Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HandPhone Manager

aktualizováno 
Užitečný program pro úpravu telefonního seznamu v SIM kartě bez přerušení příjmu.
S rozvíjející se nutností komunikovat pomocí mobilního telefonu vyvstává také na povrch jeden dost závažný problém. A to jak evidovat telefonní čísla bez nutnosti nosit s sebou "debilníček". Většina z Vás na to určitě přišla. Ano, zaznamenáte si je přímo do mobilního telefonu. Máte číslo i jméno po ruce a můžete si je vždy rychle vyhledat a vytočit.

Čím více však máte v telefonu (nebo SIM kartě) uloženo čísel, tím víc se jejich správa stává obtížnější a méně přehlednější. A to nemluvím o pořizování a zapisování těchto kontaktů do mobilního telefonu pomocí klávesnice mobilního telefonu. Dnes existují firmy, které nabízejí produkty, pomocí nichž můžete upravovat čísla v kartě mobilního telefonu. Je však nutné, abyste tuto kartu vytáhli z mobilního telefonu a vložili ji do speciální čtečky. Z čtečky se data přenesou do počítače a po upravení příslušným programovým vybavením v počítači zase zpět do SIM karty mobilního telefonu.

Toto řešení je zajímavé, přesto má několik drobných nedostatků. Po dobu editace karty mobilního telefonu nejste na příjmu, potřebujete osobní počítač a o úpravě telefonního seznamu přímo v mobilním telefonu si můžete nechat zdát. Tento fakt si uvědomili u firmy Smartcode software a ve spojení s firmou Option international, která vyrábí GSM adaptery Snap-On, vyvinuli SW pro PalmPilota, který umí upravovat telefonní seznam přímo v mobilním telefonu. Velkým plus je možnost upravovat telefonní seznam v SIM kartě a to přímo v mobilním telefonu, bez vytahování SIM karty ven. Jste tedy neustále na příjmu.

Vám, fandům PalmPilotů a majitelům mobilních telefonů chci ukázat další možnosti využití PalmPilota. Vám, kteří PalmPilota ještě nemáte a máte mobilní telefon chci "zabrnkat na city" a ukázat Vám, že "VŠE JE MOŽNÉ, PalmPííílóóót".

Všechna uvedená telefonní čísla jsou smyšlená a jejich podobnost je čistě náhodná. Testy jsem prováděl na mobilním telefonu NOKIA 3110.


Co vlastně umí HandPhone Manager?:
 • Upravovat telefonní seznam uložený v mobilu nebo v SIM kartě a to On-Line, bez vytahov8ni karty z telefonu
 • Zjistit stav mobilního telefonu
 • Získat detailní informace o mobilním telefonu


Co obsahuje HandPhone Manager?:
 • Disketu s se souborem PHONEMGR.PRC u verze 1.0.1 (a dalšími text. soubory BUGREPT, LICENCE atd.)
 • Manuál, v elektronicky distribuované verzi jako soubor pro MS Word


Co k tomu potřebujete?:
 • Pilot 1000/5000, PalmPilot Personal a Professional nebo kompatibilní zařízení
 • 40-50 kB volné paměti
 • GSM adapter Snap-On pro příslušný mobilní telefon
 • Kolébku nebo HotSync kabel
 • Počítač s Windows nebo MAC s HotSync manažerem pro natažení aplikace do PalmPilota


Instalace:
 1. Připojte kolébku k počítači nebo propojte PalmPilot s počítačem pomocí HotSync kabelu

 2. Zkontrolujte, zda máte v PalmPilotovi cca 40-50kB volného místa

 3. "Posaďte" PalmPilota do kolébky

 4. Překopírujte aplikaci .PRC z diskety na pevný disk

 5. Spusťte na počítači aplikaci HotSync Manažer

 6. Spusťte následující aplikaci:

  MacLogo Na počítačích Macintosh spusťte aplikaci InstallApp
  WinLogo Na počítačích PC s Windows spusťte aplikaci InstApp.exe

 7. Požijte tlačítko Browse a najděte aplikaci .PRC na Vašem disku

  Okno InstApp

 8. Klikněte na Install a pak stiskněte na PalmPilotovi tlačítko HotSync (nebo ukažte tužkou)


Spuštění aplikace HandPhone Manager:

Ikona programu HandPhone Manager Ukážte tužkou na ikonu aplikace HandPhone Manager


Kopírování telefonních čísel do mobilu:

HandPhone Manager umožňuje kopírovat telefonní čísla z PalmPilota přímo do mobilního telefonu. Nejprve musíte nastavit, s jakým typem informací budete pracovat.

Ikona typ informací, programu HandPhone Manager Menu najdete v pravém horním rohu PalmPilota a ukažte na položku Phone Book


Jakmile máte zvoleno Phone Book, ukažte tužkou na tu položku, kterou budete chtít překopírovat do mobilního telefonu. Detail ukazuje následující obrázek:

Kopírování tel. čísla do mobilu

Jakmile zvolíte, kam se má telefonní číslo nakopírovat, zobrazí se dialogové okno. Toto okno je rozděleno na dvě části.

 1. V horní části se zobrazí kopírovaná položka ve tvaru, v jakém je uložena v PalmPilotovi.
 2. V dolní části Vám bude nabídnut tvar, v jakém by se měla položka překopírovat do mobilního telefonu
 3. Tento tvar můžete kdykoliv změnit, popřípadě přizpůsobit

Po zapsání, popřípadě opravení údajů ukažte na tlačítko OK. Údaje budou překopírovány do mobilního telefonu.


Kopírování čísel do PalmPilota:

Pokud chcete kopírovat data z mobilního telefonu do PalmPilota, musíte se nejprve přepnout mezi daty PalmPilota a mobilního telefonu. V levém dolním rohu je menu (standardně přednastaveno je Pilot), pomocí kterého se můžete přepnout na telefonní seznam uložený v mobilním telefonu nebo na SIM kartě. Menu ukazuje obrázek. Vy si nastavte SIM

Menu pro přepínaní mezi mobilem a Pilotem

Jakmile se přepnete, chvíli trvá, než si PalmPilot načte data z mobilního telefonu. Po jejich načtení se Vám zobrazí seznam telefonních čísel z mobilního telefonu. Každé telefonní číslo je očíslováno pořadovým číslem, které zaujímá na SIM kartě. V pravém dolním rohu je tlačítko NEW, pomocí něhož můžete přímo v mobilním telefonu vytvořit další kontakt s telefonním číslem.

Pokud ukážete tužkou na kterýkoliv záznam z mobilního telefonu, rozvine se pro něj menu s následujícími položkami:

Copy to PalmPilotZkopíruje záznam do PalmPilota
Copy to MobilZkopíruje záznam do mobilního telefonu

Při kopírování musíte zadat, ke kterému poli v aplikaci Adresář přiřadíte jméno, a ke kterému typu telefonního čísla přiřadíte číslo z mobilního telefonu.Další možnosti:

EditUmožní opravit telefonní číslo nebo jméno přímo v mobilním telefonu
DeleteSmaže vybranou položku z mobilního telefonu

Při editování se Vám zobrazí okno pro úpravu jména a telefonního čísla. Skoro vše fungovalo spolehlivě a bez problémů. Proč skoro vše? Protože jsem se setkal s problémem při editování údaje v mobilním telefonu.

Problém byl následující:
Pokud máte v telefonu zavedenu položky s názvem např. REZACEK PEG, HandPhone Manager ji bez problému načte a zobrazí ji v PalmPilotovi správně a celou. Pokud tuto položku budete chtít opravit na REZAC PEG, pak to půjde, ale do mobilního telefonu se uloží pouze část o délce 8 znaků.

Smazání položky v mobilním telefonu šlo kupodivu perfektně a na první pokus :-)


Informace o signálu, nabití a stavu telefonu:

HandPhone Manager umí načíst tyto informace z mobilního telefonu a zobrazit je na displeji PalmPilota. Já sám nepovažuji tuto funkci za nějak důležitou, neboť tyto informace mám neustále zobrazeny na displeji mobilního telefonu. Stačí ukázat v pravém horním rohu na Phone Book a z menu vybrat položku Status. Všechny výše uvedené informace se načtou do PalmPilota a ten je zobrazí v % na souhrném displeji. Proces načítání ukazuje obrázek:

Status mobilního telefonu

Pokud s mobilem pracujete déle a potřebujete aktuální informace, můžete ukázat na tlačítko Refresh a status si aktualizovat. U NOKIE 3110 tato funkce nefungovala. Pilot sice hlásil. že čte informace, ale po chvíli tuto akci ukončil bez zobrazení těchto informací.


Technické informace o telefonu:

I tyto informace umí HandPhone Manager načíst z mobilního telefonu a zobrazit je na displeji PalmPilota. Tato funce je sice užitečná, ale sám si nedovedu představit, na co by mi tyto informace prakticky byly. Stačí ukázat v pravém horním rohu na Phone Book a z menu vybrat položku Information. Všechny výše uvedené informace se načtou do PalmPilota a ten je zobrazí na souhrném displeji. Jsou to následující informace:

Manufactured ident.Firma vyrábějící mobilní telefon
Model identModel mobilního telefonu
Product SN identVýrobní číslo telefonu
Revision identDalší identifikační číslo

Bohužel ani tyto informace nedokázal PalmPilota "vycucat" z mé NOKIE 3110.


Závěrem:

HandPhone Manager je velmi zajimavy produkt, o tom není pochyb. Bohužel mne zklamaly jeho nedostatky při práci s editací telefonního seznamu v mobilním telefonu NOKIA 3110 a nefunkčnost při získávání technických informací. Tím ovšem netvrdím, že na jiných mobilních telefonech nefunguje. Autoři totiž v manuálu dodávají obrázky, kde je zobrazena bezchybná komunikace s mobilním telefonem Ericsson.


[Snap-On][První strana]


Nejčtenější

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Microsoft Lumia 950 XL
Microsoft připravil dárek pro nejvěrnější fanoušky mobilních Windows

Mobilní Windows už nejsou pro Microsoft prioritou, jejich vývoj ukončil. Přesto americký gigant vydal stejně jako pro počítače aktualizaci Fall Creators Update.  celý článek

Koncept iPhone 5X
Líbil by se vám malý bezrámečkový iPhone?

Kdyby se Apple nikdy nerozhodl pro velké iPhony a dál vyráběl kompaktní modely, možná právě takto by vypadala letošní speciální edice. Jeho podobu navrhlo...  celý článek

Xiaomi Mi A1
Raketové Xiaomi. Superlevné mobily útočí i na Česko

Čínské Xiaomi po loňském oslabení letos očekává rekordní prodeje. Podle odhadů vedení by celkový objem vyexpedovaných smartphonů měl dosáhnout 90 milionů kusů....  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Další z rubriky

IBM Simon
Takový smartphone jsme ještě netestovali. Rarita, která nedává smysl

V roce 1994 se začala psát komerční budoucnost chytrých telefonů. IBM Simon se stal prvním chytrým telefonem na trhu. Z dnešního pohledu je to především...  celý článek

Huawei Mate 10 Lite
První top model, který nestojí ani 10 000 Kč. Smiřte se ale s ústupky

O tom levnějším z nových top smartphonů firmy Huawei jsme se toho během mnichovské premiéry moc nedozvěděli. Novinka Mate 10 Lite přijde do prodeje dříve než...  celý článek

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.