Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Handspring: Sbohem Graffiti...

aktualizováno 
Úterní novinky Treo90 a Treo270 mají jednu zvláštnost - zcela jim chybí Graffiti ploška; u modelu Treo90 se jedná o vůbec první handheld bez Graffiti. Znamená to začátek konce tohoto úspěšného systému, nebo jen vítané zpestření nabídky na trhu?

 

Handspring dává sbohem nejen Springboardům, ale i Graffiti...
Firma Handspring včera představila dva nové modely - Treo90 a Treo270. U obou zcela chybí tradiční ploška a je nahrazena maličkou klávesnicí. Předchozí model Treo 180 nabízel na výběr variantu s klávesnicí a bez ní, nová řada již je bez této možnosti. Situace je o to paradoxnější, že v čele Handspringu stojí zakladatelé slávy Palmů Jeff Hawkins a Donna Dubinsky, kteří na vyřešení problému vkládání znaků (právě pomocí Graffiti) postavili celé nové průmyslové odvětví handheldů. Znamená současný krok Handspringu začátek konce tradičního Graffiti systému?

Miniklávesničky zažívají boom!
Další fakt, který stojí za zaznamenání, je absolutní úspěch  maličkých nasouvacích klávesnic. Uživatelé totiž nejčastěji píší na PDA krátké textíky (SMS, e-maily, schůzky, kontakty) a k tomu řada z nich shledává malou klávesničku pro psaní palci jako ideální prostředek, kdy PDA ještě zůstává mobilní a můžete psát jednoduše bez nějakého zacvičování do Graffiti tahů. S tím souvisí i další aspekt:

Nová generace PDA uživatelů chce handheld užívat, ne se učit (Graffiti)...
PDA se (trošku pomaleji, než se čekalo, ale je to tak) stávají masovým zbožím (Palmy), spotřební elektronikou (Clié). Nová generace uživatelů projevuje čím dál menší ochotu učit se nějakým "tajemným" Graffiti tahům a intuitivně dává přednost při nákupu nového PDA modelu s klávesničkou, kterou zná a ví ihned, jak se na ní píše. Zde mají trošku dluh někteří výrobci handheldů (zejména Palm, Inc.), kteří tak nějak předpokládali, že PDAčka s Graffiti se tak nějak prodají sama a výhoda snadného vkládání znaků i rychlého naučení se (pomocí "Žirafy" za pár hodin :) bude zřejmá i novým uživatelům.

I virtuální klávesnice jsou stále oblíbenější!
Ve sporu Graffiti X Klávesničky nelze zapomenout na další možnosti. Mezi ty nejrozšířenější patří zejména virtuální klávesnice, kterým řada lidí dává přednost - od té základní přes různě vylepšené až po speciální samolepky (SilkyBoard) či systémy měnící dosavadní rozložení QWERTY (Fitaly).

K tomu všemu přistupují problémy Palm, Inc. s firmou Xerox...
Palm, Inc. vede dlouhodobý spor s firmou Xerox o autorství Graffiti, přičemž Xerox již před několika soudy prokázal svůj patent na snímání znaků a Palmu hrozí přinejmenším vysoké pokuty. Za těchto okolností se výrobci snaží poohlédnout po některých "právně jistějších" způsobech vkládání znaků.

 

Strategie Handspringu: Noví uživatelé - nové trhy!
Handspring sám se k problému vyjádřil včera u příležitosti uvedení nových modelů ústy svého viceprezidenta marketingu Joe Siphera. Ten doslova uvedl: "Zjistili jsme, že integrovaná klávesnice je rychlejší, snadnější a víc přátelská metoda vkládání znaků než Graffiti. Věříme, že Treo 90 rozšíří trh organizerů právě o lidi, kterým Graffiti nahání strach či se je prostě nikdy nechtějí učit".

Handspring po zkušenostech s Treo 180 rovněž upravil a optimalizoval vestavené PIM aplikace na ovládání klávesnicí. Například prostřednictvím vestavěné funkce "Instant Lookup" můžete pomocí klávesnice velmi snadno vyhledat kontakt. Kombinací klávesnice a kurzorů lze prý velmi rychle řešit takové úkoly, jako je výběr a otevření aplikace z launcheru či odškrtnutí ToDo položky, a to aniž byste vůbec vytahovali stylus...

Způsob práce s těmito modely pak zřejmě bude připomínat spíš práci s Psionem (5mx/Revo), kde stylus taky nebyl nejnutnějším komponentem pro práci s programem a "volná ruka" mohla být využita pro práci s klávesnicí.

 

A co ostatní výrobci?
Odklon od Graffiti zatím není potvrzen u ostatních PDA výrobců. Je ale jasné, že móda "palcových"  klávesniček se projevuje i jinde - například včerejší nová periferie k počítačům Sony Clié řady T je malá klávesnička.

Sony je jediným dalším PalmOS výrobcem, který vyrábí model s klávesnicí (řada NR70), zde je to ovšem míněno jako doplněk ke klasickému Graffiti.

U WinCE/PPC výrobců je zatím "ticho po pěšině" - malé klávesničky se v handheldech zatím neobjevují (pouze jako periferie) a o nějakém boomu klávesnicových HPC se taky nedá příliš mluvit.

Jiná situace je ale u ostatních platforem - zmíním zde úspěch komunikátorů BlackBerry s klávesnicí či nedávno představená SharpZaurus s klávesnicí...

 

A závěr?
Na nějaké kategorické závěry je určitě ještě dost času. Zatím beru nová Trea jako doplněk ke stávajícímu trhu a jestli pomohou řadě nových uživatelů zbavit se ostychu a obav z Graffiti, bude to jen dobře. Prodejní výsledky těchto zařízení bez Graffiti plošky budeme pochopitelně bedlivě sledovat.Nejčtenější

Stáhli si nahrávač hovorů, teď jim útočníci mohou vysát bankovní účty

Ilustrační snímek

Aplikace pro nahrávání hovorů QRecorder může být po aktualizaci zavirovaná. Útočník se tak může dostat k bankovním...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Za hodně peněz hodně muziky. Recenze vrcholného iPhonu XS Max

iPhone XS Max

Apple slavil v loňském roce výročí deseti let od uvedení svého prvního smartphonu. Proto připravil zcela nový přístroj,...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Vyrážíte na dovolenou? Tyto aplikace by neměly chybět ve vašem mobilu

Ilustrační snímek

Mobilní aplikace jsou dnes v mnoha případech neodmyslitelným pomocníkem v celé řadě situací a letní cestování a...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Tyto aplikace vám řeknou vše o počasí. Vyberte si pro vás tu pravou

Ilustrační snímek

Nástroje, které vám pomohou zjistit, jaké bude počasí, jsou v mobilu mnohdy neocenitelným pomocníkem. Vybrali jsme ty...

Najdete na iDNES.cz