Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Handspring: Sbohem Graffiti...

aktualizováno 
Úterní novinky Treo90 a Treo270 mají jednu zvláštnost - zcela jim chybí Graffiti ploška; u modelu Treo90 se jedná o vůbec první handheld bez Graffiti. Znamená to začátek konce tohoto úspěšného systému, nebo jen vítané zpestření nabídky na trhu?

 

Handspring dává sbohem nejen Springboardům, ale i Graffiti...
Firma Handspring včera představila dva nové modely - Treo90 a Treo270. U obou zcela chybí tradiční ploška a je nahrazena maličkou klávesnicí. Předchozí model Treo 180 nabízel na výběr variantu s klávesnicí a bez ní, nová řada již je bez této možnosti. Situace je o to paradoxnější, že v čele Handspringu stojí zakladatelé slávy Palmů Jeff Hawkins a Donna Dubinsky, kteří na vyřešení problému vkládání znaků (právě pomocí Graffiti) postavili celé nové průmyslové odvětví handheldů. Znamená současný krok Handspringu začátek konce tradičního Graffiti systému?

Miniklávesničky zažívají boom!
Další fakt, který stojí za zaznamenání, je absolutní úspěch  maličkých nasouvacích klávesnic. Uživatelé totiž nejčastěji píší na PDA krátké textíky (SMS, e-maily, schůzky, kontakty) a k tomu řada z nich shledává malou klávesničku pro psaní palci jako ideální prostředek, kdy PDA ještě zůstává mobilní a můžete psát jednoduše bez nějakého zacvičování do Graffiti tahů. S tím souvisí i další aspekt:

Nová generace PDA uživatelů chce handheld užívat, ne se učit (Graffiti)...
PDA se (trošku pomaleji, než se čekalo, ale je to tak) stávají masovým zbožím (Palmy), spotřební elektronikou (Clié). Nová generace uživatelů projevuje čím dál menší ochotu učit se nějakým "tajemným" Graffiti tahům a intuitivně dává přednost při nákupu nového PDA modelu s klávesničkou, kterou zná a ví ihned, jak se na ní píše. Zde mají trošku dluh někteří výrobci handheldů (zejména Palm, Inc.), kteří tak nějak předpokládali, že PDAčka s Graffiti se tak nějak prodají sama a výhoda snadného vkládání znaků i rychlého naučení se (pomocí "Žirafy" za pár hodin :) bude zřejmá i novým uživatelům.

I virtuální klávesnice jsou stále oblíbenější!
Ve sporu Graffiti X Klávesničky nelze zapomenout na další možnosti. Mezi ty nejrozšířenější patří zejména virtuální klávesnice, kterým řada lidí dává přednost - od té základní přes různě vylepšené až po speciální samolepky (SilkyBoard) či systémy měnící dosavadní rozložení QWERTY (Fitaly).

K tomu všemu přistupují problémy Palm, Inc. s firmou Xerox...
Palm, Inc. vede dlouhodobý spor s firmou Xerox o autorství Graffiti, přičemž Xerox již před několika soudy prokázal svůj patent na snímání znaků a Palmu hrozí přinejmenším vysoké pokuty. Za těchto okolností se výrobci snaží poohlédnout po některých "právně jistějších" způsobech vkládání znaků.

 

Strategie Handspringu: Noví uživatelé - nové trhy!
Handspring sám se k problému vyjádřil včera u příležitosti uvedení nových modelů ústy svého viceprezidenta marketingu Joe Siphera. Ten doslova uvedl: "Zjistili jsme, že integrovaná klávesnice je rychlejší, snadnější a víc přátelská metoda vkládání znaků než Graffiti. Věříme, že Treo 90 rozšíří trh organizerů právě o lidi, kterým Graffiti nahání strach či se je prostě nikdy nechtějí učit".

Handspring po zkušenostech s Treo 180 rovněž upravil a optimalizoval vestavené PIM aplikace na ovládání klávesnicí. Například prostřednictvím vestavěné funkce "Instant Lookup" můžete pomocí klávesnice velmi snadno vyhledat kontakt. Kombinací klávesnice a kurzorů lze prý velmi rychle řešit takové úkoly, jako je výběr a otevření aplikace z launcheru či odškrtnutí ToDo položky, a to aniž byste vůbec vytahovali stylus...

Způsob práce s těmito modely pak zřejmě bude připomínat spíš práci s Psionem (5mx/Revo), kde stylus taky nebyl nejnutnějším komponentem pro práci s programem a "volná ruka" mohla být využita pro práci s klávesnicí.

 

A co ostatní výrobci?
Odklon od Graffiti zatím není potvrzen u ostatních PDA výrobců. Je ale jasné, že móda "palcových"  klávesniček se projevuje i jinde - například včerejší nová periferie k počítačům Sony Clié řady T je malá klávesnička.

Sony je jediným dalším PalmOS výrobcem, který vyrábí model s klávesnicí (řada NR70), zde je to ovšem míněno jako doplněk ke klasickému Graffiti.

U WinCE/PPC výrobců je zatím "ticho po pěšině" - malé klávesničky se v handheldech zatím neobjevují (pouze jako periferie) a o nějakém boomu klávesnicových HPC se taky nedá příliš mluvit.

Jiná situace je ale u ostatních platforem - zmíním zde úspěch komunikátorů BlackBerry s klávesnicí či nedávno představená SharpZaurus s klávesnicí...

 

A závěr?
Na nějaké kategorické závěry je určitě ještě dost času. Zatím beru nová Trea jako doplněk ke stávajícímu trhu a jestli pomohou řadě nových uživatelů zbavit se ostychu a obav z Graffiti, bude to jen dobře. Prodejní výsledky těchto zařízení bez Graffiti plošky budeme pochopitelně bedlivě sledovat.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Ilustrační snímek

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha...

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.Najdete na iDNES.cz