těchto programech existuje taky, ale není to prioritní funkce a vůbec poslání hodin).

Když jsem hledal na ppGearu a v PalmCentralu hodiny, ani nejsem nečekal, že jich je tak moc. O různých programech pro cestovatele po světě jsem se již zmínil, jsou to vesměs programy specializované na současné zobrazování mnoha různých časových pásem (TravelClock), řada programů má ještě jiné funkce, které usnadňují cestovatelům život (např. ve WorldMate přepočty měn, čo velikosti oděvů/bot, či např. Gulliver s, mnoha dalšími funkcemi pro plánování odletu, ubytování v hotelích apod.).

Pak existují některé drobné prográmky, většinou freeware, které umí jednoúčelově zobrazit čas, počítat countdown, timer, stopky (řada takovýchto programů je pod DA systémem). Existují též programy na zobrazení analogových hodin, a to freeware i shareware verze.

My se dostáváme (konečně) k cíli naší cesty - k solidně vybaveným hodinkám, většinou s digitálním zobrazením času, které mají spoustu dalších užitečných funkcí, například :

stopky
alarm
timer
zobrazení víc časových pásem
zobrazení aktuálního kalendáře
zobrazení dne, datumu

apod.

 

BigClock

Nejstahovanější, nejoblíbenější, nejrozšířenější hodiny na PalmPiloty. Do jaké míry je jejich obliba závislá na lidové ceně, nedokážu posoudit, ale hodiny jsou to fakt dobré a patří k mým zaflashovaným programům.

Libí se mi na nich nejvíc asi to, že si je můžu plně přizpůsobit. Všech osm obrazovek (do kterých se lze jednoduše přepínat) je plně nastavitelných, tzn., že si do nich můžete umístit hodně světových časů (cestujete-li často po světě), můžete je využít pro budíky (máte-li rádi, když vás Pilot ráno budí, v poledne upozorňuje na čas oběda, hlásí padla, čas pro krmení rybiček a já nevím, co si ještě můžete vymyslet). Taky si můžete nastavit plno stopek a timerů (mám například obrazovku Fotbal - timer s 45 minutami, když jdu občas v sobotu na fotbálek). Předností je i schopnost nastavit si svůj zvuk alarmu, taková kakofonie po ránu je lepší, než Mozartova ukolébavka, to mi věřte ...

Docela mne mrzí, že hodiny nemají základní kalendářové funkce a možnost přepnutí do analogového zobrazení. Ale co bych ještě nechtěl zadarmo, viďte !

Cesium

Cesium je rovněž velmi rozšířeným programem a bude taky si proto, že nezaregistrovaná verze funguje dál, akorát musíte odtrpět pár vteřin úvodní obrazovky. Dost lidí, které znám, na Cesium nedají dopustit (hodiny jsou velmi, velmi individuální záležitostí, asi jako náramkové hodinky).

Cesium má hezký design základní obrazovky s různými typy dobře čitelného písma, vteřiny jsou menší, než minuty. V základním zobrazení ukazují počet dnů od začátku roku, počet dnů do konce roku, číslo týdne a fázi měsíce. Jako jediné z hodnocených hodin mají setinky u stopek. Stopky mají 5 mezičasů a hodí se dobře pro sportovce, trenéry apod.. Alarmy jsou docela nepříjemné a dobře by tedy mohly plnit svoji funkci.

Poněkud hůře se mi jeví řešení světového času, kam se musíte přepnout z hlavního zobrazení hodin. Málo platné, žijeme v moderní době a já potřebuji aspoň třeba občas mrknout, kolik hodin je v Sydney, kde probíhá olympiáda (na rozdíl od Cesia, předcházím).

Clock+

Největší macek mezi hodnocenými hodinami. Má velmi propracovanou práci s alarmy, kde je jeho hlavní síla. Umožňuje zadat mnoho alarmů (zkoušel jsem to do pětadvaceti a pak mne to přestalo bavit) s několika hezkými melodiemi klasické hudby. Má souhrnné měsíční zobrazení (to už je v ale i v DateBook) a ... víc pozitivního nevím, co bych napsal.

Hodiny nemají vteřiny. Stopky nemají ani jeden mezičas. Nelze nastavit ani jeden světový čas. Není zde zobrazeno datum. Prakticky nic nelze uživatelsky přizpůsobit. Docela bych se divil lidem, kteří si zrovna tyhle hodiny zaregistrují (snad s výjimkou "alarmofilů"), pojďme radši dál ...

 

ClockPro

ClockPro jsou velmi zajímavým produktem s velmi propracovaným intuitivním systémem ovládání. Aktivace/deaktivace ovládacích prvků probíhá klikáním na příslušná místa na obrazovce, kde se příslušný prvek (ikona) nachází.

Lze nastavit tikání hodin. V základním zobrazení si můžete dole nadefinovat další údaj ke sledování (popř. jej vyvolat rozbalovacím menu) - například běžící stopky, světový čas, alarm apod.. Stopky mají nekonečnou řadu mezičasů (to je nutno prozkoušet).

 

 

MultiClock

Sympatické hodiny s možní konfigurovat jeden z panelů mezi zobrazením stavu baterie a CountDownem. Zobrazuje měsíční fázi, stáří měsíce a datum příštího úplňku. Má tři alarmy nastavitelné ze základní obrazovky.

Vteřiny jsou hodně malé. Program nemá stopky ani Timer, což je u tohoto typu programu dost fatální závada.

 

 

Time

Vzhledově velmi zajímavé hodiny. Na základní obrazovku se tvůrcům podařilo umístit hodně informací (včetně konfigurovatelného měsíčního kalendáře) a přesto zůstala přehledná. Parametry zobrazení lze jednoduše přepínat klikáním na jednotlivé části obrazovky (a lze toho menit a nastavovat opravdu hodně - včetně formátů data, názvu dne, přepínání mezi šesti nastavenými světovými časy apod.).

Dojem z programu velmi kazí absence stopek (to už opravdu radši u těchto programů oželím všechny ty kalendáříky, měsíční fáze a jiné doplňkové informace).

 

 

 

 

+

-

BigClock

konfigurovatelnost vzhledu hodin

přehlednost a jednoduchá obsluha

chybí kalendářní funkce

Cesium

design základní obrazovky hodin

dobré stopky

světový čas

Clock+

mnoho alarmů

hodiny bez vteřin

velikost a cena

špatné stopky

ClockPro

systém ovládání hodin

velikost a cena

multiClock

má CountDown

cena

nemá stopky ani timer

Time

zajímavý vzhled

mnoho funkcí v jedné obrazovce

nemá stopky

 

 

BigClock

Cesium

Clock+

ClockPro

multiClock

Time

verze

2.2

1.7.8

2.2

1.21

2.11

1.2

cena $

--

7

12

12

10

8

velikost kB

32

36

56

48

26

27

Firma

Jens Rupp

Andrew Ball

Bitware Australia

Maple

PalmAdd

Horace Ho

             
Čas včetně vteřin

ano

ano

-

ano

ano

ano

Datum

ano

ano

-

ano

ano

ano

Alarm

až 8

ano

libov.

Ano

až 3

až 3

Stopky

ano

ano

ano

ano

--

--

Stopky včetně setin

--

ano

--

--

--

--

Timer

ano

ano

ano

ano

--

--

Název dne

ano

ano

--

ano

ano

ano

Světový čas

až 8

ano

--

až 3

ano (1)

až 6

             
Nové melodie Alarmu

4

10

5

10

10

--

Konfigurovatelné melodie

ano

--

--

--

--

--

Repeating u Alarmu

ano

ano

ano

ano

ano

ano

             
Konfigurovatelný layout

ano

--

--

ano

mírně

mírně

             
Stav baterie

--

ano

--

ano

ano

--

Dnů od zač.roku

--

ano

--

ano

--

--

Dnů do konce roku

--

ano

--

--

--

--

Měsíční fáze

--

ano

--

--

ano

--

Měsíční kalendář

--

--

ano

--

--

ano

Tikání

--

--

--

ano

--

--

CountDown

--

--

--

--

ano

--

Zrušení AutoOff funkce

--

ano

--

ano

ano

ano

             

Shrnutí a závěr :

Tady opravdu nemůže nikdo očekávat doporučení, při srovnatelných funkcích jde již hodně o vzhled a ten se může líbit každému úplně jinak.

Každopádně asi :

  • sportovci nebudou kupovat hodinky bez stopek a vyhnou se tudíž MultiClocku a Time
  • ti, kteří hodně cestují, těžko přejdou nemožnost zobrazení alternativního času u Clock+
  • lidem, kteří mají hlouběji do kapsy, lze doporučit osvědčené BigClock, popř. Cesium
  •  

Autor:


Témata: PalmOS


Nejčtenější

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Další z rubriky

Find Wifi funkce na Facebooku
Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi síti.  celý článek

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...
Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené reklamy. Zobrazovat se budou na domovské...  celý článek

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...
Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody. Obratem jej žádá o upřesnění místa,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.