Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hands-free prý řidičům škodí

aktualizováno 
Použití sad hands-free, které při jízdě automobilem vyžadují zákony většiny zemí vyspělého světa, může ve skutečnosti být skrytým nebezpečím. Tvrdí to experti švédského úřadu pro regulaci silničního provozu, který se proti vlně bezpečnostních legislativních úprav postavil.
Telefonovat za volantem bez hands-free se nesmí již ve 28 evropských státech; podobně zaměřeným zákazům přicházejí na chuť i Američané. Ve chvíli, když se zdálo, že řidičům s telefonem v ruce ve vyspělém světě nadobro odzvonilo, zazněl ze severu Evropy ojedinělý hlas proti.

Švédský Státní úřad pro silniční provoz nedoporučuje ustanovit ve své zemi zákonné omezení možnosti telefonovat bez hands-free sady. Podle názoru jeho odborníků může navíc právě použití těchto sad bezpečnost telefonujících řidičů dokonce ještě snížit.


"To, že člověk nedrží sluchátko přímo v ruce, neřeší základní problém telefonování při řízení," řekl ředitel uvedené instituce Roger Johansson deníku Sydsvenska Dagbladet. "Základním problémem totiž je, že se řidič koncentruje na jinou aktivitu než řízení vozidla. A to se přidáním hands-free sady nezlepší."


Není důkaz, že hands-free pomáhá bezpečnosti


Přídavný kabel, který umožňuje telefonovat, aniž by člověk sluchátko musel držet v ruce, vede podle Johanssona k tomu, že mnozí řidiči telefonují častěji než dříve a tím svou koncentraci na situaci v silničním provozu a i na bezpečnost svoji či ostatních občas ještě více ohrožují. Odborníci úřadu, který je ve Švédsku odpovědný za bezpečnost na silnicích, se odporem proti omezením mobilních telefonů v automobilech stavějí proti mínění politiků, kteří se na prosazení zákazu běžného v ostatní Evropě chystají již od jara letošního roku.


Rozhovory z mobilního telefonu bez systému hands-free jsou pokutovány v Německu, ve Francii i v Itálii. Dánsko je zakázalo dokonce již před čtyřmi lety a podobně postupovalo i Norsko. Ani Řecko, Maďarsko, Slovinsko nebo Česká republika svým řidičům podobný postup nepovolují. Švédský úřad však přesto míní, že důkazy, které by přesvědčivě prokázaly účinek takového zákazu, zatím chybějí.

"Existují názory pro a proti. Podle našeho názoru však zákaz nezmění množství dopravních nehod s touto příčinou," tvrdí Johansson. Jedinou věcí, která by podle Švéda mohla situaci skutečně zlepšit, je úplný zákaz telefonování ve chvíli, kdy člověk řídí svůj vůz.


Takový krok však ještě žádný z kritiků telefonování za volantem ve Švédsku nenavrhl. S podobně radikálním opatřením se nepočítá ani jinde ve světě; jednou z výjimek je americký stát Connecticut, jehož zákonodárné shromáždění je - ke značné nelibosti tamních řidičů - zvažuje.


 


 

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Najdete na iDNES.cz