Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hewlett-Packard ve vašem Palmu?

aktualizováno 
Ne, nelekejte se, Hewlett-Packard opravdu nepřechází do PalmOS :-) Naše recenze vás chce seznámit s PalmOS programy, které na displeje našich Palmů přinášejí skvělé slavné kalkulačky řady HP!

 

Nejdříve zabrousíme do poměrně nedávné historie. Víte, jak se jmenovala pravděpodobně nejznámější kalkulačka všech dob? HP-41C a vyráběla ji firma Hewlett-Packard.

HP-35Firma HP patřila v sedmdesátých letech k opravdovým průkopníkům v oblasti kalkulaček. V roce 1972 vyrobila první vědeckou kalkulačku o váze "pouhých" a neuvěřitelných 260 gramů HP-35 a zahájila revoluci v životě studentů, obchodníků a jiných lidí, kteří začali odhazovat do té doby nezbytná logaritmická pravítka či těžkopádné sčítací stroje.

Firma brzy vyrukovala v roce 1981 s finanční HP-12C, jejíž robustní vzhled i schopnosti přežily do dnešních dnů (HP-12C položená na stole ještě dnes patří k základním proprietám profesionála ze světa financí, který chce udělat dojem). Ještě dnes se tato kalkulačka vyrábí a prodává.

HP-12c

V "programovatelné" sérii HP-41C z roku 1979 pak kulminoval úspěšný rozvoj kalkulátorů - nebývalá paměť, tiskárna jako příslušenství, moduly - to vše kalkulačku předurčilo v druhé polovině sedmdesátých let k jejímu vítěznému tažení světem. U nás v této době kalkulátor soutěžil s neméně úspěšnou řadou Texas Instruments (TI57-59, SR52-56).

HP41c

HP-41c pracovala na základě obrácené (tehdy označované jako "polské" logiky), kdežto TI kalkulátory nám byly asi bližší svojí "normální" logikou.

Podrobnější informace o kalkulačkách HP si můžete přečíst zde. Nás v této souvislosti spíš zajímá, jak si s emulací těchto strojů poradili PalmOS programátoři.

HP-12C

Finanční HP-12c se snaží napodobit Abacus Professional Calculator od firmy DovCom. Je to poměrně nevěrná adaptace po stránce vzhledové, z hlediska funkčního vybavení však nabízí podobné funkce jako její vzor - to znamená, že zde najdete kromě základních matematických funkcí též základní finanční matematiku (TVM i amortizaci), statistiku, odpisy (tři typy), procentní výpočty, "cashflow" výpočty.

Kouzlo kalkulátoru HP-12c spočívající v sešikmených tlačítcích, barevných funkčních klávesách "f" a "g" je ovšem nenávratně pryč. Nejsou zde ani barvy. Abacus Professional Calculator lze pořídit ve verzi 2.0 za $14.

 

HP-41C

Prvním produktem je HP-41CV Emulator od Charlese Lee. Program je shareware, stojí $7 a je k dispozici i v barevné verzi. Program je funkčně 100% emulací originálního HP-41cv - používá originální HP ROM a na Palmech jsou jeho výpočty rychlejší než na originální kalkulačce.

Problém 160 x 160 pixelů řešil autor přemístěním části tlačítek do povelů v menu první řada pod displejem). Do kalkulačky lze přihrávat "moduly" ve formě PDB souborů - v demoverzi je přiložen například herní pack.

Kalkulátor má jinak shodné rozložení tlačítek, jako originální kalkulačka, má animován i zdvih kláves. Autor slibuje další rozvoj (další packy, ukládání nastavené konfigurace, nebrání se dalším doporučením).

 

Další "emátor" se jmenuje Conconut a jeho tvůrce Hans B.Abel jej produkuje ve třech variantách, jako:

- free edition - zdarma na vyzkoušení
- classic edition - plná verze za $10
- connected edition za $15 s výstupem na virtuální thermo tiskárnu a ukládání nastavení přes PalmOS databáze

Autor prokázal, že i na 160 x 160 displej se toho vejde dost - vměstnal na displej Palmu všechny tlačítka i displej. Ctil barevné i velikostní rozložení kláves, takže kalkulátor má to správné nostalgické kouzlo. Program emuluje varietu HP-41Cx a ve své "connected" verzi je jednoznačnou volbou milovníka "starých dobrých časů"...
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

ZTE má našlápnuto předehnat Apple s „ledovým“ smartphonem

ZTE Iceberg

ZTE chystá zajímavý smartphone, který zaujme dvakrát vykrojeným displejem. Přístroj má vypadat, jako by byl vytesaný z...

Další z rubriky

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Ilustrační snímek

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz