Historie Psionů (3) - Psion Organiser II

Zatímco se od roku 1984 celkem úspěšně prodával první hardwarový výrobek Psion Organiser, vyvíjel Psion jeho následovníka, který spatřil světlo světa v roce 1986.

Dva roky trval firmě Psion vývoj následovníka Psion Organiseru. V nové modelové řadě označené jednoduše Psion Organiser II se zúročily některé nároky uživatelů Psion Organiseru, kteří vyžadovali především větší displej a větší paměť, jinak zůstala většina zbývajících hardwarových parametrů stejná.

Psion Organiser II (zejména poslední modely LZ64 a LP s cenou cca 400,- USD) byl vlastně dědečkem moderních organizérů a svými možnostmi už jednoznačně směřoval k plně programovatelným kapesním zařízením s velkou pamětí a univerzální možností využití. Srdcem všech modelů Psion Organiseru II byly procesory Hitachi HD6303X s taktem 0.92 MHz a všechno tyto Organisery fungovaly na jednu typizovanou 9V baterii. Během několika let se jich prodalo po celém světě přes půl miliónu kusů (neoficiálně ještě mnohem víc), což jednak zajistilo firmě Psion potřebné finance na další vývoj organizérů a také výrazně přispělo k "popularizaci" kapesních zařízení.

Ke třem níže jmenovaným "hlavním" verzím Psion Organiseru II se později přidala ještě čtvrtá modelová řada zastupující dnešní Psion Workabout pod názvem POS, určená výhradně pro komerční účely a sběr dat. První model POS 200 byl vybaven pouze numerickou klávesnicí, POS 250 pak už měl klasickou alfanumerickou a oba byly založeny na modelu Psion Organiser XP. Modely POS 432 a POS 464 vycházely z Psion Organiseru LZ a LZ64, předcházel jim ještě POS 350 založený opět na hardware Organiseru XP, ovšem s pamětí rozšířenou až na tehdy skoro neuvěřitelných 96K. Psion Organiser II byl postupně zlepšován a během dvou let byly uvedeny na trh následující modely:

Model ROM RAM Displej
CM 32K 8K 2x16
XP 32K or 64K 16K 2x16
LA 32K or 64K 32K 2x16
LZ 64K 32K 4x20
LZ64 (LP) 64K 64K 4x20

Psion Organiser II CM - základní model s 16K paměti, dvouřádkovým displejem s 16 znaky na řádek a podobným softwarovým vybavením, jaké měl jeho předchůdce Psion Organiser.
Psion Organiser II XP / LA - model s 16K (XP) nebo 32K (LA) paměti, opět s dvouřádkovým displejem a prakticky totožným softwarovým vybavením, jako měl model CM.
Psion Organiser II LZ / LZ64 / LP - poslední varianty uvedené na trh v roce 1988 měly už 4řádkový displej s 20 znaky na řádek, 32K (LZ) nebo 64K (LZ64 / LP) paměti, softwarové vybavení bylo rozšířeno o jednoduchý textový editor Notepad a on-screen hodiny.



Datapak Rampack Flashpack
Commonest sizes 32-128K 32K 128-256K
Writing power drain High Low Medium
Writing speed Low High Medium
Formatting UV formatter Not needed Organiser
Internal battery No Yes No
Softwarové vybavení pocházelo z původního Psion Organiseru a bylo s jednotlivými modely dále vylepšováno, takže například modely Psion Organiser II LZ a vyšší už měly díky 4řádkovému displeji, schopnému zobrazit až 80 znaků současně, členité a poměrně podrobně strukturované menu částečně podobné Psion Series 3, a právě proto dostaly do vínku jednoduchý textový editor na poznámky a kratší texty.

Na datapacích bylo k dispozici slušné množství komerčního a plně profesionálního software od účetnictví až po hry. Například datapak s názvem GPACK (Game Pack) obsahoval celkem čtyři hry - QUAD (stavění zdi, dávná podoba tetrisu), PAC (arkáda na způsob PacMana se sbíráním bodů, ovoce a vyhýbání se evidentně nepřátelským duchům), BREAK (klasický break-out neboli bourání zdi) a TILES (klon puzzle pro původní Macintosh). Na obrázcích jsou některé druhy datapaků od klasických programových přes flash paměti až po statickou paměť RAM zálohovanou baterií.


32kB DataPak - component view


256kB FlashPak - component view


32kB RAMPak - component view

32kB DataPak - PCB view


256kB FlashPak - PCB view


32kB RAMPak - PCB view

Paměť bylo možné stejně jako u Psion Organiseru rozšířit pomocí datapacků oficiálně nazývaných zkráceně datapak (2 sloty) s max. 256 KB non-volatile nebo tehdy naprosto nepředstavitelnou 0,5 MB flash pamětí pro data a programy při obou obsazených slotech. Aplikace bylo možno programovat na PC v jazyce OPL, který byl dostupný po instalaci příslušného vývojářského balíku. Pro Psion Organiser II bylo k dispozici slušné množství příslušenství od RS232 komunikačního rozhraní a sériového kabelu standardně dodávaných s některými modely Organiseru II přes čtečky čárového kódu (u některých verzí POS byly součástí dodávky) přes tepelnou tiskárnu schopnou tisknout max. 40 znaků na řádek (viz obrázek výše) a mnoha typů datapaků až třeba po čtečku magnetických paměťových karet.

Psion Organiser II se nesmazatelně zapsal do paměti zejména všech "náctiletých" příznivců kapesních počítačů a programovatelných kalkulátorů, u nás se díky železné oponě a v neposlední řadě i ceně používal - mírně nadneseně řečeno - pouze ve vědeckých ústavech, výjimečně i na vysokých školách a jako velmi drahá hračka pro jedince, kterým se ho podařilo z Anglie či jiného evropského a tehdy "nesmiřitelně kapitalistického" státu dovézt. Poslední modely LZ a výš se prý krátkou dobu prodávaly i v Tuzexu, což zatím nemohu oficiálně potvrdit. Každopádně tehdy nekompromisně vládly v naší republice Sinclairy, jimž více či méně zdatně sekundovalo C64, 8bitové Atari a také školní braky typu IQ151 a PMD - o nějakém Psionu se nám tehdy mohlo jenom zdát.


Psion Organiser II - souhrn technických parametrů:

Processor Hitachi HD6303X /0.92Mhz
Rom 32 - 64 KB
Ram 8 - 64 KB
Power 9V Battery or mains adapter (50μA - 100mA)
Keyboard 36 multifunction keys providing upper and lower case alpha, 10 numeric, 16 operatorand puntuation keys and 4 cursor keys.
Expansion    Yes
Backlit No
Size 142 x 78 x 29mm with the protective case closed
Weight 250g (8.8oz)
Screen Dot matrix based LCD. 2-4 lines each of 16-20 characters with 200 character set
Software
Notes - (LZ only): File management of Notes, with sorting, simple calculations of averages, variances, etc
Cities - Management of 365 cities of the world with time zone and indicative telephone
Calc - Scientific computer functioning by key words, 10 exploitable Memories in OPL, creation of modules in OPL
Date - Current date like stop watch, Account-with Rebours, management of the summer-time
Cards - Powerful data base with Sorting, 8 inputs maximum by cardsAnd other functions that I would do to enumerate
Programming - Programming language OPL (Operating PSION Language), derived from the BASIC, also possible programming out of assembler

pokračování příště...