Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hands-free prý řidičům škodí

aktualizováno 
Použití sad hands-free, které při jízdě automobilem vyžadují zákony většiny zemí vyspělého světa, může ve skutečnosti být skrytým nebezpečím. Tvrdí to experti švédského úřadu pro regulaci silničního provozu, který se proti vlně bezpečnostních legislativních úprav postavil.
Telefonovat za volantem bez hands-free se nesmí již ve 28 evropských státech; podobně zaměřeným zákazům přicházejí na chuť i Američané. Ve chvíli, když se zdálo, že řidičům s telefonem v ruce ve vyspělém světě nadobro odzvonilo, zazněl ze severu Evropy ojedinělý hlas proti.

Švédský Státní úřad pro silniční provoz nedoporučuje ustanovit ve své zemi zákonné omezení možnosti telefonovat bez hands-free sady. Podle názoru jeho odborníků může navíc právě použití těchto sad bezpečnost telefonujících řidičů dokonce ještě snížit.


"To, že člověk nedrží sluchátko přímo v ruce, neřeší základní problém telefonování při řízení," řekl ředitel uvedené instituce Roger Johansson deníku Sydsvenska Dagbladet. "Základním problémem totiž je, že se řidič koncentruje na jinou aktivitu než řízení vozidla. A to se přidáním hands-free sady nezlepší."


Není důkaz, že hands-free pomáhá bezpečnosti


Přídavný kabel, který umožňuje telefonovat, aniž by člověk sluchátko musel držet v ruce, vede podle Johanssona k tomu, že mnozí řidiči telefonují častěji než dříve a tím svou koncentraci na situaci v silničním provozu a i na bezpečnost svoji či ostatních občas ještě více ohrožují. Odborníci úřadu, který je ve Švédsku odpovědný za bezpečnost na silnicích, se odporem proti omezením mobilních telefonů v automobilech stavějí proti mínění politiků, kteří se na prosazení zákazu běžného v ostatní Evropě chystají již od jara letošního roku.


Rozhovory z mobilního telefonu bez systému hands-free jsou pokutovány v Německu, ve Francii i v Itálii. Dánsko je zakázalo dokonce již před čtyřmi lety a podobně postupovalo i Norsko. Ani Řecko, Maďarsko, Slovinsko nebo Česká republika svým řidičům podobný postup nepovolují. Švédský úřad však přesto míní, že důkazy, které by přesvědčivě prokázaly účinek takového zákazu, zatím chybějí.

"Existují názory pro a proti. Podle našeho názoru však zákaz nezmění množství dopravních nehod s touto příčinou," tvrdí Johansson. Jedinou věcí, která by podle Švéda mohla situaci skutečně zlepšit, je úplný zákaz telefonování ve chvíli, kdy člověk řídí svůj vůz.


Takový krok však ještě žádný z kritiků telefonování za volantem ve Švédsku nenavrhl. S podobně radikálním opatřením se nepočítá ani jinde ve světě; jednou z výjimek je americký stát Connecticut, jehož zákonodárné shromáždění je - ke značné nelibosti tamních řidičů - zvažuje.


 


 

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Android se opičí po iPhonu X. Připravuje se na vykrojené displeje

iPhone X

Letošní verze systému Android má zatím interní označení Pistachio Ice Cream. Jednou z novinek má být možnost snadné...

Najdete na iDNES.cz